arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۱۴۳۱
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۲۱ - ۱۸ بهمن ۱۳۹۴

بلومبرگ: از سرگیری رابطه ایران با مشتریان نفتی اروپایی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ایران به زودی صادرات روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت (۵۴ درصد صادرات قبل از تحریمها) به اروپا را آغاز خواهد کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران گفته است شرکت توتال فرانسه با خرید روزانه 160 هزار بشکه نفت از ایران که از روز 16 فوریه آغاز خواهد شد موافقت کرده است. این شرکت همچنین نسبت به توسعه میدان نفتی آزادگان در نزدیکی مرز با عراق و یک پروژه ال ان جی ابراز تمایل کرده است. توتال از ایران خواسته تا اطلاعات لازم برای ارائه پیشنهاد مربوط به احداث این کارخانه ال ان جی در اختیارش گذاشته شود.

این اقدام نشان از عزم ایران برای عمل به وعده هایش مبنی بر برقراری ارتباط مجدد با مشتریان اروپایی اش است که در سال 2012 بعد از وضع تحریم ها، خرید از تهران را متوقف کردند. این تحریمها ماه گذشته زمانی که ایران به مفاد توافق جامع هسته ای عمل کرد، برداشته شدند.

براساس آمارهای موسسه پتروماتریکس، اروپا به استثنای ترکیه قبل از تحریمها روزانه 550 هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کرد.

شرکت پالایشگاهی اسپانولا دی پترولئوس اسپانیا و شرکت لوک اویل روسیه نیز محموله های نفتی ای را از ایران خریداری کرده اند که قرار است در دو هفته آینده از جزیره خارک ایران به بنادر اروپایی ارسال شود.

زنگنه همچنین گفته، هنوز هیچ موافقتنامه ای با شرکت انی ایتالیا امضا نشده است.

وی افزود، انتظار می رود مقامات ایتالیایی در آینده نزدیک برای امضای یک قرارداد خرید روزانه حدود 100 هزار بشکه نفت به تهران بیایند. شرکت پالایشگاهی ساراس ایتالیا هم علاقمند به خرید روزانه 60 تا 70 هزار بشکه نفت از ایران است.

شرکت های اروپایی، تلاش ها برای منتفع شدن از بازار ایران بعد از لغو تحریم ها را آغاز کرده اند. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جریان سفر خود به پاریس در ماه گذشته میلادی، قرارداد خرید 118 فروند هواپیمای ایرباس را امضا کرد. پژو سیتروئن هم موافقت کرده تا یک کارخانه خودروسازی در تهران را نوسازی کند. 

نظرات بینندگان