arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۲۰۹۳
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۰۰ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۴

وزیر‌نیرو:‌4500‌میلیارد‌طلب‌و‌25‌هزار‌میلیارد‌بدهی‌داریم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بر اساس گفته‌های وزیر نیرو، میزان مطالبات وزارت نیرو از قبوض آب و برق حدود 4500 میلیارد تومان و میزان بدهی در حوزه آب و برق نیز 25 هزار میلیارد تومان است.

حمید چیت‌چیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص میزان مطالبات و بدهی وزارت نیرو اظهار کرد: برنامه‌هایی را برای وصول مطالبات وزارت نیرو در نظر گرفته‌ایم و تلاش ما براین است که به زودی این مطالبات وصول شود.

پیش‌تر نیز وزیر نیرو اعلام کرده بود که در بودجه سال 1395 انتشار 4000 میلیارد تومان اوراق مشارکت پیش‌بینی شده و قرار است از مجموع 5000 میلیارد تومان از اسناد خزانه اسلامی، 3000 میلیارد تومان سهم وزارت نیرو باشد که تاکنون 2000 میلیارد تومان آن عرضه شده و در آینده نزدیک 1000 میلیارد تومان دیگر از این اوراق بابت تسویه بخشی از مطالبات بخش خصوصی عرضه می‌شود.

وی با بیان این‌که در روزهای باقی‌مانده از سال 1394،معادل 1000 میلیارد تومان اوراق صکوک اجاره منتشر می‌شود،خاطر نشان کرد: قرار است اوراق تسویه خزانه در لایحه بودجه عرضه شود و در این زمینه نیز هماهنگی‌هایی با وزارت اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی انجام شده تا بتوانیم چهار تا پنج میلیارد تومان از اوراق تسویه خزانه استفاده کنیم.

چیت‌چیان با بیان این‌که با این حجم در مجموع 13 هزار میلیارد تومان از مطالبات بخش خصوصی را می‌توانیم پرداخت کنیم، اضافه کرد: در سال حدود 2300 میلیارد تومان از درآمد سالانه برق را به یارانه اختصاص می‌دادیم که خوشبختانه در سال 1395 و با قطع این مساله می‌توانیم نسبت به داشتن این منبع نیز امیدوار باشیم.

وزیر نیرو همچنین در خصوص مطالبات وزارت نیرو گفت: تهاتر مطالبات وزارت نیرو با صنعت، سازمان‌ها، نهادهای دولتی و غیردولتی از جمله نیروهای مسلح با خرید از بخش صنعت و تولید برق توسط نیروگاه‌های تحت مالکیت نیروهای مسلح و دیگر نهادهای دولتی در دستور کار وزارت نیرو است.

وی ادامه داد: قرار بر این شده که وزارت دفاع برق مورد نیاز پادگان‌ها و مصرف‌کنندگان برق خود را از محل تولید دو نیروگاهی که در مالکیت خود دارد تامین کند و وزارت نیرو تنها هزینه انتقال برق را دریافت کند. 

نظرات بینندگان