arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۱۷۵۲
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۸ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۴

بورس شگفتی آفرید/ پیشتازی بورس از بازار پول

بورس اوراق بهادار تهران در معاملات امروز خود بار دیگر شگفتی آفرید و با رشد خیره کننده شاخص و همچنین ارزش و حجم معاملات رو به روشد و از همه بازارهای رقیب خود جلو افتاد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بورس اوراق بهادار تهران در معاملات امروز خود بار دیگر شگفتی آفرید و با رشد خیره کننده شاخص و همچنین ارزش و حجم معاملات رو به روشد و از همه بازارهای رقیب خود جلو افتاد.

بورس تهران در ادامه مسیر صعودی خود امروز شگفتی آفرید و با رکورد شکنی‌های جدید شاخص و همچنین ارزش و حجم معاملات توجه همه را به سوی خود جلب کرد.

در بازار امروز حجم شدید نقدینگی و تمایل سهامداران برای خریداری سهام شرکتها موجب تشکیل صف‌های میلیونی خرید در اکثر سهم‌ها شد و این اتفاق موجب رکوردشکنی خیره کننده بورس تهران بعد از یکسال شد.

به این ترتیب شاخص بورس تهران که در معاملات روز گذشته خود وارد کانال 75 هزار واحدی شده بود، در بازار امروز 3 کانال جدید را تجربه کرد و همزمان با برگزاری نشست خبری رئیس سازمان بورس با پرش 2415 واحدی در کانال 78 هزار و 199 واحد قرار گرفت.

آخرین باری که شاخص بورس رشد 2000 واحدی را تجربه کرده است روز 16 فروردین است که در پیش بودن مذاکرات هسته ای موجب رکوردشکنی بیش از 2 هزار واحدی شاخص بورس شد، اما آخرین باری که شاخص بورس در محدوده 78 هزار واحدی قرار داشت در فروردین 1393 است و از آن روز به بعد شاخص بورس دیگر روی این کانال را به خود ندید.

افزایش شاخص بورس تهران و استقبال شدید سرمایه گذاران از بازار سرمایه موجب شده است تا بازدهی این بازار که پیش از اجرای برجام منفی بود، به سرعت افزایش یافته و بورس تهران با کسب بازدهی حدود 24 درصدی، از بازارهای سکه و ارز و به خصوص بازار پول پیشی بگیرد.

در بازار امروز سهام، قیمت بیش از 80 درصد سهم ها مثبت شد و اقبال بازار به سهم های خودرویی و بانکی ادامه پیدا کرد و بازار سرمایه با لیدری این دو گروه صعودی شد و انگیزه سهامداران برای خرید سهم افزایش پیدا کرد.

البته در بازار امروز شایعه استعفای رئیس سازمان بورس اندکی فضای بازار را تحت تاثیر قرار داد که بلافاصله تکذیب شد، اما همین خبر موجب ترس سهامداران و جمع شدن صف های خرید و تمایل برخی سهامداران برای فروش سهم شد به طوری که صف خرید 180 میلیونی بانک صادرات از بین رفت و صف یک میلیاردی سایپا نیز تقلیل رفت.

با این حال در بازار امروز شرکتهای هلدینگ خلیج فارس،؛ مخابرات، ارتباطات سیار، غدیر، تاپیکو، فولاد، مپنا، نفت و گاز پارسیان، بانک ملت، پالایشگاه اصفهان، بانک پاسارگاد، بانک صادرات،پالایشگاله اصفهان و کشتیرانی تاثیر 170 تا 60 واحدی بر شاخص بورس گذاشتند.

همچنین امروز شرکتهای سایپا، سرمایه‌گذاری رنا و تجارت الکترونیک پارسیان از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شدند و سرمایه گذاری صنعت نفت، سیمان مازندران و فولاد مبارکه از تقاضای فروش برخوردار شدند.

با رکوردشکنی جدید بورس تهران ارزش و حجم معاملات هم رکورد شکنی کرد و به بیشترین حد خود رسید به طوری که تمایل سهامداران برای خریداری سهم موجب شد تا در مجموع 426 میلیون سهم به ارزش 860 میلیارد تومان داد و ستد شده و ارزش بازار سرمایه تا سطح 335 هزار میلیار تومان داد و ستد شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان