کد خبر: ۲۵۶۶۰۵
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۰۹ - ۱۶ اسفند ۱۳۹۴

ترفند داعش برای فروش نفت عراق

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مرحله دوم عملیات جزیره، روز پنجشنبه گذشته، از پشت دژ دفاعی معروف به خط اللاین، نقطه ای شروع شد که از آنجا یک خط لوله نفت از بغداد تا پالایشگاه بیجی عبور می کند و داعش بخشی از نفت سرقتی خود را از همین نقطه به دست می آورد.

به گزارش انتخاب،  یک تانکر بزرگ تمام سوخته و منهدم شده در وسط تالابی از نفت، در دشت پشت دژ خط اللاین، نشان از آن داشت که اینجا یک خبرهایی تا همین دو سه روز پیش بوده است. 

یکی از فرماندهان گفت: گروه تروریستی داعش از این نقطه نفت را سرقت و با کامیون به استان نینوا منتقل می کرد و آنجا به دلالان نفتی می فروخت.

برای رسیدن به این میدان بارگیری نفت سرقتی، باید از یک معبر در میدان مین عبور می کردیم که نیروهای مردمی عراق (الحشدالشعبی) ساعاتی قبل باز کرده بودند. 

فرمانده یاد شده در پلیس فدرال عراق گفت: بر سر تسلط بر این منطقه از سه شنبه گذشته دو روز درگیری شدید جریان داشت و تانکر منهدم شده نیز آخرین تانکری است که آماده بارگیری بود. 

گروه تروریستی داعش پشت دژ این محور یک کانال بسیار طولانی ایجاد کرده بود که گفته می شود نفت استخراج شده از حلقه چاهی در همان نزدیکی ها را در آنجا ذخیره می کرد.

حالا یک لوله تخریب شده و یک کانال و یک تانکر منهدم شده در محل بجا مانده است تا یکی از آثار و منابع درآمدی داعش را نشان دهد. 

داعش طی هفته های اخیر تلاش زیادی داشت تا خود را به حلقه چاه های نفت در میدان علاس در ارتفاعات حمرین برساند و بر سر تسلط بر این منطقه نیز نبردهای سختی درگرفته بود. 

برخی منابع اخیرا به خبرنگار ایرنا در بغداد گفته بودند که داعش همچنان نفت عراق را از برخی میادین و تاسیسات نفتی به سرقت می برد.

یک فرمانده کرد عراقی در این خصوص گفته بود که هنوز برخی طرف ها و کشورها در منطقه با داعش در حال تجارت هستند و از جمله آن تجارت نفت است. 

براساس آخرین گزارش های دریافتی، قیاره در جنوب استان نینوا، از جمله مناطقی است که داعش هنوز از آنجا نفت می دزد.

تصاویر پیوست، مربوط به دژ خط اللاین در حدود 20 کیلومتری غرب تکریت است که خبرنگاران ایرنا روز پنجشنبه از آنجا شروع مرحله دوم عملیات امنیت جزیره را گزارش کردند.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان