کد خبر: ۲۵۷۰۳۵
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۰۹ - ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

با پول نفت نمی‌توان کشور را اداره کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : معاون علمی فناوری رئیس جمهوری یکی از مشکلات جدی در پیاده سازی اقتصاد دانش بنیان را مسائل فرهنگی دانست و گفت: سطح رفاه، هزینه ها و توقعات در جامعه بالا رفته است و کشوری که 32 میلیون جوان بین 20 تا 40 سال و پنج میلیون دانشجو دارد به روش سنتی اداره نخواهد شد.

به گزارش ایرنا، سورنا ستاری دوشنبه شب در آئین افتتاحیه ششمین کنفرانس بین المللی نانو ساختارها با بیان این که در دو سال اخیر شیوه ای جدید در اقتصاد به کشور پیشنهاد داده ایم، افزود : باید به این نکته برسیم که با پول نفت نمی توان کشور را اداره کرد حتی اگر قیمت نفت به 200 دلار برسد.

وی با بیان این که فرهنگ اقتصاد دانش بنیان باید در جامعه نهادینه شود، اظهار کرد : ستاری با یاد آوری اینکه از دو سال پیش بحث اقتصاد دانش بنیان را به صورت جدی در دولت دکتر روحانی رئیس جمهوری پیگیری کرده ایم.

ستاری گفت: یکی از بخش های جدی ، توسعه علم جدید است ، نانو تکنولوژی در ایران سابقه زیادی ندارد اما زمانی به آن پرداختیم که کشور های دیگر نیز به تازگی آن را شروع کرده بودند.

وی با بیان این که ایران دارای رتبه های خوبی در این حوزه است، افزود : ستاد نانو تکنولوژی که در معاونت علمی در سال 82 تشکیل شد نمونه موفق از نحوه ورود ما به سایر علوم بود و پس از آن ستادهای دیگری در حوزه انرزی های نو ، هوا فضا و ... تشکیل شد .

معاون علمی فناوری رئیس جمهوری اظهار کرد : جمهوری اسلامی در حوزه تجاری سازی نانو وضعیت خوبی دارد و بیش از 250 شرکت در این حوزه فعالیت می کنند.

وی به برنامه های منسجم اجرا شده در حوزه نانو در سال گذشته اشاره کرد و گفت : این دوره از مدارس تا دانشگاه ها و شرکت ها در حال برگزاری است.

ستاری با بیان اینکه بیوتکنولوژی یکی از موضوعات جدی برای پیگیری در آینده است، افزود : در سایر حوزه های علوم دارای مزایای ذاتی هستیم ، در دو سال گذشته با توسعه اقتصاد دانش بنیان شاهد فعالیت بیش از دو هزار و 300 شرکت دانش بنیان در کشور هستیم .

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر این که راه زیادی در پیش داریم، افزود : زیر ساخت ها در این حوزه فراهم است ، بهترین دانشگاه ها و جوانان دنیا را داریم .

وی گفت : دانشگاه های ما در حوزه کارشناسی ارشد و دکترا دارای ضعف جدی هستند،در حوزه آموزش باید ابتکار داشته باشیم ، دروس جدید به درستی وارد دانشگاه ها نشده است.

ستاری اضافه کرد : ساختار اقتصادی کشور هم به دلیل فروش یکصد سال نفت خام ، ساختاری است که با این اقتصاد هماهنگ نیست و باید تغییر کند .

وی یکی از مشکلات جدی در پیاده سازی اقتصاد دانش بنیان را مشکلات فرهنگی دانست و گفت : فرهنگ اقتصاد دانش بنیان باید در جامعه نهادینه شود ،اتفاق های خوبی افتاده و به یقین توسعه پیدا خواهد کرد .

ستاری با بیان اینکه این کنفرانس برای دولت به لحاظ علمی دارای اهمیت است، افزود : پیشرفت های ما در این حوزه تنها در حوزه هسته ای نیست بلکه در حوزه های هوا فضا ، نانو ، بایو و سلول های بنیادی پیشرفت های قابل توجهی داشتیم و در منطقه در برخی حوزه ها در جایگاه نخست قرار داریم .

وی نیروی انسانی و بهره گیری درست از آن را بسیار با اهمیت عنوان کرد و گفت : باید بدانیم نفت و گاز تنها سرمایه کشور نیست، سرمایه اصلی کشور فرزندان این مرز و بوم هستند.
معاون علمی فناوری رئیس جمهوری ابراز امیدواری کرد که این کنفرانس به اهداف خود برسد و این معاونت همواره از تمامی حوزه های حمایت می کند.

ششمین کنفرانس بین المللی نانو ساختارها دوشنبه شب با حضور جمعی از مسئولان و محققان داخلی و خارجی از کشورهای مختلف در مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد .

این کنفرانس تا 20 اسفند ماه با ارائه مقالات تخصصی توسط سخنرانان داخلی و خارجی ادامه خواهد داشت .
نظرات بینندگان