arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۷۰۲
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۶ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۰

لاريجاني: در ايران هيچ شهروندي به خاطر بهايي بودن دستگير نشده

وي در ادامه توضيح داد که کشتن اسامه بن لادن به اين ترتيب نه‌تنها صحه گذاشتن به روش‌هاي تروريستي است بلکه ترويج ترور در دنيا محسوب مي‌شود، خصوصا اينکه اين روش سبب شد تا بر ابهامات و پيچيدگي‌هاي مربوط به آن افزوده شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دبير ستاد حقوق بشر ايران در نشست مطبوعاتي با روزنامه‌نگاران آفريقاي جنوبي نحوه کشتن اسامه بن لادن توسط نيروهاي آمريکايي را خلاف مقررات بين‌المللي و يک اقدام تروريستي خواند.

به گزارش ايسنا، دکتر محمدجواد لاريجاني در پاسخ يک روزنامه‌نگار آفريقاي جنوبي که نظر او را درباره نحوه کشتن اسامه بن لادن پرسيده بود، اظهار كرد: ايران يکي از کشورهايي است که از ديرباز در خط مقدم مبارزه با القاعده و طالبان بوده است و هزينه‌هاي زيادي در اين راه داده اما براساس اعلاميه حقوق بشر و قوانين بين‌المللي هر متهمي حتي اسامه بن لادن حق برخورداي از يک دادگاه منصفانه را داراست.

مشاور امور بين‌الملل رييس قوه قضاييه در ادامه با بيان اينکه آمريکايي‌ها با اين اقدام خود بار ديگر نشان دادند که عامل به ادعاهايي نيستند که درباره حقوق بشر مطرح مي‌کنند، خاطرنشان كرد: ما خواهان محاکمه اسامه بن لادن با آن سوابق تروريستي زياد بوديم تا از اين طريق برخي از حقايق نيز مشخص شود. از اين رو معتقديم که بهتر بود آمريکايي‌ها با دستگيري اسامه بن لادن، ابتدا او را محاکمه مي‌کردند و سپس مبادرت به صدور حکم مي‌کردند.

وي در ادامه توضيح داد که کشتن اسامه بن لادن به اين ترتيب نه‌تنها صحه گذاشتن به روش‌هاي تروريستي است بلکه ترويج ترور در دنيا محسوب مي‌شود، خصوصا اينکه اين روش سبب شد تا بر ابهامات و پيچيدگي‌هاي مربوط به آن افزوده شود.

دبير ستاد حقوق بشر ايران در پاسخ به يک روزنامه‌نگار ديگر که خواستار اعلام موضع ايران درباره حقوق بشر شده بود، تصريح كرد: براي ايران حقوق بشر يکي از اساسي‌ترين موضوعات است و اصلي‌ترين دليل اين سفر که به دعوت دولت آفريقاي جنوبي صورت گرفته توسعه همکاري‌هاي دوجانبه براي ارتقاي اين موضوع بوده است.

لاريجاني در ادامه با بيان اينکه ايران پيش از هر چيز کشوري اسلامي است که قوانين آن براي کرامت انساني اهميت و ارزش بسيار زيادي قائل است، اظهار كرد: متاسفانه کشورهاي غربي بحث حقوق بشر را به يک پروژه سياسي تبديل کرده‌اند و حالا بايد همه ما و دوست‌داران حقوق بشر تلاش کنيم تا اين موضوع را از مسائل سياسي دور کنيم. نبايد اجازه داد که گروه کشورهاي غربي به راحتي حقوق بشر را به ابزاري تبديل كنند براي وارد آوردن فشار به کشورهاي مخالف خود يا کشورهايي که فرهنگي مغاير با فرهنگ و باورهاي آنها دارند.

مشاور امور بين‌الملل رييس قوه قضاييه در ادامه تاکيد کرد: همه گروه‌ها، نهادها، دولت‌ها و همه کساني که نگران مساله حقوق بشر هستند بايد تلاش کنند تا اين مساله به مقوله‌اي جهان‌شمول به اين معني که همه فرهنگ‌ها در آن مشارکت دارند، تبديل شود. اين در حالي است که متاسفانه اکنون آنچه که غربي‌ها به اسم يونيورساليزم در مساله حقوق بشر مبلغ آن شده‌اند ديکته کردن يک فرهنگ مبتني بر سکولار ليبراليسم به همه کشورهاي جهان است.

