arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۶۷۳۹
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۷ - ۱۶ اسفند ۱۳۹۴

نخست وزیر ترکیه: هیچ چانه زنی بر سر قانون اساسی جدید انجام نخواهد شد

نخست وزیر ترکیه در مصاحبه‌ای گفت، هیچ چانه‌زنی بر سر قانون اساسی جدید این کشور انجام نخواهد شد و مقامهای حزب حاکم عدالت و توسعه به دنبال دستیابی به 330 رای لازم در پارلمان برای آن که این قانون اساسی را به همه‌پرسی بگذارند هستند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در مصاحبه با شبکه "ای هابر" (A Haber) گفت، حزب عدالت و توسعه در حال حاضر از حمایت همه 317 نماینده خود در پارلمان از قانون اساسی جدید بر خوردار است و به دنبال کسب آرای مخالفان دولت به منظور دستیابی به 330 رای لازم برای گذاشتن قانون اساسی جدید به همه‌پرسی است.

به گزارش انتخاب، ماه گذشته میلادی یک کمیسیون فرا حزبی که مسئول تدوین قانون اساسی جدید ترکیه بود منحل شد. این اتفاق بعد از آن افتاد که اپوزیسیون ترکیه به دلیل تلاشهای حزب عدالت و توسعه برای تغییر نظام ترکیه از پارلمانی به ریاست جمهوری از این کمیسیون خارج شد.

چند روز پیش مقامهای حزب عدالت و توسعه به خبرگزاری رویترز گفتند که این حزب در حال کار بر روی طرح‌های پیشنهادهای خود به رغم مقاومت اپوزیسیون است؛ طرح‌هایی که می‌تواند به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اختیاراتی برای تدوین مستقیم قوانین و انتخاب وزرا دهد.

حزب عدالت و توسعه از حمایت گسترده‌ای برای اصلاح قانون اساسی ترکیه که به دوران کودتاهای نظامی برمی‌گردد و تا کنون چندین بار بازبینی شده برخوردار است. با این حال اختلاف نظرهایی فراوانی بر سر این که قانون اساسی جدید چگونه به نظر برسد مطرح هستند.

احزاب اپوزیسیون به دنبال آن هستند که در قانون اساسی جدید از حقوق اقلیتها حمایت شده و آزادی های دموکراتیک حفظ شوند اما آنها همچنین نگران هستند که با روی کار آمدن ریاست جمهوری اجرایی قدرتهای بیش از حدی به اردوغان داده شود.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان