arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۱۵۸۸
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۲۲ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۴

اتفاق‌های جدید تجاری برای فرش ایرانی/صادرات از مبدا آمریکا

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اقتصاد نیوز: یک مقام بخش خصوصی ایران عنوان کرد: با برداشته شدن تحریم‌ها، ما در مقابلِ ارسال محموله، مرجوع شدن فرش را هم در پیش داریم. به گفته او، برخلاف گذشته دیگر این امکان وجود دارد که تاجران آمریکایی فرش‌های صادراتی ایران را مرجوع یا دوباره به کشورهای دیگر صادر کنند.

قالی ایرانی که هنرِ کهن دست ایرانیان است، سال‌های متمادی روی دست مشتاقان این هنر به کشورهای اروپایی و آمریکایی برده شده، اما چند سالی است که تحریم‌های مختلف این هنر را روی دست هنرمندان کشورمان گذاشته‌اند. با این همه این روزها به نظر می‌رسد انتشار خبر ارسال اولین محموله فرش ایران به آمریکا پس از چند سال تحریم، به عنوان یکی از اولین خبرهایی که از تأثیرگذاری ملموس و محسوس رفع تحریم‌ها بر تجارت ایران نشان دارد، امیدهایی را به رونق تجارت فرش ایران پس از سال‌ها رکود، برانگیخته است. اما آیا این موضوع به این معناست که مسیر صادرات فرش ایران به آمریکا و کشورهای دیگر هموار شده است و به‌زودی شاهد احیای صادرات فرش ایران خواهیم بود؟ چالش‌های دیگری که پیش روی رونق‌گیری صادرات فرش ایران قرار دارد، چیست و چگونه حل می‌شود؟

رضی میری، رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران و نائب رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف، در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، در پاسخ به این پرسش که آیا سفارش‌های دیگری از آمریکا یا کشورهای اروپایی برای فرش ایران داریم، اظهار کرد: هیچ سفارشی نیست. تنها اتفاقی که افتاده این است که تحریم برداشته شده و ما می‌توانیم فرش بفرستیم. همین! هیچ خبری بیشتر از این نیست، بازار تکان نخورده و هیچ بارقه‌ امیدی برای رونق بازار فرش مشاهده نمی‌شود.

او افزود: هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده که ما به بهتر شدن وضعیت خوشبین باشیم. به نظر من رونق صادرات فرش قطعا خود به خود رخ نمی‌دهد. ما ایرانی‌ها عادت کرده‌ایم بر مرکب شانس سوار شویم؛ یعنی در جایی بازاری ایجاد شود، ما هم برویم بفروشیم و از ما بخرند. در حالی که بعد از انقلاب و تحریم‌هایی که داشته‌ایم، حالا تازه باید مثل دیگر نقاط جهان، راه بیفتیم و برویم بازار بسازیم.

نائب رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف سپس عنوان کرد: فرش ایران دیگر بازارهایش را از دست داده است. غیبت یک عامل در یک محیط موجب فراموشی آن می‌شود. وقتی ما سال‌ها در جایی نباشیم، دیگر فراموش می‌کنند که ما بوده‌ایم. از غیبت ما از بازار فرش جهان سال‌های کمی نمی‌گذرد؛ تحریم‌های سال‌های اول انقلاب نزدیک به دو دهه بود و تحریم اخیر هم که نزدیک به پنج سال به طول انجامید. 

بازارمان را در آمریکا و اروپا از دست داده‌ایم
او در ادامه به اقتصادنیوز گفت: ما از یک محیط خارج می‌شویم، بعد فکر می‌کنیم مردم در آنجا منتظر نشسته‌اند که ببینند فرش ما چه زمانی می‌رسد، در حالی که در غیاب ما، آنها فرش مورد نیازشان را از جاهای دیگر تهیه می‌کنند. تاجرانی هم که با ما کار می‌کردند، به سراغ کشورهای دیگری مانند هند می‌روند. الآن هم این اتفاق افتاده است؛ ما بازارمان را در آمریکا و اروپا از دست داده‌ایم. 

میری افزود: بازار آمریکا را به دلیل تحریم‌ها از دست داده‌ایم. بازار اروپا هم به این دلیل از دست رفته که تقاضا کاهش یافته است. دلیل کاهش تقاضا برای فرش ایران از سوی کشورهای اروپایی به این دلیل اتفاق افتاد که اروپا در دهه گذشته دچار بحران‌های اقتصادی شد و از وقتی دچار این مشکلات شد، تقاضای فرش که یک کالای لوکس است، به‌شدت تضعیف شد و ما بازار را از دست دادیم. البته کشورهای دیگر که از نظر تبلیغاتی قوی عمل می‌کردند، در همین شرایط و با وجود تقاضای کم برای فرش کارهایی کردند، اما چون ایران فعالیت‌های تبلیغاتی مناسب و کافی ندارد، سهمش از بازار کمتر است.

او در اظهار کرد: تبلیغات منفی علیه ما در افکار عمومی مردم اروپا و آمریکا نیز در کاهش سهم ما در بازار بی‌تأثیر نبوده است. البته خوشبختانه رفع تحریم‌ها، اجرایی شدن برجام و نوع نگاه جدید دولت ایران به امور دیپلماتیک و ارتباطی که با کشورهای دنیا برقرار کرده‌ایم، موارد امیدوارکننده‌ای هستند و اگر ما همگام با این اقدامات، اقدامات تبلیغاتی هم انجام دهیم و فعال شویم، شاید بتوانیم بخشی از بازارهایی را که در گذشته داشتیم، بازپس بگیریم. 

نائب رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف درباره صادر شدن محموله فرش از ایران به آمریکا، با اشاره به این نکته که طبیعی است وقتی مسیر صادرات ایران به آمریکا باز شود، محموله هم ارسال شود، اظهار کرد: ادامه پیدا کردن این روند مستلزم این است که ما کار کنیم. از سوی دیگر ما باید منتظر این باشیم که فرش‌های ما از آمریکا برگردند؛ فرش‌هایی که در طول سالیان ارسال شده و به فروش نرسیده است. البته من مطمئنم خبر برگشتن اولین محموله فرش ایران از آمریکا در رسانه‌ها اعلام نمی‌شود.

او افزود: خبر ارسال محموله به آمریکا را هم یک تاجر فرش در لس آنجلس اعلام کرد، چون خوشحال شده بود که فرش ایرانی دیگر محدودیتی برای ورود به آمریکا ندارد. علاوه بر این ممکن است خیلی محموله‌های دیگر هم از ایران به آمریکا رفته باشد، اما خبری از آن اعلام نشده باشد. لزومی هم ندارد اعلام شود. اولین خبر اعلام شد برای اینکه گفته شود دیگر آزاد شد، اگر می‌توانید بیایید کار کنید. 

احتمال مرجوع شدن فرش‌های صادراتی و صادرات فرش ایرانی از مبدا آمریکا
میری درباره مرجوع شدن فرش گفت: با برداشته شدن تحریم‌ها، ما در مقابلِ ارسال محموله، مرجوع شدن فرش را هم در پیش داریم. چون تحریم اخیر دوجانبه بود؛ یعنی هم ورود فرش ایران به آمریکا را تحریم کردند و هم صدور فرش ایران از آمریکا را به هر نقطه از جهان، ممنوع اعلام کردند؛ چه به صورت مرجوع شدن و چه به صورت انتقال.

او در ادامه عنوان کرد: اگر یک تاجر آمریکا، فرش ایرانی وارد آمریکا می‌کرد و نمی‌توانست در آمریکا آن را به فروش برساند، در گذشته می‌توانست این فرش را به ژاپن یا دبی یا اروپا بفروشد، اما با تحریم‌ها این هم ممنوع شده بود. حالا با برداشته شدن تحریم، این تاجر هم می‌تواند به آمریکا فرش وارد کند و هم می‌تواند فرش‌هایی را که وارد کرده و نفروخته، به ایران مرجوع کند، یا به کشورهای دیگری که می‌تواند بفروشد. این هم راهگشاست. اگر تاجران فرش بتوانند فرش ایران را از آمریکا به جاهای دیگر منتقل کنند، باز هم مشکل‌شان حل می‌شود.

میری تأکید کرد: اساسا هیچ شکی در این نیست که رفع تحریم بسیار میمون و فرخنده است. هر نوع بند در مسیر تجارت آفت است و هر نوع آزادی در مسیر تجارت برکت است، اما اینکه ما از این برکت چگونه استفاده کنیم، موضوع دیگری است و به عملکرد ما بستگی دارد.

نظرات بینندگان