arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۱۸۴۷
تاریخ انتشار: ۲۶ : ۰۹ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۴

ساخت تانک «کرار»/ ارتقای موشک نصر/تحویل شناورها به سپاه/آخرین وضعیت اس300

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر دفاع و پشتیبانی از ساخت جدیدترین تانک ایران با نام «کرار» خبر داد و گفت: طراحی این تانک از صفر تا 100 در صنعت دفاعی صورت گرفته و اگر ویژگی‌های آن بهتر از تانک T90 (روسیه) نباشد، کمتر هم نیست.

سردار حسین دهقان به منظور تشریح دستاوردها و توانمندی‌های نظامی کشور بخصوص در حوزه موشکی در برنامه زنده گفتگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما حضور یافت و در این گفت‌وگو با اشاره به تحویل انبوه موشک‌های هواپایه کروز نصر به نهاجا گفت: ما همواره به دنبال ارتقای تجهیزات هستیم و موشک نصر هم که هواپایه شد، تا پیش از این ساحل به دریا و سطح به سطح بود که برای این‌که روی هواپیما نصب شود، تغییراتی روی آن اعمال شد. این موشک قابلیت شلیک از روی جنگنده فانتوم F4 را پیدا کرده است.

وی با تاکید بر این‌که «ما همواره طبق برنامه‌ریزی، تحویل‌دهی محصولات را در دستور کار داریم»، گفت: ما توانسته‌ایم رادار نجم را به نتیجه رسانده و شناورهای زیادی را تولید کنیم.

وی از ساخت جدیدترین تانک ایران بانام «کرار» خبر داد و افزود: طراحی این تانک از صفر تا 100 در صنعت دفاعی صورت گرفته و اگر ویژگی‌های آن بهتر از تانک T90 (روسیه) نباشد، کمتر هم نیست. این تانک در رده پیشرفته‌ترین تانکهای جهان است.

وزیر دفاع همچنین از تحویل مجموعه‌ای از شناورها به نیروی دریایی سپاه در هفته آینده خبر داد و با اشاره به حواشی تست موشک عماد اظهار کرد: موشک عماد تولید انبوه می‌شود اما همین موشک در دقت اصابت بهتر خواهد شد و سال آینده ورژن دوم آن رونمایی خواهد شد.

وی با تاکید بر این‌که «ما باید به سمت سیستم‌های هدایت ارزان برویم»، از تست نمونه اولیه آن تا پایان سال خبر داد.

وی با بیان این‌که «موشک عماد نقض برجام یا قطعنامه 2231 نیست و آنها (غربی‌ها) این موشک را نقض قطعنامه قبلی می‌دانستند»، افزود: ما هیچوقت قصد استفاده از کلاهک‌های اتمی را نداشته ایم و این یک تهمت بود. تست موشک عماد را به این دلیل انجام دادیم که به دنیا بگوییم برنامه‌ های خود را به هیچ عنوان تعطیل نمی‌کنیم.

وزیر دفاع به نامه اخیر رئیس جمهور اشاره و اظهار کرد: برنامه های ما دارای زمان‌بندی است و نامه رییس‌جمهور هم تاکید بر تسریع و گسترده کردن برنامه‌های ما بود.

وی با بیان این‌که «جریان‌های افراطی و صهیونیستی برای فشار به ایران این موشک را بهانه کردند»، گفت: آن‌ها می‌گفتند ایران به دنبال نابودی رژیم صهیونیستی است در حالیکه خود بخود با توجه به جریان مقاومت و اوضاع منطقه، این رژیم نابود خواهد شد و البته ما هم در هر شرایطی از مقاومت اسلامی حمایت می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص خرید سامانه موشکی S300 از روسیه گفت: اولین هیات آموزشی ایران ظرف دو سه روز آینده به کشور برمی‌گردد و هیات بعدی اعزام خواهد شد.

وزیر دفاع گفت: سامانه‌های S300 آماده و حتی بسته‌بندی هم شده و در حال فکر برای انتقال آن هستیم که بخشی از آن را در 3 ماهه اول سال میلادی و بخش دیگر را بعد از آن را تا نیمه اول سال آینده میلادی تحویل می‌گیریم. موضوع S300 قدیمی شده است، به هرحال شاید این سامانه مشکلاتی داشته باشد که رفع خواهد شد و ما هم در قرار داد گنجاندیم که تغییرات جدید در آن اعمال شود و سیستم بروز شده است. اگر به S400 هم نیاز داشته باشیم آن را می‌گیریم. البته ما سیستم پدافندی برد بلندی را نیز در کنار این موارد طراحی و تولید کردیم که نمونه اولیه آن تا پایان سال 95 تست خواهد شد. از آخرین فناوری‌های دنیا در این حوزه و در ساخت سامانه باور373 استفاده شده است.

