arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۲۸۰۱
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۳ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۴

توافق عربستان، ونزوئلا، قطر و روسیه برای کاهش تولید نفت

وزیر نفت قطر امروز (سه شنبه) از توافق همتایان عربستانی، ونزوئلایی و روس خود در خصوص کاهش تولید نفت خام خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
به گزارش انتخاب، محمد صالح الساده وزیر نفت قطر گفت که وزیران نفت عربستان ، قطر ، روسیه و ونزوئلا در نشستی مشترک که امروز در دوحه برگزار شد، توافق کردند که در صورت موافقت دیگر تولید کنندگان مهم نفت خام، میزان تولید این کالای مهم راهبردی در سطح ماه ژانویه (دی/بهمن) باقی بماند.

این نشست با حضور وزیران نفت عربستان، روسیه، ونزوئلا و قطر پشت درهای بسته در دوحه برگزار شد.

بر اساس این گزارش تصمیم کاهش تولید که در نشست چهارجانبه دوحه با هدف چاره اندیشی در قبال افزایش عرضه جهانی اتخاذ شد، مشروط به توافق دیگر تولید کنندگان مهم نفتی از جمله ایران خواهد بود.

نشست امروز وزیران نفت عربستان، روسیه، قطر و ونزوئلا بلندپایه ترین نشست طی ماه های گذشته است که با هدف تصمیم گیری درباره مهار سیر نزولی قیمت نفت برگزار می شود.

علی النعیمی، وزیر نفت عربستان اعلام کرد که نگه داشتن میزان تولید در سطح ماه ژانویه کفایت می کند و گام های بعدی برای تثبیت بازار در ماه های آتی اتخاذ خواهد شد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که دیگر تولید کنندگان نفت نیز این پیشنهاد را بپذیرند.

ائولوخیو دل پینو وزیر نفت ونزوئلا نیز از ادامه مذاکرات مربوط به کاهش میزان تولید با ایران و عراق در روز چهارشنبه خبر داد.

نشست دوحه در حالی برگزار می شود که بهای جهانی نفت خام طی بیش از 18 ماه گذشته روز به کاهش داشته و برای نخستین بار طی بیش از یک دهه گذشته به زیر بشکه ای 30 دلار رسید.

امانول ایبه کاچیکو وزیر نفت نیجریه اخیرا در گفت و گو با خبرگزاری رویترز از اجماع نظر در زمینه تصمیم گیری برای مهار روند کاهش قیمت میان اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) خبر داد.

ونزوئلا بیشترین خسارت را از کاهش بهای نفت خام داشته و نفت زیر بشکه ای 30 دلار توازن بودجه روسیه را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
اقتصاد عربستان نیز به شدت در نتیجه روند کاهشی بهای نفت آسیب دیده است. این کشور در سال میلادی گذشته کسری بودجه 98 میلیارد دلاری را تجربه کرد.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان