arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۳۳۷۰
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۲۰ - ۳۰ بهمن ۱۳۹۴

مقامات آمریکا به آلمانی ها:‌ از معامله با ایران نترسید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سفیر ایران در آلمان از مذاکرات پیش روی مقامات و کارشناسان آمریکایی با همتایان آلمانی خود برای رفع مشکلات بانکی با ایران خبر داد. 
 
به گزارش روز جمعه روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، «علی ماجدی» که در نشست فعالان اقتصادی ایران در آلمان حضور پیدا کرده بود گفت: یکی از مشکل ها بر سر راه آغاز جدی مناسبات اقتصادی میان ایران و آلمان، نگرانی و ترس بانک های آلمانی از گشایش روابط بانکی با ایران است که در این زمینه قرار است طی هفته آینده برخی مقام های آمریکایی به برلین سفر کنند و در گفت وگو با مسوولان دولتی آلمان این نگرانی ها را برطرف کنند. 

به گفته وی، بانک های بزرگ آلمان تفسیر اشتباهی از مفاد توافق نهایی ایران و کشورهای 1+5 دارند و نگران هستند که در صورت همکاری با ایران هم چنان با جرائم سنگین مالی از طرف آمریکا مواجه شوند، در حالی که این نگرانی بی مورد است و وزارت امور خارجه آمریکا حمایت جدی خود را از توافق هسته ای ایران و رفع تحریم ها اعلام کرده است. 

سفیر ایران در برلین در ادامه از امضای قرارداد یک شرکت بزرگ آلمانی با ایران در بخش صنایع بالادستی نفت خبر داد و یادآور شد که این قرارداد به زودی اجرایی خواهد شد. 

رئیس اتاق تهران نیز در این نشست با اشاره به ملاقات ها و مذاکرهای هیات اقتصادی اتاق تهران در مونیخ ، گفت: ما در طول این سفر و در ملاقات های متعدد به این مساله اشاره کرده ایم که کلید گشایش روابط اقتصادی میان ایران و آلمان در دست دولت آلمان است تا شرایط ورود بانک ها و بیمه هرمس آلمان را به مناسبات بازرگانی با ایران تسهیل کند. 

مسعود خوانساری با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه ایران، نیاز به جذب 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری سالانه پیش بینی شده است، افزود: چندین قرارداد بزرگ همکاری میان ایران و شرکت های ایتالیا و فرانسه در هفته های اخیربسته شد که این قراردادها به صورت فاینانس و با حمایت بیمه های این دو کشور صورت گرفته است. 

وی به نقش اتاق های بازرگانی دو کشور در توسعه روابط اقتصادی میان ایران و آلمان اشاره کرد و یادآور شد که شرکت های کوچک و متوسط هر دو کشور چشم به اتاق های بازرگانی هر دو طرف گشوده اند تا آنها راه ورود به همکاری های دو جانبه را هموار کنند. 
 
*چشم انداز مناسب توسعه روابط تهران و برلین 

مدیرعامل اتاق بازرگانی و صنعت برلین نیز در این همایش با بیان اینکه ایران تا 10 سال گذشته یکی از شرکای مهم تجاری آلمان بود، گفت: ما به دنبال آن هستیم تا روابط آسیب دیده میان دو کشور را بار دیگر احیا کنیم. 

کریستین وینهوتر با اشاره به توافق هسته ای میان ایران و کشورهای 1+5 و رفع تحریم ها، افزود: با برداشته شدن تحریم ها چشم انداز خوبی برای همکاری اقتصادی با ایران باز شده است و امروز به نظر می رسد که افزایش تولید و گسترش کالاهای سرمایه ای به هدف اصلی دولتمردان ایران تبدیل شده است. 

وی در ادامه به توسعه اقتصادی و صنعتی برلین اشاره کرد و گفت: رشد اقتصادی برلین از سال 2006 به بعد، فراتر از انتظارها ارتقا یافته و حتی فراتر از کشور آلمان پیش رفته است از این رو، شرکت ها و صنایع برلین علاقمند هستند دوره جدید همکاری ها با صنایع ایران را آغاز کنند. 

مدیرعامل اتاق بازرگانی و صنعت برلین با بیان اینکه این اتاق بازرگانی به دنبال آن است تا پلی میان همکاری های اقتصادی دو کشور باشد، از سفر هیاتی تجاری از اتاق بازرگانی و صنایع برلین به تهران طی ماه های آتی خبر داد. 

گفتنی است هیات تجاری اتاق بازرگانی تهران که در ایالت باواریا به سر می برد با ترک مونیخ و پرواز به برلین برنامه های خود را در پایتخت آلمان پی گرفته و با فعالان اقتصادی این شهر مذاکره و گفت وگو هایی ترتیب داده است. 

تجار و کارآفرینان ایرانی از صبح روز پنج شنبه برنامه های خود را در برلین آغاز کردند و در نخستین برنامه خود در این شهر با حضور در اتاق برلین با فعالان بخش خصوصی این شهر پشت میز مذاکره مستقیم نشستند. 

در این گردهمایی که اتاق بازرگانی و صنعت برلین برای مهمانان ایرانی ترتیب داده بود، جمع زیادی از نمایندگان شرکت های تولیدی و صنعتی برلین حاضر بودند و به گفت وگو با نمایندگان نزدیک به 60 شرکت ایرانی پرداختند.

نظرات بینندگان