arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۱۵۶۸
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۸ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۴

هدف‌گذاری برای ورود 32 میلیون گردشگر تا 10 سال آینده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
«ما هرچند در چشم‌انداز 20 ساله، ورود 20 میلیون گردشگر را پیش‌بینی کرده‌ایم، اما 32 میلیون گردشگر خارجی را هدف‌گذاری می‌کنیم تا به 20 میلیون نفر، یعنی رقم مطلوب‌مان برسیم.»

به گزارش ایسنا، مسعود سلطانی‌فر، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در یادداشتی با عنوان « انقلاب اسلامی، پساتحریم و شکوفایی گردشگری» بار دیگر با مرور چشم‌انداز 20ساله گردشگری ایران، به وضعیت گردشگری ایران در دوران پساتحریم اشاره کرد و از دو برابر شدن درخواست آمریکایی‌ها برای سفر به ایران در سال 2016 خبر داد.

در یادداشت معاون رییس جمهور آمده است: «این روزها دو رویداد مبارک، ایران عزیزمان را حال و هوایی دیگر بخشیده است، فرارسیدن سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و موفقیت بزرگ جمهوری اسلامی ایران در اجرایی شدن برجام که شهد شیرینش کام ملت صبور، مقاوم و انقلابی ایران را شیرین کرد و میوه‌های مذاکرات بی‌وقفه و تلاش خستگی ناپذیر تیم مذاکره کننده به بار نشست.

اکنون در سایه همدلی و همراهی دولت و ملت ایران، چشم‌انداز روشن دیگری فرا روی فردای سرزمین سرافرازمان قرار گرفته و انگیزه‌ای مضاعف برای تلاش و همت بیشتر در وجود یکایک ایرانیان دمیده شده است. بی‌شک این موفقیت بزرگ نیز در ادامه دستاوردهای انقلاب شکوهمند اسلامی‌مان است؛ انقلابی که هرچه داریم از برکات آن است.

یکی از حوزه‌هایی که گام‌های تحول را به سرعت طی می‌کند و در سال‌های آتی شاهد اثرات شگرف آن در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در ابعاد داخلی و بین‌المللی خواهیم بود، حوزه گردشگری است. سرزمین ما با توجه به داشته‌های بی‌شمار تاریخی، طبیعی و جلوه‌های متنوع در عرصه تولیدات صنایع‌دستی و هنرهای سنتی ظرفیتی شگرف در زمینه گردشگری دارد، به ویژه در مقطع پساتحریم که فصل شکوفایی گردشگری ایران آغاز شده و به اذعان رسانه‌های بین‌المللی، تولدی دوباره در صنعت توریسم ایران اتفاق افتاده است. در واقع ایران برای سال 2016 از سوی بسیاری از سازمان‌ها، مراکز و نشریات معتبر گردشگری دنیا به عنوان یکی از مهمترین مقاصد گردشگری جهان در سال 2016 معرفی شده است.

خوشبختانه بازار گردشگری ایران بنا به ظرفیت‌هایی که گفته شد، بازار پرجاذبه و پررونقی برای حضور سرمایه‌گذاران و گردشگران کشورهای مختلف است. در یک سال گذشته 10 وزیر و مقام عالی رتبه گردشگری از کشورهای مختلف همچون، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و صربستان پس از بررسی دقیق بازار گردشگری ایران، آمادگی خود را برای حضور در این بازار اعلام کردند. اگرچه تحریم‌های ناعادلانه مانع از سرمایه‌گذاری این کشورها در ماه‌های گذشته بود، اما سرمایه‌گذاران عرب و مسلمان که تحریم‌ها را مانع فعالیت خود نمی‌دانستند، ساخت هتل در شهرهای زیارتی ایران را آغاز کردند.

در حال حاضر هر هفته 100 تا 200 نفر از سرمایه‌گذاران از کشورهای مختلف به ایران می‌آیند و علاقمند به سرمایه‌گذاری در کشورمان هستند و نکته جالب اینجاست که بخش عمده‌ای از آنان از همین 38 کشوری هستند که آمریکا محدودیت ویزا برای آنها ایجاد کرده است، از این رو حتی مصوبه کنگره آمریکا نیز مانع ورود گردشگران به ایران نخواهد شد.

