arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۷۱۴۵
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۴ - ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

واکنش سازمان محیط زیست به رد لایحه "ارزیابی زیست‌محیطی" در مجلس

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در پی مخالفت صبح امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب کلیات "لایحه ارزیابی زیست محیطی"، معاون توسعه‌ مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط‌ زیست با تاکید بر اینکه ارزیابی زیست‌محیطی به دنبال تعطیلی پروژه‌ها نیست، بلکه به دنبال آن است که از آلودگی‌ها جلوگیری کند، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست رایزنی‌های خود را با مجلس شورای اسلامی برای تصویب لایحه ارزیابی زیست محیطی ادامه می‌دهد.

به گزارش انتخاب، محمد مجابی  با اشاره به اینکه بحث ارزیابی ابزاری برای مدیریت زیست‌محیطی پروژه‌ها و طرح‌ها است، گفت: براساس قانون برنامه پنجم توسعه ماده 192 ارزیابی زیست‌محیطی باید برای پروژه‌های بزرگ و با اهمیت صورت گیرد. این پروژه‌ها و طرح‌ها توسط شورای عالی محیط زیست مشخص می‌شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بالغ بر 50 طرح به عنوان طرح‌هایی هستند که باید مورد ارزیابی قرار گیرند، اظهار کرد: ارزیابی سه قسمت دارد که شامل ارزیابی قبل از اجرا، ارزیابی حین اجرا و ارزیابی بعد از بهره‌برداری است. براساس ماده 192 قانون برنامه پنجم آنچه که اهمیت دارد این است که ارزیابی طرح‌ها باید صورت گیرد.

معاون توسعه‌ مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت از محیط‌ زیست افزود: از آنجا که قانون برنامه پنجم رو به اتمام بود در اقدام مشترکی بین دولت و کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی و همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی یک کار علمی صورت گرفت که براساس آن وضعیت تمامی ارزیابی‌های جهان مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته مجابی، بحث ارزیابی زیست‌محیطی از سال 1960 مطرح شده و از دهه 1980 در اروپا لازم‌الاجرا شد. در حال حاضر نیز بسیاری از کشورهای توسعه‌ یافته آن را انجام می‌دهند. در کشور ما از قانون برنامه سوم بحث ارزیابی زیست‌محیطی مطرح شده و در قانون برنامه پنجم نیز به این موضوع اشاره شده است.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت از محیط زیست در لایحه تهیه شده ارزیابی زیست‌محیطی به دنبال آن است که این موضوع به عنوان یک قانون مستقل به عنوان قانون ارزیابی زیست‌محیطی به تصویب مجلس برسد، اظهار کرد: آنچه در لایحه تهیه شده بود، بحث‌های کلیات بود و اینکه چه نوع طرح‌هایی باید ارزیابی شوند. در ارزیابی، توان محیطی‌زیستی نیز مورد توجه قرار گرفته بود. بنابراین ارزیابی محیط‌ زیستی کاربردی و پروژه‌ای در این لایحه صورت گرفته بود.

مجابی افزود: نحوه عمل به این شکل بود که تنها پروژه‌هایی که بزرگ هستند باید ارزیابی شوند. در ارزیابی به این شکل عمل می‌شود که باید نظارت صورت گیرد تا حداقل آلودگی و تخریب اتفاق افتد.

ارزیابی زیست‌محیطی به دنبال تعطیلی پروژه‌ها نیست
معاون توسعه‌ مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط‌ زیست با تاکید بر اینکه ارزیابی زیست‌محیطی به دنبال تعطیلی پروژه‌ها نیست بلکه به دنبال آن است که از آلودگی‌ها جلوگیری کند، گفت: در شرایطی که کشور ما دچار بحران‌های مختلف زیست‌محیطی از جمله آلودگی هوا است ممکن است طرح ارزیابی زیست‌محیطی برای پروژه‌های بزرگی چون نیروگاه‌ها اعلام کند که باید از سوخت ترکیبی استفاده و از مصرف سوخت مایع مازوت جلوگیری کنند این به این مفهوم نیست که از احداث نیروگاه جلوگیری شود.

وی افزود: ارزیابی زیست‌محیطی نیروگاه‌ها به این معناست که نیروگاه‌ها بدانند باید چه نوع سوختی استفاده و چه فاصله‌ای را رعایت کنند، همچنین در مسیری باشند که باد قالبی که از آنجا عبور می‌کند به سمت مناطق مسکونی حرکت نکند.

دلیل رد لایحه ارزیابی زیست محیطی در مجلس
مجابی با تاکید بر اینکه در ارزیابی زیست‌محیطی به دنبال آن هستیم که کمترین خسارت‌ها و آلودگی‌ها بر محیط زیست متحمل شود، گفت: امروز این موضوع با اولویت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به بحث گذاشته شد، ولی متاسفانه تعدادی از نمایندگان با این عنوان که سازمان حفاظت از محیط زیست با این قانون باعث خواهد شد که نسبت به صنایع ورود سختگیرانه‌ای داشته باشد، مخالفت کرده و رای مثبت نداده‌اند.

تمدید قانون برنامه پنجم در مجلس
معاون توسعه‌ مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت از محیط‌ زیست با اشاره به اینکه امروز قانون برنامه پنجم در مجلس شورای اسلامی تمدید شد، اظهار کرد: بنابراین بحث‌های مربوط به ارزیابی زیست‌محیطی کمافی‌السابق براساس ماده 192 قانون برنامه پنجم تمدید شد و به کار خود ادامه می‌دهد و باید پروژه‌های بزرگ که به تصویب شورای عالی محیط زیست رسیده، مراحل ارزیابی زیست‌محیطی خود را انجام دهند.

وی در ادامه با بیان اینکه مجلس حاضر زمان کوتاهی برای دنبال کردن موارد مختلف دارد، افزود: پیش‌بینی می‌شود مجلس کنونی تنها بحث بودجه و تعدادی از لوایح و طرح‌هایی که باید سریع رسیدگی شود را پیگیری کند، چون بیش از سه هفته کاری برای مجلس کنونی زمان باقی نمانده است.

سازمان محیط زیست رایزنی‌های خود را برای تصویب لایحه ارزیابی ادامه می‌دهد
مجابی با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت از محیط زیست مجددا رایزنی‌های خود را با مجلس در موضوع ارزیابی‌های زیست‌محیطی دنبال خواهد کرد، گفت: در حال حاضر حفظ محیط زیست از مطالبات جدی جامعه است. همچنین محیط زیست از موضوعاتی است که مقام معظم رهبری نسبت به آن تاکید دارند و در سیاست‌های کلی محیط زیست ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری، حفظ محیط زیست خواسته شده است. بنابراین سازمان محیط زیست و دولت یازدهم به دنبال تعامل با مجلس خواهند بود تا بتوانند در این خصوص قانون دائمی را به تصویب برسانند.

معاون توسعه‌ مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت از محیط‌ زیست در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر تفاوتی در ارزیابی ایجاد نمی‌شود چون قانون برنامه پنجم برای سال آینده نیز امروز در مجلس تمدید شد و تغییری در روند برنامه فعلی ارزیابی زیست‌محیطی صورت نمی‌گیرد.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان