کد خبر: ۲۵۶۴۲۴
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۲ - ۱۵ اسفند ۱۳۹۴

هشدار پلیس فتا به افراد جویای کار

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا در خصوص کلاهبرداری از افراد جویای کار در شبکه‌های مجازی هشدار داد.

به گزارش پلیس فتا ،سرهنگ آذردرخش با اشاره به کلاهبرداری از افراد جویای کار با تبلیغ در شبکه های اجتماعی؛ از هموطنان عزیز خواست در صورت مواجه با هر گونه مورد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی با ما در میان بگذارند.

وی گفت: برخی از سایت ها و موسسات فعال در فضای مجازی از مشکلات موجود در جامعه سوءاستفاده می‌کنند و با استفاده از کلمات و جملات عاطفی و همچنین سود بردن از مهندسی اجتماعی همچون استخدام فوری سعی می کنند احساسات هموطنان عزیز را هدف قرار دهند و این عزیزان را به سمت هدف خود هدایت کنند.

سرهنگ آذردرخش اظهار داشت: یکی از مواردی که در حال حاظر به راحتی می تواند بر احساسات کاربران فضای مجازی تاثیر بگذارد، موضوع اشتغال است که بسیار مورد توجه خانواده های ایرانی است.

وی تاکید کرد: این سایت ها با ارسال مطالب جذاب و اغوا کننده از کاربران خود درخواست می کنند، ابتدا رزومه ای از فعالیت های خود را برای آن شرکت یا موسسه ارسال کنند که پس از چند روز با برقراری تماس از طرف شرکت مبنی بر اینکه رزومه شما مورد قبول شرکت واقع شده است خواستار واریز کردن مبلغی پول به حساب شرکت می شوند.

این مقام مسئول با اشاره به یکی از پرونده های موجود در پلیس فتا گفت: در پرونده تشکیل شده در پلیس فتا با موضوع کلاهبرداری از طریق سایت های آگهی استخدام، مشخص شد فردی با درج آگهی استخدام در برخی از سایت های حراجی آنلاین(سایت هایی برای درج آگهی های فروش در شبکه های اجتماعی موبایلی از قبیل شیپور و دیوار) به دریافت وجه برای تشکیل پرونده و سیر مراحل استخدام اقدام کرده است و با این ترفند توانسته از تعدادی از هموطنان جویای کار کلاهبرداری کند.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا افزود: این فرد با ایجاد یک حساب بانکی جعلی که قابلیت پیگیری را کمی سخت تر می کند و تبلیغ در شبکه های اجتماعی دیوار و شیپور بیش از میلیون ها تومان کلاهبرداری کرده است که خوشبختانه با بررسی‌های پلیس فتا پسش از سرقت مبالغ بیشتر فرد مجرم شناسایی و دستگیر شد.

سرهنگ آذردرخش گفت: هموطنان عزیز دقت داشته باشند همه سایت هایی که در این حوزه فعالیت می کنند باید از وزارت کار مجوز داشته باشند؛ همچنین تمامی این سایت‌ها باید در پایگاه ساماندهی به ثبت رسیده باشند؛ بنابراین پیش از انجام هر گونه فعالیت اینترنتی با مراجعه به این سایت های می توانید از مجاز بودن یا نبودن آنها آگاه شوید.

وی تشخیص اصالت سایت ها را بسیار مهم دانست و گفت: مراجعه به سایت هایی با پسوند ir. تا حدود زیادی در زمینه جلوگیری از وقوع جرم و کشف آن موثر است. لذا هموطنان عزیز می توانند لیست سایت های ثبت شده در پایگاه ساماندهی را در سایت samandehi.ir مشاهده کنند و تا پیش از اطمینان کامل از قانونی بودن فعالیت سایت، هیچ گونه مبلغی را به حساب های درخواست شده واریز نکنند.
نظرات بینندگان