arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۲۱۹۸
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۲۰ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۴

عارف: مردم در روز انتخابات بن‌بست‌شکن باشند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت:‌ مردم ما باید بن‌بست‌شکن باشند. اگر مردم با صندوق رأی قهر کنند دشمن اصلاحات پیروز می‌شود.

محمدرضا عارف در همایش "فرزندان انقلاب" که به همت سازمان جوانان و دانشجویی حزب اسلامی کار در حسینیه جماران برگزار شد، با گرامیداشت یاد امام خمینی (ره)، اظهار کرد: این افتخار را داریم که امروز در مرکز انقلاب اسلامی جایی که متعلق به امام خمینی است با هم درباره انتخابات صحبت کنیم. انتخاباتی که با حضور مردم مسیر تدبیر و عقلانیتی که 22 خرداد ایجاد شد را ادامه می‌دهد.

وی ادامه داد: مکانی که الان ما در آن حضور داریم مرکز فرماندهی یکی از انقلاب‌هایی بود که مردم را رأس امور خود قرار داده بود. این موضوعی است که به نظر خیلی از انقلابیون کلاسیک ناممکن می‌نمود. امام خمینی (ره) ناممکن‌ها را ممکن می‌کرد. خیل عظیمی از جوانان طی این سال‌ها نگاه‌شان به امام‌شان بود و راه و اندیشه او را سرمشق خود قرار دادند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به حوادث و ناامنی‌های منطقه‌ای، اظهار کرد: چه در منطقه و چه در دنیای اسلام با حادثه‌های زیادی روبرو شده‌ایم حالا که ما در امنیت هستیم بهتر به صحت اندیشه امام (ره) پی می‌بریم. رهبر این انقلاب عظیم رهبری گرانقدر، دینی و شیعه بود. او در همه جا و همه حال مردم را شاهد قدرت می‌دانست. ایشان گفته بودند به پشتوانه مردم، دولت تشکیل می‌دهند. مردم را ولی‌نعمت مسئولین می‌دانستند. همین نگاه مترقی امام خمینی (ره) در قانون اساسی نمود پیدا کرد. آنچه که امروز وظیفه همگان است استمرار این نگاه است.

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان ادامه داد: آنچه که به عنوان یک میثاق ملی می‌توان از آن یاد کرد تلاش برای اجرای آرمان‌های امام (ره) است. ما معتقدیم که امام متعلق به دنیای اسلام است. به همین دلیل است که می‌گوییم باید با وسواس در چارچوب نظریه ایشان حرکت کنیم. اندیشه امام(ره)، راه‌حل مشکلات بشری است. بر همگان واجب است نگاه امام (ره) را دنبال کنند. احترام به بیت امام تکریم ایشان است. بی‌احترامی به بیت او بی‌حرمتی به امام تلقی می‌شود.

وی تصریح کرد: ما مجددا در این مکان مقدس با امام راحل‌مان میثاق می‌بندیم. در راه امام شکست معنی ندارد. از یادگار عزیز امام که حافظ خط امام است تشکر ویژه‌ای داریم. بخصوص آنکه ایشان با مدیریت قوی که در آثار و نشر امام خمینی دارند توانسته اندیشه ایشان را حفظ کنند.

عارف با تشکر از حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن، گفت: روز گذشته مردم عزیز ما با نشاط و شور بالایی مجددا با آرمان‌های امام خمینی (ره) میثاق بستند. انتظار داریم با همین صلابت در مهم‌ترین رویداد سیاسی سال 94 یعنی دو انتخابات پیش رو حضور پیدا کنند.

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان خاطرنشان کرد: انتظار ما این بود که شور جدی و حداکثری برای این انتخابات ایجاد شود. با وجود ردصلاحیت‌ها هنوز بنای ما این است که ناامید نشویم. این را از امام (ره) یاد گرفته‌ایم که نگاه‌مان به آینده باشد. می‌خواهیم مجلسی در طراز ملت ایران داشته باشیم. برای این امر هیچ چاره‌ای جز حضور حداکثری در انتخابات 7 اسفند نداریم.

وی ادامه داد: در آن روز دو گفتمان روبروی هم قرار می‌گیرند گفتمانی که پیروزی خود را در حضور حداکثری مردم می‌داند و گفتمانی که حضور حداقلی مردم را خواستار است. مردم بدانند اگر با صندوق رأی قهر کنند دشمنان اصلاح‌طلبان که خواهان حضور حداقلی هستند پیروز می‌شوند. مردم در این شرایط حساس باید بن‌بست‌شکن باشند.

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان با بیان این‌که «نباید اجازه داد تا جوانان از حضور در انتخابات ناامید شوند» گفت: خلق حماسه 22 خرداد 92 متعلق به اصلاحات است و این سرمایه فقط و فقط به جوانان‌مان اختصاص دارد. جوانان بودند که در ماه‌های آخر بزرگ‌ترها را به میدان آوردند. باید این سرمایه‌های اجتماعی را حفظ کنیم. این سرمایه در اسفند سال 94 نیز بروز پیدا می‌کند.

وی افزود: برای آنکه انتخابات ریاست‌جمهوری سال 94 در فضایی آرام‌تر از انتخابات سال 92 برگزار شود باید حضور در دو انتخابات پیش رو را جدی بگیریم. حدود 10 روز وقت داریم که فعالیت‌هایمان را گسترش دهیم.

عارف خاطرنشان کرد: البته که برای خلق یک حماسه یک الی دو روز هم کافی است همان‌طور که در سال 92 تنها در چند روز آن حماسه اتفاق افتاد.

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان با اشاره به انسجام و کارآیی شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان برای سامان دادن به برنامه‌های انتخاباتی اصلاحات در انتخابات پیش رو، گفت: برای اولین بار تمام چهره‌های برجسته اصلاح‌طلب در یک شورا گرد هم آمدند. انسجام این شورا روز به روز بیشتر می‌شود. من باید اعتراف کنم که ظرفیت اصلاحات را در چهار ماه دیدم. اختلافاتی بود اما با گفت‌وگو برطرف می‌شد و حمایت و پشتیبانی جایش را می‌گرفت. اصلاحات یعنی مسئولیت‌پذیری بیشتر. امیدوارم این شورا بعد از انتخابات پیش رو نیز ادامه پیدا کند چرا که قدرت و ظرفیت اصلاحات را به خوبی نشان داد.

وی خاطرنشان کرد: شاخصه‌های رشد در 8 سال اصلاحات با شاخصه‌های قبل و بعد آن قابل مقایسه نیست نه اینکه دولت‌های قبل و بعد از اصلاحات را زیر سوال ببرم اما این مساله‌ای است که با آمارها قابل اثبات است. ما می‌خواهیم این تفکر و این اندیشه ادامه پیدا کند. اگر اندیشه اصلاحات در مجلس آینده اکثریت را به دست آورد همراه دولت خواهد بود. ما خودمان را شریک دولت در برنامه‌ها می‌بینیم البته از حق قانونی خود برای نظارت بدون مچ‌گیری نخواهیم گذشت. اگر به مجلس راه یابیم گذران روز نمی‌کنیم و قوانینی را که راهگشای مردم هستند را به کار می‌بندیم و آن را تسهیل می‌کنیم. این موضوع در برنامه مختصری که در 128 بند نوشته‌ایم به خوبی نمایان است.

عارف در ارتباط با ائتلاف با اصولگرایان معتدل و حامیان دولت، اظهار کرد: از سال 92 نگاه ائتلافی با حامیان دولت ایجاد شد. در تهران شورای سیاستگذاری اختیار ارزیابی ائتلاف را بر عهده هیات رئیسه گذاشت. ما شاخصه‌هایی را طرح کردیم با شیوه‌ای کاملا علمی به ارزیابی افرادی که علاقه‌مند به ائتلاف با اصلاح‌طلبان بودند پرداختیم. ویژگی‌های علمی، سیاسی، عقبه اصلاح‌طلبی و ... آنها را بررسی کردیم. هزار امتیاز برای تمامی ویژگی‌ها در نظر گرفتیم چون اولویت اصلاح‌طلبان با جوانان و زنان بود به آنها امتیاز ویژه‌ای دادیم و قرار بر این شد که بر اساس این فرم‌ها کاندیداهای خود را مشخص کنیم. حدود 300 نفر خودشان را به شورای سیاستگذاری معرفی کردند از میان آنها حدود 130 نفر انتخاب شدند.

وی ادامه داد: اول خط قرمز ما این بود که اصلاح‌طلبان در لیست قرار گیرند بعد که نزدیک به 60 نفر را برای لیست نهایی کردیم و جلسات خوبی هم با حزب اعتدال و توسعه داشتیم و چون راهبرد ما این بود که می‌خواهیم حضورمان در انتخابات ادامه دهیم به فکر ائتلاف افتادیم. تا به اینجا به نتایج خوبی رسیده‌ایم و امیدوارم طی امشب تا فردا لیست ائتلافی اصلاح‌طلبان ارائه شود آن وقت مردم عزیز ما باید متوجه باشند که این لیست فقط از اصلاح‌طلبان نیست و اعتدالیون هم در آن حضور دارند. ما سازوکار ائتلاف را می‌دانیم و بر اساس آن عمل خواهیم کرد.

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان تصریح کرد: ما به هیچ وجه جبهه اصلاح‌طلبی را فدای مصالح کوتاه‌مدت نخواهیم کرد. مردم هم باید به ما اعتماد کنند تا این مسیر ادامه پیدا کند. لیست ائتلافی ما لیستی وزین و افتخارآمیز خواهد بود. اگر بزرگان و شاخص‌های اصلاح‌طلبان ردصلاحیت نمی‌شدند لیست ما مسلما فرق می‌کرد اما الان وظیفه جوانان است که روی هر 30 نفری که در لیست اصلاحات قرار دارند کار کنند چرا که ما به رای 30 نفری نیاز داریم نه حتی رای 29 نفره.

عارف در پایان گفت: با توجه به اینکه انتخابات خبرگان و انتخابات مجلس شورای اسلامی با هم است باید مردم را آماده کنیم که 46 اسم از لیست اصلاح‌طلبان بنویسند، 46 نفری که در این ائتلاف برای ما وزن یکسان دارند، برای ما ارزشمندند و حضورشان در مجلس مهم خواهد بود.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان