کد خبر: ۲۵۶۹۱۹
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۵ - ۱۷ اسفند ۱۳۹۴

آمانو: راه‌اندازی دفتر راستی‌آزمایی پادمان‌های آژانس در ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیرکل آژانس تأکید کرد که ایران تعهداتش را تاکنون به درستی انجام داده و هیچ نشانه‌ای از انحراف در برنامه هسته‌ای ایران دیده نمی‌شود.

یوکیو آمانو، ‌مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) با ارائه گزارشی به نشست شورای حکام آژانس در مورد برنامه هسته‌ای ایران گفت: در راستای اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، ایران از این پس برای شرکت در همه اقدامات آژانس شامل دیدارهای فنی، کنفرانس‌ها، دوره‌های آموزشی و نیز کارگاه‌های آژانس دعوت خواهد شد.

او با بیان این که من نخستین گزارش راستی‌آزمایی و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران در راستای قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل در سال 2015 اعلام کردم، افزود: هم‌اکنون آژانس هیچ‌گونه نشانه انحرافی که مربوط به ساخت مواد هسته‌ای در برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران باشد مشاهده نکرده است. پروتکل الحاقی نیز از تاریخ 16 ژانویه در حال اجرا شدن است.

آمانو خاطرنشان کرد: شورای حکام آژانس و نیز شورای امنیت از ما خواسته‌اند تا اقدامات لازم برای راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات ایران در توافق هسته‌ای برجام را انجام داده و به شورای حکام و نیز شورای امنیت ارائه دهیم. اجرای توافق هسته‌ای برجام تازه آغاز شده است. ایران باید تعهدات خود را در راستای برجام در طول سال‌های باقیمانده از این توافق اجرا کند و آژانس نیز وظیفه راستی‌آزمایی، نظارت و گزارش در مورد اقدامات ایران را بر عهده خواهد داشت.

من همیشه سعی خواهم کرد تا در این‌باره یک گزارش واقعی که شامل تمام جزییاتی است که آژانس آن را برای اجرای درخواست شورای امنیت و قطعنامه 2231 است را منتشر کند.

مدیرکل آژانس گفت: من دفتر جدیدی را تحت عنوان راستی‌آزمایی پادمان‌های آژانس در ایران و در سازمان پادمان‌های آژانس در تاریخ 1 مارس تأسیس کردم.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان