arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۱۸۹۶
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۲ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۴

وزیر راه: شبکه قطارهای سریع السیر ایجاد می شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
آخوندی گفت: قرارداد قطار سریع السیر تهران- قم- اصفهان را با چینی ها داشتیم که نظارت آن را به ایتالیایی ها سپردیم. 

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، ‌عباس آخوندی در ارتباط تلفنی با بخش خبری 21 شبکه یک سیما افزود:‌ قرارداد قطار سریع السیر تهران- قم- اصفهان را با چینی ها بستیم که نظارت آن را به ایتالیایی ها سپردیم تا مطمئن شویم اجرای آن با بالاترین استاندارد های بین المللی انجام می شود. 

وی گفت: طرح دیگرمان مسیر تهران - مشهد است و اکنون با ایتالیایی ها در حال مذاکره هستیم تا شبکه قطار سریع السیر در ایران را تعریف کنیم. 
 
وزیر راه و شهر سازی افزود: ‌در بحث ریلی سه محور اساسی داریم یکی از اینکه افزایش ظرفیت خطوط ریلی برای استفاده در باربری ها و دربخش دیگر موضوع مسافربری است که قطارهای حومه تهران و شهرهای بزرگ را مد نظر داریم و در واقع با مشارکت کشورهای دیگر طراحی سیستم ریلی حومه ای بر ای تهران و سایر کلان شهرها را در دستور کار قرار داده ایم. 
 
آخوندی گفت: بحث بعدی مان قطارهای بین شهری است اما در کنار اینها بحث ایجاد زیرساخت ها و نوسازی ناوگان ریلی هم بسیار مهم است از این رو با فرانسوی ها ، ایتالیایی ها و آلمانی ها این دو بحث را در دستور کار داریم. 
 
وی افزود:‌ نوسازی صنعت ریلی دستکم 28 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد که در این بین راه اهن تهران، قم اصفهان بیش از 2/5 میلیارد دلار و تهران - مشهد بیش از 2 میلیارد سرمایه گذاری لازم دارد و ما در پسابرجام در حال جذب سرمایه های بزرگ برای نوسازی ریلی ایران هستیم. 
 
وزیر راه و شهرسازی در ادامه به ظرفیت های داخلی اشاره کرد و گفت:‌ بخش عمده قرارداد های ما در این زمینه است که چقدر از آن باید در ایران ساخته شود چه در حوزه ریل و زیرسازی و چه در حوزه ناوگان . 
 
آخوندی افزود: همه مذاکرات مان با خارجی ها به شرط قرارداد مشارکت، انتقال فناوری و استفاده از ظرفیت های داخلی است زیرا بدون استفاده از شرکت های داخلی هم قیمت زیاد می شود و هم کار مان بی معناست.


نظرات بینندگان