arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۱۷۴۷
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۸ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۴

پوتین: ترکیه باید قدم اول را بردارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد این ترکیه است که باید اولین گام در عادی سازی روابط میان دو کشور را که پس از سرنگونی جنگنده روسی تیره شد، بردارد.

به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه تودی زمان، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه طی تماسی تلفنی با نور سلطان نظر بایف، رئیس جمهور قزاقستان که به نظر می‌رسد تمایل دارد نقش میانجی را در روابط مسکو آنکارا ایفا کند، بار دیگر تصریح کرد، ترکیه باید گام‌ اول را در بهبود روابط با روسیه بردارد.

پوتین همچنین گفت که ترکیه شرایط را تشدید کرده است.

علاوه بر این سران دو کشور روسیه و قزاقستان طی این تماس درباره روابط دو جانبه و نشست آتی سازمان همکاری شانگ‌های گفت‌وگو کردند.

پیش از این نظربایف از هر دو کشور خواسته بود تا بحران ایجاد شده را از طریق کانال‌های دیپلماتیک حل کنند. وی حتی پیشنهاد کمک نیز داده بود. کشورهای دیگری چون صربستان هم برای آشتی میان دو کشور به آنکارا پیشنهاد کمک داده بودند.

در همین حال یکی از مقامات دیپلماتیک روسیه از خواسته کشورش برای تلاش آنکارا جهت عادی سازی روابط گفته و اظهارکرده بود، آنکارا می‌داند برای عادی سازی روابط باید دست به چه اقدامی بزند.

در این میان الکسی مشکف، معاون وزیر خارجه روسیه نیز طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری ریانووستی گفت: موضع روسیه تغییر نکرده است و چیزی که مسکو هفته‌ها پیش گفت هنوز هم مطرح است.

به گفته مشکف، ترکیه باید غرامت سرنگونی جنگنده سوخو ‌24 را پرداخت و بابت این حادثه عذرخواهی و علاوه بر این تضمین کند که چنین حادثه‌ای تکرار نخواهد شد.

آنکارا تاکنون از عذرخواهی سرباز زده و مدعی است جنگنده روسی حریم هوایی ترکیه را با وجود هشدارهای مکرر نقض کرده بود و ترکیه این حق را دارد تا از استقلال و تمامیت ارضی‌اش حفاظت کند. ترکیه همچنین می‌گوید، از آنجایی که دست به اقدام غلطی نزده است هیچ غرامتی پرداخت نمی‌کند.

24 نوامبر 2015 یک جنگنده اف 16 ترکیه یک بمب افکن روسی را سرنگون کرد.

در این میان ترکیه هفته گذشته نیز نسبت به نقض هوایی این کشور از سوی روسیه به مسکو هشدار داد.

ناتو و آمریکا در این مناقشه از ترکیه حمایت می‌کنند و مدعی‌ هستند جنگنده روسی حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بوده است.

جنگنده‌های روسی از اواخر سال گذشته میلادی در حمایت از نیروهای سوری در مقابل تروریست‌ها حملات هوایی خود را در این کشور آغاز کردند.
نظرات بینندگان