arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۶۸۰۲
تاریخ انتشار: ۲۹ : ۰۸ - ۱۷ اسفند ۱۳۹۴

پیش بینی سکته مغزی از طریق آزمایش خون

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
محققان دریافتند سطوح پروتئین موسوم به سی آر پی، C-Reactive Protein در خون با احتمال بروز سکته های مغزی بعدی در ارتباط است.

به گزارش انتخاب به نقل از پایگاه خبری یورک الرت، محققان علوم پزشکی در دانشگاه ویرجینیا اعلام کردند آزمایشی ابداع کرده اند که با استفاده از آن می توان خطر بروز مجدد سکته مغزی را پیش بینی کرد.

محققان دریافتند سطوح پروتئین موسوم به سی آر پی، C-Reactive Protein در خون با احتمال بروز سکته های مغزی بعدی در ارتباط است. محققان می گویند هر قدر میزان این آنزیم در خون بالاتر باشد، احتمال بروز سکته مغزی بعدی در بیمار بیشتر می شود.

سی آر پی، پروتئینی است که در پاسخ به التهاب، در کبد تولید می شود و پیشتر از آن برای بررسی احتمال بروز بیماری های عروق کرونر استفاده می شده است. اکنون محققان دریافته اند از این معیار می توان برای پیش بینی احتمال بروز سکته مغزی از نوع ایسکمیک استفاده کرد.

سکته مغزی یک آسیب حاد مربوط به سیستم عصبی است که در آن، جریان تامین کننده مواد مغذی و اکسیژن قسمتی از مغز قطع می شود. در نتیجه، عملکرد عصبی ناحیه آسیب دیده مختل می شود. هر چند قطع جریان خون معمولا در شریان ها اتفاق می افتد، اما می تواند وریدها را نیز درگیر کند.

سکته مغزی یک مساله اورژانسی پزشکی است که می تواند در صورتی که سریع و به موقع تشخیص و درمان نشود به آسیب موقتی عصبی و حتی مرگ منجر شود. سکته مغزی سومین علت مرگ و ناتوانی در ایالات متحده و کشورهای صنعتی اروپایی است. به طور متوسط هر چهل و پنج ثانیه یک سکته مغزی اتفاق می افتد و هر سه دقیقه یک نفر را می کشد. از هر پنج مرگ ناشی از سکته مغزی، دو مورد در مردان و سه مورد در زنان اتفاق می افتد.

عوامل خطر این بیماری شامل افزایش سن، افزایش فشارخون، دیابت، کلسترول بالا و سیگار کشیدن است. علائم این بیماری عبارتند از کرختی یا ضعف ناگهانی خصوصا در یک طرف بدن، تکلم مشکل یا صحبت کردن نامفهوم، اشکال در دید در یک یا هر دو چشم، سرگیجه و فقدان تعادل ناگهانی، کاهش یا از دست دادن هوشیاری، درد قفسه سینه و تنفس کوتاه که سه علامت آخر، بیشتر در زنان دیده می شود. فشارخون بالا مهم ترین عامل خطر برای این بیماری است. البته این عامل قابل کنترل است و می توان آن را به سطوح نرمال کاهش داد.

سایر عوامل خطر که به طور برابر قابل کنترل هستنتد، به ترتیب شامل بیماری قلبی عروقی و کشیدن سیگار می باشد. خطر سکته مغزی با فشارخون مستقیما تغییر می کند، به این معنی که هنگامی که فشارخون افزایش می یابد ، خطر سکته مغزی نیز افزایش پیدا می کند . جنسیت تاثیری روی فشارخون ندارد و زنان با فشارخون بالا همانند مردان در معرض خطر سکته مغزی هستند.

سن، اثر فشارخون بالا را کمتر نمی کند. فشارخون بالا در سن شصت سالگی به اندازه همین مقدار در سن چهل سالگی خطر آفرین است. کاهش فشارخون، احتمال سکته مغزی را به طور قابل ملاحظه ای کم می کند. فشارخون بالا از طرق زیر قابل کنترل است: پیروی از یک رژیم غذایی سالم، ورزش کردن به طور صحیح و ثبات وزن.

همچنین دانشمندان در مطالعه دیگری که بر روی 3 هزار و 400 نفر انجام گرفت و نتایج آن در شماره اخیر نشریه پزشکی نیو انگلند منتشر شد دریافتند مصرف نیاسین به افزایش خطر عفونت منجر می شود و تاثیری بر کاهش مشکلات قلبی عروقی ندارد. محققان می گویند داروهای استاتینی همچنان به عنوان عامل اصلی کنترل کلسترول خون محسوب می شوند و نیاسین فقط باید در آن دسته از بیمارانی که به داروهای استاتینی مقاومت نشان می دهند مصرف شود.
نظرات بینندگان