کد خبر: ۲۵۷۱۳۴
تاریخ انتشار: ۲۶ : ۱۴ - ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

ظریف: امنیت از طریق ناامن کردن دیگران حاصل نمی شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر خارجه ایران با بیان اینکه مبارزه با تروریسم و افراطی گری به تنهایی امکانپذیر نیست، گفت که امنیت از طریق ناامن کردن دیگران حاصل نمی شود.

به گزارش انتخاب، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران بعدازظهر امروز (سه شنبه) به وقت محلی در سلسه نشست های موسسه خاورمیانه سنگاپور که در هتل four season سنگاپور برگزار شد، درباره تغییر پارادایم از بازی با حاصل جمع صفر تا رهیافت برد - برد؛ تجربه برجام برای فهم بهتر و حل مشکلات جهانی و منطقه ای به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: نمی توان به بهای ناامن کردن دیگران، امنیت ایجاد کرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش به تشریح روند پرونده هسته ای ایران پرداخت و اشاره به شش قطعنامه شورای امنیت علیه ایران عنوان کرد: همه قطعنامه ها توسط پنج عضو شورای امنیت تصویب و تحریم های یکجانبه نیز علیه ایران اعمال شد، ولی اینها حاصلی نداشت، زیرا براساس استراتژی بازی با حاصل جمع صفر بود.

وزیر خارجه ادامه داد: بازی با حاصل جمع صفر نتیجه ای به همراه نداشت.

وی به روند مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 نیز اشاره ای کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین به شکل گیری داعش و النصره پرداخت. 

وزیر خارجه در بخش دیگری از سخنان خود بر حل بحران های موجود در منطقه از طریق راهکار سیاسی و نه نظامی تأکید کرد.

وی در ادامه به بحران سوریه اشاره کرد و گفت: تروریسم تهدیدی جهانی است و همه کشورها و مردم را با خطر مواجه می کند.

وزیر خارجه گفت که مبارزه با تروریسم و افراطی گری نیازمند مشارکت همگانی است.

ظریف در ادامه به سوالات حاضران در این نشست پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی درباره مناسبات تهران و سنگاپور عنوان کرد که زمینه های خوبی برای همکاری ایران و سنگاپور وجود دارد از جمله در زمینه توریسم.

وزیر خارجه درباره مناسبات تهران و ریاض با بیان اینکه ما اقدام به قطع رابطه نکردیم، به حمله معترضان به سفارت عربستان در تهران اشاره کرد و افزود: هیچ یک از اتباع سعودی صدمه ای ندیدند و هم من، هم رئیس جمهور ایران و هم مقامات ایرانی حمله به سفارت عربستان را محکوم کردیم.

ظریف افزود: ما معتقد به ضرورت گفت وگو هستیم. 
منبع: فارس
نظرات بینندگان