arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۲۶۳۷
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۴ - ۲۶ بهمن ۱۳۹۴

اولین کشتی های نفتکش اروپایی وارد ایران شدند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
روزنامه شرق نوشت: هم زمان با اعلام رسمی افزایش تولید نفت خام ایران پس از لغو تحریم ها به ٤٠٠ هزار بشکه در روز از سوی معاون وزیر نفت، مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران خبر از ورود هم زمان سه کشتی نفتکش تحت اختیار سه شرکت نفتی از فرانسه، اسپانیا و روسیه به پایانه نفتی خارگ پس از نزدیک به چهار سال توقف داد. در شرایطی که ایران در زمان تحریم ها بازار خود را از دست داده بود، اکنون عزم جدی برای بازپس گیری آن دارد. 

هرچند بیم آن می رود که با افزایش تولید نفت خام در شرایط رکود جهانی و وجود حدود دو میلیون بشکه نفت مازاد در روز در بازار جهانی نفت، به سادگی خریدار برای نفت ایران پیدا نشود، اما بااین حال همان طور که وزیر نفت نیز بر آن تأکید کرده بود، ایران سهم ازدست رفته خود را از بازار به هر نحوی بازپس خواهد گرفت. به گفته رکن الدین جوادی، قرار است شرایط موردنیاز برای افزایش ٢٠٠ هزار بشکه دیگر نیز فراهم شود. 

به گزارش شرکت ملی نفت، معاون وزیر نفت افزود: با صادرات نخستین محموله نفت خام ایران به اروپا پس از پنج سال، فصل جدیدی در صنعت نفت ایران آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به آغاز صادرات و ازسرگیری معاملات نفتی ایران با شرکت توتال فرانسه، لوک اویل روسیه و یک پالایشگاه اسپانیایی، ادامه داد: تاکنون با شرکت توتال فرانسه برای صادرات روزانه ١٦٠ تا ١٨٠ هزار بشکه نفت خام به توافق رسیده ایم. 

معاون وزیر نفت همچنین افزود: فروش نفت بین شرکت ملی نفت ایران و توتال فرانسه پس از یک سال تا زمانی که طرفین آن را لغو نکنند، به طور مستمر تمدید می شود. 

هم زمان با این اتفاق، سیدپیروز موسوی با اشاره به ورود اولین کشتی نفتکش تحت اختیار شرکت توتال فرانسه به پایانه نفتی خارگ ایران در خلیج فارس، گفت: علاوه بر این، دو کشتی نفتکش متعلق به دو شرکت نفتی از روسیه و اسپانیا هم وارد بزرگ ترین پایانه نفتی ایران شده اند. 

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران با تأکید بر اینکه هم اکنون با نوسازی تمامی اسکله ها، مخازن ذخیره سازی، خطوط لوله و تأسیسات نفتی پایانه خارگ هیچ گونه مشکل فنی و عملیاتی برای پهلودهی، بارگیری و جداسازی کشتی های نفتکش اروپایی و آسیایی در پایانه خارگ وجود ندارد، تصریح کرد: بر این اساس پیش بینی می شود عملیات بارگیری این سه کشتی نفتکش در پایانه خارگ در 48 ساعت انجام شود. 

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه تمامی مراحل پهلودهی، بارگیری و جداسازی کشتی های نفتکش توسط تیم عملیات دریایی ایرانی انجام می شود، اظهار کرد: کشتی های واردشده به پایانه نفتی خارگ از نوع «وی ال سی سی» و به اصلاح غول پیکر هستند. 

**اقبال پیش از انتظار بازار برای نفت ایران 

حمید حسینی، عضو هیأت مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران در دوران تحریم ها، علاوه بر تحریم هایی که به فروش نفت مربوط می شد، در حوزه های حمل و نقل، کشتی رانی و بیمه نیز تحریم بود و در این شرایط اولا بازار نداشتیم و ثانیا برای همان بازار محدود خود نیز از امکانات حمل و نقل و پوشش های بیمه ای محروم بودیم و در نتیجه با وجود تلاش های بسیار، مجبور شدیم به همان سهمیه یک میلیون بشکه ای که مورد توافق آمریکایی ها بود، بسنده کنیم. 

پس از امضای توافق نامه بین ایران و کشورهای موسوم به ١+٥ پیش بینی می شد با اجرائی شدن برجام، نفت ایران به سرعت با افزایش ظرفیت تولید، به بازارهای جهانی بازگردد و اعتقاد راسخ داشتیم که این بازگشت، امکان پذیر و موفقیت آمیز خواهد بود، گرچه برخی معتقد بودند با توجه به وضعیت فعلی بازار جهانی نفت و مازاد عرضه ای که وجود دارد، ایران بازگشت موفقی نخواهد داشت. 

اتفاقات اخیر نشان داد ما یک سری مشتریان سنتی داریم که به بازار نفت ایران علاقه مند هستند و با رفع محدودیت ها به ایران برمی گردند. در این مدت کم، علاوه بر شرکت های مطرحی که در حال بازگشت به ایران هستند، پس از آنکه پالایشگاه های چینی اجازه خرید نفت پیدا کردند، مشتریانی نیز از چین وارد ایران شدند. 

حالا «پی اند ای کلاب»، لغو تحریم های پوشش بیمه ای خود در قبال ایران را آغاز کرده است؛ با این اتفاق، مشکلاتی که در این حوزه داشتیم برطرف شده است و پوشش دوباره پی اند ای کلاب، کمک بسیار زیادی به تسهیل صاردات و کاهش هزینه حمل و افزایش حجم صادرات نفت ایران می کند. 

به نظر می رسد بازار پیش از انتظار ما اقبال نشان می دهد و ما برای افزایش تولید ٥٠٠ هزار بشکه ای وعده داده شده، مسیر هموارتری در پیش خواهیم داشت. شواهد امر نشان می دهد از سوی هند و چین گرایش برای خرید مازاد نفت ایران وجود دارد و بحث عرضه مازاد نفت نتوانسته مانع بازگشت ایران به بازار شود. این در حالی است که ما پیش از تحریم ها روزانه ٤٠٠ هزار بشکه نفت به بازار اروپا می فروختیم و حالا هم می توانیم انتظار بازگشت این سهم را داشته باشیم. 

از دیگر سو بسیار پیش از اینکه ایران موفق به افزایش تولید نفت خام شود، اعلام کرده بود در دوران پسابرجام تولید خود را افزایش خواهد داد، از این رو اگر قرار بود شوکی به بازار نفت وارد کنیم، این شوک ها را بسیار پیش از این وارد کرده ایم و به نظر نمی رسد افزایش تولید فعلی، تأثیر چندانی بر بازار داشته باشد.

نظرات بینندگان