آمارها گویای آن است که درخواست آمریکایی‌ها برای سفر به ایران در سال 2016 به بیش از 2 برابر افزایش یافته و افزایش تقاضای سفر به کشورمان ازسوی برخی کشورها 3 تا 4 برابر بوده است. هرچند طی سال های گذشته تبلیغات منفی علیه ایران و وجود تحریم های بین المللی ضربه های سنگینی را به صنعت گردشگری وارد کرد، اما با رفع تحریم ها و تغییر ذهنیت دنیا نسبت به ایران، آینده درخشانی در انتظار گردشگری کشورمان است، آینده ای که همراه با توسعه زیرساخت های گردشگری، رشد چشمگیری را در این صنعت برای ما رقم خواهد زد.

ما هرچند در چشم‌انداز 20 ساله، 20 میلیون گردشگر را پیش‌بینی کرده‌ایم، اما 32 میلیون گردشگر خارجی را هدف‌گذاری می‌کنیم تا به 20 میلیون نفر، یعنی رقم مطلوب‌مان برسیم. خوشبختانه در دو سال گذشته شاهد رشد گردشگران خارجی بودیم و در این زمینه کشور ما حدود 12 درصد رشد داشته است که سه برابر میانگین جهانی است.

اگر بخواهیم تنها به برخی شاخص های آماری مهم در حوزه گردشگری اشاره کنیم، باید بگوییم در حال حاضر 950 پروژه گردشگری با اعتباری بالغ بر 30 هزار میلیارد تومان و با پیشرفت فیزیکی 50 درصدی در سطح کشور توسط بخش خصوصی در حال اجرا است، همچنین بسته پیشنهادی پساتحریم با 1500 پروژه و اعتبار 30 میلیارد دلاری در حوزه سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تهیه و به زبان های انگلیسی، عربی، فرانسوی و ایتالیایی ترجمه شده است.

تا به حال بدون هیچ هزینه‌ای با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در 15 کشور دنیا دفاتر گردشگری خارجی‌ ایجاد کرده ایم و این روند همچنان ادامه دارد. هتل سازی در ایران سرعت گرفته و سرمایه گذاران خارجی بسیار علاقمند به سرمایه گذاری در بخش تاسیسات گردشگری و به ویژه هتل سازی و مدیریت هتل در ایران هستند. در این زمینه می توان از غول هتل‌سازی فرانسه (آکور) یاد کرد که چندی پیش با ایران قرارداد منعقد کرد.

از هزار و 100 هتل و 600 هتل آپارتمان موجود در کشور، 140 هتل با درجه 4 و 5 ستاره فعالیت می کنند، این در حالیست که ما برای دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله کشور، باید تعداد هتل‌های 4 و 5 ستاره را به 400 هتل برسانیم.

در این زمینه 5 هزار و 800 میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یافته که این اعتبار برای تکمیل 31 هتل 4 و 5 ستاره در نظر گرفته می شود و تمامی این هتل ها به بانک های عامل معرفی شده اند.

خوشبختانه ارقام بودجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در لایحه بودجه سال 1395 نسبت به سالهای گذشته رشد داشته، به طوری که بودجه امسال این سازمان 47 درصد و بودجه عمرانی 53 درصد رشد داشته است و این ارقام نشان دهنده رویکرد خوب و مثبت دولت به حوزه گردشگری است.

نکته قابل توجه دیگر اینکه در حال حاضر بیش از 90 درصد صنعت گردشگری کشور در اختیار بخش خصوصی است و چند درصد باقیمانده را نیز به بخش خصوصی واگذار خواهیم کرد، چراکه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صرفا نقش حاکمیتی و نظارتی دارد و تمامی امور گردشگری در اختیار بخش خصوصی است. البته ما نهایت تعامل و همکاری را با بخش خصوصی خواهیم داشت تا روند اجرای طرح های فعالان گردشگری تسهیل شود و زود به نتیجه برسد.

در خاتمه باید گفت برای اولین‌بار در تاریخ کشورمان تمامی مسئولان نظام، مقام معظم رهبری، رییس‌جمهورمحترم ، وزرا و سران قوه مقننه و قضاییه به این نتیجه رسیده‌اند که باید از حوزه گردشگری که ما از آن به‌عنوان گنج پنهان یاد می‌کنیم، استفاده مطلوب‌تری شود و همان گونه که گفته شد گردشگری می‌تواند یکی ازمهم‌ترین محورها برای شکوفایی اقتصاد ایران باشد. امید است این نگاه ارزنده، خیلی زود ما را به سر منزل مقصود برساند و فصلی دیگر از توفیقات و دستاوردهای حاصل از وفاق و همدلی، در تاریخ شکوهمند انقلاب اسلامی ایران ثبت شود.»

نظرات بینندگان