وي درباره کيفيت مذاکرات دوجانبه هيات عالي‌رتبه قضايي ايران و آفريقاي جنوبي نيز خاطرنشان كرد: مذاکرات دوجانبه حقوق بشري با همه کشورهايي که حسن نيت داشته و مايل به ارتقاي آن هستند، همواره در اولويت قرار داشته و از درجه اهميت زيادي برخوردار بوده است و خوشبختانه از همين منظر مذاکرات ميان هيات ايراني و آفريقاي جنوبي انجام شد که دوطرف علاقمندي خود را به گسترش اين همکاري‌ها ابراز کردند.

دبير ستاد حقوق بشر در پاسخ به سوالي ديگر درباره زندانيان بهايي گفت : در ايران هيچ شهروندي به خاطر بهايي بودن دستگير نشده و به زندان نمي‌افتد. بهايي‌ها در ايران مانند هر شهروند ديگر ايراني از حقوق شهروندي برخوردارند اما درست مانند ساير شهروندان اگر مرتکب جرمي شوند به طور طبيعي دستگاه قضايي با آنها برخورد مي‌کند و رويه‌هايي قضايي درباره آنها نيز درست مانند ساير شهروندان ايراني و بدون هيچ کم و کاستي اجرا مي‌شود.

لاريجاني با تاکيد براينکه بهائيت در ايران مذهب محسوب نمي‌شود بلکه يک فرقه انحرافي است، اظهار كرد: براساس قوانين ايران تبليغ بهائيت جرم است اما بهايي‌ها در امور شخصي خود مطابق قانون، آزادي کامل دارند و هيچ‌کس متعرض آنها نيست.

خبرنگار ديگري به اتهامات مطرح شده از سوي کشورهاي غربي و عربي مبني بر دخالت ايران در قيام‌هاي عربي اشاره کرد و خواستار توضيح لاريجاني شد كه وي در پاسخ به اين سوال گفت: از نظر ما همه حرکت‌هاي منطقه ريشه در اسلام دارد و روز به روز اين گرايش در اين حرکت‌ها به صورت نمايان‌تر ديده مي‌شود.

وي ايراد اتهامات واهي از سوي کشورهاي غربي به ايران مبني بر دخالت داشتن کشورمان در اين قيام‌ها را نشانه ديگري از اسلامي بودن اين خيزش‌ها و انقلاب‌ها دانست و يادآور شد: غربي‌ها به خوبي مي‌دانند که ما دخالتي در بيداري ملت‌هاي منطقه نداريم اما آنچه که غربي‌ها متوجه آن شده‌اند و همان آنها را آزار مي‌دهد اين واقعيت است که تاثير انقلاب اسلامي ايران در اين قيام‌ها به خوبي در حال نمايان شدن است.

مشاور امور بين‌الملل رييس قوه قضاييه ريشه قيام‌هاي عربي را در چند عامل استبداد، وابستگي، اسلام‌ستيزي و تحقير شهروندان اين کشور از سوي حکامشان دانست و خاطرنشان كرد: مردم برخي از اين کشورها ده‌ها سال است که يک نفر را به عنوان رييس‌جمهور يا پادشاه و ملک تحمل کرده‌اند و يا در بهترين شرايط بعد از او پسرش را ديده‌اند. از سوي ديگر اين مردم همگي از جنايات رژيم صهيونيستي در منطقه بيزار بوده و به تنگ آمده‌اند و نسبت به حمايت‌هاي آمريکا از اين رژيم انتقاد دارند اما مي‌بينند که حکامشان آنقدر وابسته هستند که حاضر به در نظر گرفتن خواست مردم نيستند.

بر اساس گزارش اداره كل روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه، به گفته لاريجاني از سوي ديگر در برخي از اين کشورها از جمله تونس سال‌ها اسلام‌ستيزي در اعلي‌ترين درجه اعمال مي‌شده است و مردم از اين بابت به شدت به تنگ آمده بوند و همه اين موارد منجر به ايجاد يک حس تحقير شدن در ميان مردم اين کشورها شده بود که سرانجام با اين قيامها خود را نشان داد.
نظرات بینندگان