arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۲۸۸۶
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۲۰ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۴

کرباسچی: مردم از افراطی‌ها گریزانند و با اصلاح‌طلبان سازگاری بیشتری دارند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی گفت: اگر بخواهیم از ثمرات برجام استفاده کنیم، راهی جز تشکیل مجلسی هم‌مسیر با دولت نداریم و به غیر از این نمی‌توانیم به ثمرات برجام، امیدوار باشیم.

به گزارش انتخاب، غلامحسین کرباسچی عصر امروز در گردهمایی ائتلاف اصلاح‌طلبان و حامیان دولت خراسان رضوی در مشهد، با بیان اینکه طی این 37 سال، همواره دو جریان برای دلسرد کردن مردم از حضور در انتخابات تلاش کرده‌اند، اظهار کرد: نخستین جریان، جریان خارجی است که مخالفان نظام تلاش می‌کنند تا مردم را از انتخابات دلسرد کرده و نظام جمهوری اسلامی را یک چهره غیرمنطقی و غیرمردمی نشان دهند. 
 
وی ادامه داد: در داخل هم جریانی وجود دارد که اصلا به انتخابات اعتقادی ندارد و معتقد است که ما به رأی مردم نیازی نداریم و روش این جریان در مقابل و مخالف رهنمودهای امام راحل(ره) و تأکیدات رهبری است. 
 
کرباسچی بیان کرد: جریان دیگری نیز وجود دارد که بر اساس تحلیل‌های افراطی و بر اثر هر اختلافی که به وجود بیاید، تلاش می‌کنند تا اهداف خود را پیش برده و مردم را از انتخابات ناامید کنند، اما نباید دلسرد شویم، زیرا رفتار این گروه نمونه‌ دیگری از رفتار جریان‌هایی است که می‌خواهند نظام را منهای آرای مردم، تفسیر کنند. 
 
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی با بیان اینکه ما همواره دوست داریم در جریان اصلاحات، یک انفجار رخ دهد، گفت: اصلاحات یک انفجار ناگهانی نیست و نمی‌توان آن را انقلاب، کودتا و یا براندازی نامید، بلکه اصلاحات تغییرات تدریجی است که باید مداوم و بدون ناامیدی انجام شود. 
 
کرباسچی افزود: اگر اصلاح‌طلب هستیم، باید به دنبال یک مقاومت جدی و پایدار باشیم. حتی اگر تمام نیروهای ما را ردصلاحیت کنند، باز هم باید به دنبال انتخابات برویم، زیرا نفس انتخابات، جهت‌گیری یک ملت را نشان می‌دهد. 
 
وی با تأکید بر اینکه اگر معتقد هستیم تفکر اصلاحات توانمندتر از تفکر اصولگرایی است، باید امیدوار باشیم، بیان کرد: اگر در انتخابات، هیچ اصلاح‌طلب و یا معتدلی تأیید صلاحیت نشد، اما مردم آن جامعه اصلاحات و اعتدال را انتخاب کردند، نشانه گرایش جامعه به اعتدال و دوری از افراط است که موضوع کم‌اهمیتی نیست. 
 
شهردار اسبق تهران افزود: مردم از افراطی‌ها گریزانند و با اصلاح‌طلبان سازگاری بیشتری دارند که این یک پیام مهم دارد، در سال 92 نیز انتخاب آقای روحانی، یک انتخاب بسیار مهم بود، اما مهمتر از شخص روحانی، این موضوع بود که جامعه نشان داد به اعتدال اعتقاد دارد و این موضوع تأثیر خود را در سیاست خارجی و به‌ویژه موضوع برجام گذاشت. 
 
کرباسچی خاطرنشان کرد: مجموعه نیروهای روشن، اصلاح‌طلب و معتقد به اعتدال باید پیش از اینکه به اشخاص توجه کنند، به نشان دادن گرایش اعتدال و اصلاح‌طلبانه دقت کرده و نسبت به این امر همت کنند.
 
وی به وجود نیروهای ارزشمند از جبهه اعتدال و اصلاحات در جامعه اشاره کرد و گفت: ما نیروهای اصلاح‌طلب و معتدل زیادی در جامعه داریم و معتقدیم اکثریت مردم نیز همین‌گونه هستند و نباید به دنبال این باشیم که چهره‌های ثابتی به مجلس بروند. 
 
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی خاطرنشان کرد: نقش ما به عنوان یک مجموعه سیاسی زمانی معلوم می‌شود که با فعالیت‌های مختلف آرای مردم را جمع کرده تا فردی که چندان شناخته‌شده نیست، رأی بیاورد. 
 
کرباسچی نیاز فعلی جریان اصلاحات را ایجاد انسجامی قوی در بین این جریان دانست و گفت:‌ مجلس زمانی می‌تواند توانمند و قوی باشد که اکثریت آنها از یک تراز و انسجام فکری برخوردار باشند، زیرا کار مجلس، یک کار جمعی و فکری است. 
 
وی ادامه داد:‌ ما نیازمند رسیدن به یک انسجام سیاسی هستیم که در این دوره باید خود را نشان دهد و اگر این انسجام رقم بخورد و اکثریت مناسبی از نمایندگان را به مجلس بفرستد، حاوی پیامی مهم برای کل جامعه است. 
 
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به اینکه تشکیل مجلسی اصلاح‌طلب درواقع برآورده شدن آرزوی جبهه اصلاحات است، گفت: در این صورت می‌توانیم امیدوار باشیم که نیروهای اصلاح‌طلبی به مجلس رفتند و با نگاه به منافع مردم، نقشی اساسی در انتخابات داشته‌اند. 
 
کرباسچی با اشاره به القائات برخی افراد و تلاش آنها برای بیان اینکه همه چیز از قبل تعیین شده است، اظهار کرد: این گونه سخنان القائات سیاسی رقبا است و ما باید تلاش کنیم که امید را در خود و جامعه ایجاد کنیم. 
 
وی همچنین به مسئله تشکیل مجلسی اصلاح‌طلب و تأثیر آن بر روند برجام اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم از ثمرات موفقیت بزرگ برجام استفاده کنیم، راهی نداریم جز اینکه مجلسی همراه و همگام با دولت داشته باشیم. 
 
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی افزود: برای استفاده از نتایج برجام باید مجلسی داشته باشیم که در مسیر فعالیت‌های دولت سنگ‌اندازی نکنند. در غیراین‌صورت نمی‌توانیم به نتایج برجام امیدوار باشیم. 
 
کرباسچی با بیان اینکه برخی از نظرسنجی‌ها، گرایش سه برابری مردم به اصلاحات و اعتدال را نشان می‌دهد، افزود: مهم‌تر از افراد جریانی است که باید در مجلس به کمک دولت بیاید و به رفع مشکلات کشور کمک کند. 
 
منبع: فارس
نظرات بینندگان