arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۲۴۶۰
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۲ - ۲۵ بهمن ۱۳۹۴

آیا تحریم سوئیفت گریبان روسیه را هم می گیرد؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ایرنا نوشت: تحلیلگر اندیشکده بروکینگز گفت: «آمریکا و اتحادیه اروپا برای تحت فشار گذاشتن روسیه باید ارتباطات مالی بین بانکی موسوم به سوئیفت را روی میز مذاکره قرار دهند.»

تحلیلگر اندیشکده بروکینگز گفت: «آمریکا و اتحادیه اروپا به منظور تحت فشار قرار دادن روسیه برای توقف حملاتش در سوریه، باید تحریم های مسکو را تشدید کنند و تحریم روسیه از طریق ساز و کار جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی موسوم به سوئیفت را روی میز مذاکره قرار دهند.»
این اندیشکده آمریکایی در نوشتاری به قلم «توماس رایت» مدعی شد: «حملات نیروهای روسیه در شهر حلب تاکنون باعث خروج بیش از 70 هزار نفر از ساکنان این شهر شده و این امر با دامن زدن به بحران پناهجویان، تهدیدی را برای ثبات اوضاع نه تنها در منطقه بلکه اروپا به بار آورده است.»

این تحلیلگر بروکینگز افزود: «واشنگتن، اقدامات روسیه را محکوم کرده است اما هیچ ایده ای برای چگونگی توقف آن ندارد. برخی از کارشناسان از منطقه پرواز ممنوع و نیز اقداماتی برای جلوگیری از حملات حمایت کرده اند. منتقدان، چنین استدلال می کنند که این امر می تواند به معنای سرنگونی هواپیماها یا کشتار سربازان روسیه باشد که در نهایت خطر جنگ بین دو قدرت هسته ای را افزایش می دهد. آنها همچنین می گویند که روسیه به هر گونه تشدید اوضاع با شدت دادن به حملات خود واکنش نشان خواهد داد.

وی افزود: از سوی دیگر، تاکید فقط بر لفاظی ها و دعوت به مذاکره، دست «بشار اسد» و «ولادیمیر پوتین» روسای جمهوری سوریه و روسیه را باز می گذارد تا هر آنچه که می خواهند انجام دهند. اکنون معلوم شده که پیش بینی های دولت آمریکا درباره شکست یا غیرموثر بودن مداخله نظامی روسیه در سوریه مطابق با انتظارات نبوده است و مسکو هیچ انگیزه ای برای تغییر رویکرد خود ندارد.

توماس رایت ادامه داد: «آمریکا برای متقاعد کردن روس ها، باید راهی برای ایجاد اهرم فشار واقعی بر پوتین بدون نیاز به کشتن سربازان روسی بیابد. آمریکا و اتحادیه اروپا باید تحریم های مالی روسیه را به اقداماتش در سوریه ربط دهند. تاکنون، تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا حول مسائل مربوط به اقدامات روسیه در اوکراین و موضوع تبعیت روسیه از توافقات مینسک بوده است.»
نویسنده با ارتباط دادن اوضاع در حلب و تاثیر آن در تشدید بحران پناهجویان در اروپا، نوشت: «آمریکا و اتحادیه اروپا می توانند به روسیه مهلت دهند تا به حملاتش پایان دهد یا این کشور را تهدید به تحریم های بیشتر کنند. پوتین انتظار دارد تحریم های این کشور بر سر اوکراین تا تابستان امسال لغو شود اما این اتفاق تا زمانی که مسکو تغییری در عملکرد خود در اوکراین و سوریه ایجاد نکرده است، رخ نخواهد داد.

تحلیلگر اندیشکده بروکینگز افزود: چنین اهرم فشاری بر پوتین؛ همچنین می تواند شامل ایجاد فضای سیاسی برای مذاکره و تشویق روسیه به بررسی دوباره پیشنهادهای داده شده درباره تقسیم قدرت یا ایجاد کنفدراسیون در سوریه باشد. اما در صورت خودداری روسیه از پذیرش چنین پیشنهادهایی، آمریکا و اتحادیه اروپا می توانند مساله افزایش تحریم های کنونی را بررسی کنند. آنها می توانند موضوع مشارکت روسیه در سامانه پرداخت سوئیفت را که نظام بانکی روسیه بر آن متکی است، روی میز مذاکره قرار دهند.

توماس رایت اضافه کرد: «اعضای اتحادیه اروپا دیدگاه های ضد و نقیضی درباره تحریم های روسیه دارند اما بحران پناهجویان بیش از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، تهدیدی قریب الوقوع برای موجودیت اتحادیه اروپا محسوب می شود. دولت های اروپایی با ناامیدی تلاش می کنند مانع از هجوم پناهجویان شوند و هر گونه طرحی در این زمینه باید با مهار کردن حملات است، آغاز شود.»
تحلیلگر بروکینگز در پایان آورده است: تحریم ها امتیاز مهمی برای مقبولیت سیاسی اوباما قلمداد می شود. وی بارها تاکید کرد که مجوز هیچ اقدام نظامی را که بطور مستقیم آمریکا را درگیر جنگ با اسد و همپیمانانش می کند، صادر نخواهد کرد اما در عین حال از تحریم های روسیه حمایت کرده است. اهرم فشار یکی از اجزای لازم برای هرگونه راهبرد دیپلماتیک است و قدرت مالی، ابزار انتخاب اوباما است که اکنون زمان آن رسیده که بار دیگر از آن استفاده کند.

طرح مساله تحریم روسیه از طریق سوئیفت از سوی این اندیشکده آمریکایی بروکینگز در حالی مطرح شده که به زعم ناظران و حتی شرکت کنندگان در کنفرانس امنیتی مونیخ، عملیات هوایی روسیه به پایگاه های گروه تروریستی تکفیری داعش در سوریه که با درخواست مستقیم دولت دمشق انجام شده، تاکنون موثر بوده و باعث عقب نشینی تروریست ها شده است.
مسکو هفتم مهرماه پس از اخذ موافقت پارلمانی بنا به درخواست دولت سوریه، عملیات بمباران مواضع گروههای تروریستی در این کشور آغاز کرد و تاکنون با انهدام چندین هزار مراکز و پایگاههای تروریستی، آنان را زمین گیر کرده است.
نظرات بینندگان