arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۱۹۴۳
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۵ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۴

دولت از خروج خودروهای فرسوده حمایت می کند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : معصومه ابتکار گفت: طرح هایی همچون ارتقای کیفیت سوخت خودروها و واحدهای صنعتی، حذف بنزین پتروشیمی ها و بهره مندی از بنزین یورو ۴ و پایش صنایع آلاینده در دستور کار سازمان محیط زیست قرار دارد.

به گزارش مهر، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در نشست با اعضای شورای شهر های آذربایجان شرقی گفت: طرح کاهش آلودگی هوای کلانشهرهای کشور، برنامه مدون و تعریف شده دولت تدبیر و امید است.

معصومه ابتکار افزود: در این زمینه طرح هایی همچون ارتقای کیفیت سوخت خودروها و واحدهای صنعتی حذف بنزین تولید شده پتروشیمی ها و بهره مندی از بنزین یورو ۴ و پایش صنایع آلاینده در دستور کار سازمان محیط زیست قرار دارد.

وی اظهارکرد: این سازمان با جدیت پایش صنایع را پی گیری می کند که دراین راستا حذف مازوت ازسوخت نیروگاه حرارتی تبریز محقق شد که بر این اساس مقادیر زیادی گوگرد از هوای تبریز پاک سازی شد.

ابتکار اعمال استانداردهای یورو ۴ در صنایع خودروسازی را مورد اشاره قرار داد و گفت : بر همین مبنا پارسال ۳۵۰ هزار دستگاه خودروی فرسوده از رده خارج شد و امسال نیز این طرح با حمایت دولت ادامه خواهد داشت.

وی افزود: با هماهنگی های به وجود آمده با بانک های عامل امسال برای نوسازی ناوگان اتوبوس رانی و مینی بوس رانی شهرها، تسهیلاتی در نظر گرفته شده است.

ابتکار دوره پسابرجام را فرصتی استثنایی برای سرمایه گذاری در مدیریت پسماندها، تولید انرژی از زباله و حمل و نقل عمومی شهرها دانست که ساز و کارهای آن فراهم شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: استفاده از چنین فرصتی به عزم و اراده بالای مسئولان و مدیران استانی بستگی دارد.

وی با تاکید بر اینکه شوراها و شهرداری ها باید به سمت ایجاد درآمدهای پایدار بدون اتکا به فروش تراکم بروند، اظهار کرد: حرکت به سمت اخذ عوارض زیست محیطی می تواند دراین زمینه راهکار مناسبی باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ابتدای این نشست طرح آزمایشی تصفیه خانه شیرابه زباله گاه تبریز را راه اندازی کرد. 
نظرات بینندگان