وی خاطرنشان کرد: برای برطرف کردن نیازها اگر فرصت نداشته باشیم، می خریم وگرنه آن را خودمان طراحی و تولید می‌کنیم. ما به دنیا اعلام کرده‌ایم که برای آنها «بازار» نیستیم بلکه شریکیم. در حوزه هواپیماهای بدون سرنشین نیز پهپادهایی متناسب با نیاز امروز خود داریم و البته به سمت پهپادهای بُرد بلند و رادارگریز شناسایی و رزمی نیز حرکت کرده‌ایم. پهپادهای ما به انواع موشک های ضدهوایی و ضدسطحی تجهیز هستند.

وزیر دفاع در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی مبنی بر تجهیز نیروی هوایی ارتش به جنگنده های سوخو30 اظهار داشت: امروز نیاز داریم توجه جدی به نیروی هوایی و جنگنده ها شود و هواپیمایی که متخصصان در ستادکل اعلام کردند، هواپیمای سوخو روسی بود که آن را مطرح کردیم و به سمت قرارداد ‌می‌رویم و گفتیم با همکاری و شراکت باید در ساخت و تولید نیز شرکت کنیم. درخصوص جنگنده J10 چینی صحبتی نشده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره تولید جنگنده‌های بومی در داخل کشور نیز گفت: جنگنده صاعقه را تولید و تحویل نیروی هوایی دادیم و عملیاتی نیز شده است.

وی درباره جنگنده قاهر نیز اظهار کرد: این هواپیما یک طراحی مفهومی و طراحی مهندسی شد و یک نمونه از آن را نیز ساختیم ولی ادامه نیافت چون صاعقه و کوثر 88 که یک هواپیمای آموزشی در حد صوت است را در دستور کار داشتیم تا نیاز آموزشی نهاجا برطرف شود و بعد به سمت قاهر که یک هواپیمای پشتیبانی نزدیک است، برویم و در ورژن‌های بعدی هم آن را رهگیر و بمب افکن کنیم. لذا بعد از اینکه کوثر88 وارد فاز تولید شد، کارهای تحقیقاتی قاهر را ادامه می‌دهیم.

وزیر دفاع درخصوص توان زیرسطحی نیز گفت: ما زیردریایی‌های سبک را با تجهیز موشک و اژدر می‌سازیم و زیردریایی فاتح نیز تاکنون چند بار تست شده و موارد اصلاحی آن در حال انجام است و بنا داریم تا سال آینده الحاق آن صورت بگیرد.

وی همچنین درخصوص پایگاه فضایی امام خمینی(ره) نیز گفت: در این پایگاه بجز پرتاب‌هایی که بخواهد ماهواره را در مدار نزدیک به زمین (LEO)قرار دهد، مشکلی نداریم و باقی پرتاب‌ها نیز در باقی مدارها می‌تواند انجام شود که برای رفع این نقص نیز یا باید این پایگاه را ارتقا دهیم و یا از ماهواره‌هایی که توان تغییر مداری دارند، استفاده کنیم.

وزیر دفاع ادامه داد: در این پایگاه پرتاب ماهواره تا مدار 500 کیلومتر صورت می گیرد و استقرار آن نیز تمام شده که بنا داشتیم آن را در روز فضایی افتتاح و ماهواره‌بر سیمرغ را نیز پرتاب کنیم که به دلایلی عقب افتاد.

وی با بیان این‌که «سیستم‌های ناوبری می‌تواند زمینی باشد»، گفت: در وزارت دفاع این سیستم‌ها را طراحی و یک نمونه را نیز تولید کردیم که برای پوشش کل فضای کشور 5 سامانه کافیست اما برای آنکه به یک سطح بالاتر برویم و بتوانیم خارج از مرزها را هم پوشش دهیم باید به ماهواره متصل شویم. در حال حاضر سیستم های ناوبری در حد نیازمان را در اختیار داریم.

سردار دهقان درباره حوادث منطقه نیز گفت: آن‌چه که در منطقه رخ می‌دهد، طراحی امریکایی-صهیونیستی است و آمریکایی‌ها می‌خواهند برگشت‌شان به منطقه، بعد از فضاحت دخالت در عراق و افغانستان، قابل توجیه باشد. آمریکا نمی‌خواهد در جنگ نیابتی هزینه‌ای کند، اما می‌خواهد بیشترین سود را ببرد.

وی درباره بحث‌های ورود عربستان به سوریه نیز اظهار کرد: عربستان علاقه‌مند است حرف ورود به سوریه را بزند؛ چراکه تمام برنامه‌های آن‌ها در منطقه با شکست مواجه شده است. عربستان از ابتدا در سوریه حضور داشته و تروریست‌ها را تجهیز و تامین کرده است اما امروز سوریه دست بالا را در مذاکرات دارد و سعودی‌ها می‌خواهند آن را پایین بیاورند؛ لذا این ادعا یک ژست و بلوف از طرف سعودی‌هاست و آن‌ها هر کاری می‌کنند تا بشار اسد نباشد. عربستان نمی‌تواند ببیند یک دولت شیعی در عراق حاکم باشد و برای همین هر اقدامی در جهت تضعیف آن می‌کند و در این باره با امریکا و ترکیه هم جهت شده است.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان