arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۲۹۱۳
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۲۳ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۴

سفیر ایران درفرانسه:همکاری ایران وعربستان ضروری است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سفیر ایران درفرانسه گفت : ایران وعربستان سعودی دوکشور مهم ودو بازیگر اساسی درجهان اسلام ومنطقه هستند، پس همکاری آنها برای تضمین صلح وثبات در این منطقه کاملا ضروری است.

به گزارش ایرنا علی آهنی درگفت و گو با شبکه تلویزیونی فرانس 24 با بیان این مطلب افزود: ایران همیشه به دنبال روابط دوستانه درزمینه های سیاسی، اقتصادی و غیره با همه کشورها بوده است، زیرا منافع ملی ایجاب می کند این همکاری جمعی به وجود آید.

آهنی افزود: حتی با عربستان سعودی که به شکلی به سوی ایجاد تنش حرکت می کند، ما به دنبال تنش نیستیم.

وی درباره روابط بین سنی ها وشیعیان درایران ومنطقه نیزگفت: نباید این طور فکر کرد که بین سنی و شیعه جنگ است. سنی ها و شیعیان همه مسلمان هستند و به یک خدای واحد و یک قرآن و به یک پیامبر اعتقاد دارند.

آهنی تاکید کرد که وحدت جامعه اسلامی مهم است. ولی ما در برابر برخی عناصر افراطی خشن درهر دوطرف هستیم که باید ازآنها پرهیز کرد. باید فارغ از این عناصر افراطی راه درستی را انتخاب کرد وبا همدیگر کار کرد.

آهنی درباره حضور ایران به عنوان یک بازیگر مهم درمنطقه به ویژه درکشورهای عراق و سوریه نیز پاسخ داد: ایران یک کشور مهم درمنطقه است وروابط تنگاتنگی با دولت عراق و در سوریه هم با دولت سوریه دارد. زمانی که آنها همکاری ، مشاوره های نظامی و کمک های ما را طلب می کنند، ما کاملا آمادگی داریم به آنها کمک کنیم، زیرا باید به آینده این کشورها و به خصوص به آینده مردم سوریه ومردم عراق توجه کرد وزمینه را برای نقش آفرینی آنها فراهم کرد.
وی در ادامه گفت: ما همواره به دنبال حسن روابط با کشورهای همسایه و همه کشورهای منطقه و ایجاد وحفظ همکاری تنگاتنگ جمعی برای تضمین ثبات منطقه بوده و هستیم.
آهنی درباره مبارزه با تروریسم وایفای نقش روسیه وایران درائتلاف منطقه ای این مبارزه تصریح کرد که بستگی دارد چه کسانی در این ائتلاف باشند.
به گفته آهنی ازهمان ابتدای تشکیل این ائتلاف ما خوشبین نبودیم که درمیان برخی ازاین بازیگران حسن نیت وجود داشته باشد. درعمل نیزما بخوبی شاهد بودیم که چه اقداماتی انجام دادند.
*** برای مبارزه با تروریسم باید قاطع بود
سفیر ایران در فرانسه گفت : البته دکتر روحانی دراین باره با رییس جمهوری اولاند صحبت کرده وآمادگی خود را برای همکاری با فرانسه ومبارزه جمعی با تروریسم اعلام کرده است، زیرا تروریسم و گروه تروریستی داعش تهدیدی برای همه، برای منطقه ما، اروپا و از جمله فرانسه است.
آهنی تاکید کرد که برای مبارزه با تروریسم باید اراده واقعی و قاطع داشت و ما هم مسلما در این مسیر با فرانسه و به خاطر اهمیت فرانسه دراین زمینه کار می کنیم وآمادگی داریم با هم کار مشترک انجام دهیم.
*** ایران همواره نقش ثبات بخش ایفا کرده است
این دیپلمات برجسته کشورمان درباره مسائل بین المللی منطقه از جمله بحران سوریه نیز خاطر نشان کرد: ایران ایفا کننده نقشی مهم در منطقه است و همواره نقش ثبات بخش خود را ایفا کرده است، زیرا تنش هیچ وقت به نفع هیچ کدام از طرفین نبوده است. صلح و ثبات به نفع ما نیز هست.
*** ایران درسوریه به دنبال راه کار سیاسی است
وی افزود: درخصوص سوریه ما به دنبال راه کار سیاسی هستیم. ولی برای رسیدن به آن باید آتش بس بوجود آید. باید برای مردم و آنهایی که از وضعیت جنگی در رنج هستند کمک های بشر دوستانه فرستاد.
***تروریسم را باید در سوریه متوقف کرد
وی تاکید کرد: باید بتوانیم زمینه را برای گروه های سیاسی مختلف آماده کنیم تا طرف ها بتوانند به میز مذاکره بیایند وبا همدیگر وبا حضور دولت کنونی یک راه حل سیاسی برای خروج از بحران وتغییر قانون اساسی ویک روند انتخاباتی مناسب برسند تا مردم بتوانند سرنوشت خود را تعیین کنند. این واقعا هدف ما است.
آهنی تصریح کرد: باید تروریسم درسوریه را متوقف کرد. باید حمایت از تروریست ها را چه به صورت مالی و چه به صورت نظامی متوقف نمود.
*** در ایران گرایش های مختلف سیاسی وجود دارد
آهنی در پاسخ به این سوال که مردم ایران پس از پیروزی های بین المللی به ویژه پس از مذاکرات هسته ای از رییس جمهوری انتظار چه چیزهای بیشتری دارند نیز گفت: مردم ایران، بسیار خوشحالند. البته در ایران گرایش های مختلف سیاسی وجود دارد که امری طبیعی و عادی در همه کشورها می باشد. ولی در مجموع مردم ایران از رسیدن به این نقطه بسیار خوشحال هستند. ضمن اینکه منتظر نتایج آن و همچنین اجرای تعهدات بین المللی این توافق و بخصوص از سوی گروه 1+5 نیز می باشند.
*** دکتر روحانی توانسته است ماموریتش را با موفقیت ادامه دهد
وی در ادامه افزود: رییس جمهوری روحانی با رایی بالا انتخاب شد و توانسته است ماموریتش را با موفقیت ادامه دهد. به خصوص در صحنه بین المللی وی توانست از پرونده هسته ای که از 12 سال پیش به این طرف به ما تحمیل شده بود عبور کند. آنهم از طریق دیالوگ که نکته ای بسیار مهم و اساسی بود.
***انتخابات متعددی درایران برگزار می شود
آهنی درباره انتخابات پیش روی ایران نیز خاطر نشان کرد: ما مفتخریم که انتخابات متعددی در ایران برگزار می شود. به این معنا که نهادهای متعدد و مختلف سیاسی در ایران بر پایه انتخابات استوار هستند.
وی افزود: به زودی در ایران انتخابات پارلمانی برگزار می شود که بسیار مهم است. در کنار آن انتخابات مجلس خبرگان نیز برگزار می شود و این دو انتخابات ازاهمیت بسیار زیادی برخوردارند.
انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز جمعه هفتم اسفندماه به صورت همزمان در سراسر ایران برگزار می شود.
***در انتخابات ایران برای هر کرسی مجلس 21 نفر نامزد رقابت می کنند
به گفته آهنی این بار ما در خصوص انتخابات پارلمانی؛ تعداد بالایی از نامزدها را شاهد بودیم. براساس قانون برخی از نامزدها تایید صلاحیت نشدند و برخی هم شدند، ولی آنچه مهم است این است که تا کنون براساس قانون بیش از 6 هزار نامزد تایید صلاحیت شده اند و برای 290 کرسی مجلس رقابت می کنند. یعنی اینکه برای هر کرسی مجلس 21 نفر نامزد رقابت می کنند که هم مهم و هم بی سابقه است.
آهنی گفت: بیاد دارم که برای اولین انتخابات مجلس بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای هر کرسی مجلس 6 یا 7 نفر نامزد بودند. درحالی که امروز21 نامزد برای هر کسی مجلس رقابت می کنند که این نشان دهنده شکوفایی دمکراسی در جمهوری اسلامی ایران است.
سفیر ایران درفرانسه درپاسخ به سوالی درباره رد صلاحیت ها و گرایشات سیاسی در ایران نیز گفت: ما یک قانون انتخاباتی داریم و براساس قانون برخی نامزدها شرایط لازم را ندارند. این قانون است که باید محترم شمرده شود.
وی درادامه افزود: ضمن اینکه مهم است که همه گرایشات سیاسی حضور داشته باشند. در میان این 6 هزار نامزد از همه گرایش ها حضور دارند. مسلما در بین آنها برخی حامی این طرف و برخی دیگر حامی طرف دیگر هستند که این کاملا طبیعی است.
آهنی افزود: وقتی دمکراسی وجود دارد نمی توان عقب گرد کرد پس باید به سوی جلو حرکت کرد. ولی مسلما بایستی همه گرایش های سیاسی و تنوع های سیاسی موجود را مد نظر قرار داد.

آهنی در ادامه گفت: در مجموع این دمکراسی و صدای آراء است که حرف آخر را می زند. بنابراین ما مسلما به اصول اسلامی خود نیز احترام می گذاریم که همه نیز در این باره توافق دارند.

*** بیشتر اعدام ها درایران به مواد مخدر مربوط می شود

سفیر ایران در فرانسه درباره میزان اعدام ها در سال 2015 در ایران نیز گفت: بیش ازهشتاد درصد این اعدام ها مربوط به مواد مخدر می شوند. باید توجه داشت ما کشوری هستیم که در مسیر ترانزیت مواد مخدر از افغانستان به سوی اروپا و به سوی غرب قرار داریم.

*** اعدام برای ما هم خوشایند نیست، اما نمی توانیم چشمان خود را ببندیم

آهنی افزود: ما نمی توانیم چشمان خود را ببندیم و اجازه دهیم این مواد مخدر به راحتی به سوی اروپا برود. لذا براساس قانون ما حق مقابله را داریم، ولی توجه شما را به این موضوع جلب می کنم که این اشتباه را نکنید که اعدام برای ما هم خوشایند است.

وی یادآور شد که دراسلام جان انسان ها اهمیت خاص خود را دارد و بایستی خیلی دقت کرد و نباید در این باره اشتباهی رخ بدهد. 

نظرات بینندگان