arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۱۴۵۲
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۰۹ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۴
انتخاب گزارش می دهد؛

تجارت كشاورزي 44 درصد آب رفت

آمار و ارقام به دست آمده از تجارت كشاورزي در سه چهارم از سال 94 نشان مي‌دهد واردات و صادرات محصولات كشاورزي 44 درصد در مجموع كمتر از مدت مشابه سال قبل شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : آمار و ارقام به دست آمده از تجارت كشاورزي در سه چهارم از سال 94 نشان مي‌دهد واردات و صادرات  محصولات كشاورزي 44 درصد در مجموع كمتر از مدت مشابه سال قبل شده است.

به گزارش خبرنگار انتخاب اقتصادی، در اين مدت دو ميليون و 808 هزار تن انواع محصول كشاورزي به ارزش حدود دو ميليارد و 986 ميليون دلار صادر شده كه در مقايسه با 9 ماهه سال قبل به ترتيب با 7 و 11 درصد كاهش در وزن و ارزش رو به رور بوده است.

طي همين دوره حدود 12 ميليون و 977 هزار تن انواع محصولات كشاورزي به ارزش حدود شش ميليارد و 92 ميليون دلار وارد كشور شد كه در مقايسه با دوره مشابه سال قبل به لحاظ وزني 25 درصد و به لحاظ ارزش 33 درصد كاهش داشته است.

در اين مدت سهم بخش كشاورزي از ارزش كل صادرات كشور بدون احتساب ميعانات گازي حدود 11 درصد بوده است. اين درحالي است كه سهم واردات محصولات كشاورزي از ارزش كل واردات كشور 20 درصد بوده است.

طي مدت مورد بررسي بخش كشاورزي با سه ميليارد و 106 ميليون دلار كسري تراز تجاري روبروه بوده است كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل حدود دو ميليارد و 626 ميليون دلار بهبود يافته است.

در سال جاري قيمت متوسط هر كيلوگرم صادرات محصولات كشاورزي حدود يك دلار بوده درحالي كه متوسط هر كيلوگرم واردات اين محصولات 0.5 دلار برآورد شده است. اين موضوع نشان‌دهنده ظرفيت ارزآوري صادرات محصولات كشاورزي در مقايسه با ارزبري واردات آن است. از اين رو توسعه و تقويت صادرات بخش كشاورزي به منظور تامين بخشي از ارز مورد نياز جهت واردات مي تواند مورد توجه قرار گيرد.

نظرات بینندگان