arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۷۱۸
تعداد نظرات: ۱۷ نظر
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۲۰ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۰
بهره هوشی احمدی نژاد از حد متعارف بالاتر است، پس چگونه شیفته یک شخص عادی می‌شود؟

مصباح یزدی: بیش از 90 درصد معتقدم که احمدی نژاد سحر شده است

رئیس موسسه آموزشی امام خمینی گفت: بسیاری از محاسبات و معادلات هم اقتضائات خاصی داشتند که عملی نشدند، ولی به هر حال تقدیر الهی و برخی اقتضائات ظاهری به‌گونه‌ای شد که کسی روی کار آمد که کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد بیاید.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس موسسه آموزشی امام خمینی خطاب به اعضای حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه «در انتخابات نهم ریاست ‌جمهوری همه شما بر حسب وظیفه و اخلاص مسائل را دنبال می‌کردید» گفت: بسیاری از محاسبات و معادلات هم اقتضائات خاصی داشتند که عملی نشدند، ولی به هر حال تقدیر الهی و برخی اقتضائات ظاهری به‌گونه‌ای شد که کسی روی کار آمد که کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد بیاید.

به گزارش سرویس سیاسی انتخاب به نقل از هفته نامه شما، وی افزود: یادم هست یکی از سیاستمداران کهنه‌کاری که سابقه بسیار طولانی در انقلاب دارد، در همین مؤسسه به من گفت: «این شخص اگر رأی بیاورد، بیش از 500 هزار تا نخواهد بود. فکر بیشتر از 500 هزار تا را نکن.» این حرف متعلق به کسی است که اگر بخواهیم در این کشور از5 نفر متخصص مسائل سیاسی نام ببریم، حتماً یکی ایشان است، ولی قضیه جور دیگری شد.

مصباح یزدی گفت:خود این مسئله یک بررسی جامعه‌شناختی دقیق و مفصل می‌خواهد که چرا این‌طور شد؟ بدون شک یکی از عوامل مؤثر شعارهایی بود که ایشان بعد از گذشت 30 سال از پیروزی انقلاب زنده کرد. حالا به‌حق یا ناحق، اعتقاد اصیل داشت یا نداشت، نمی‌خواهم در این باره قضاوت کنم، ولی عامل ظاهری این بود که این شعارها مطرح شدند و مردم دل به این شعارها بستند، چون از فراموش شدن این شعارها خیلی ضربه خورده بودند.

مصباح یزدی با بیان اینکه «افرادی هم کسان دیگری را پیش‌بینی می‌کردند و دلشان می‌خواست به اسلام خدمت شود، آنها هم مأجورند» ادامه داد: این جریان غیرمنتظره‌ای بود و چون فردی این‌گونه همه رقبا را عقب زد و این‌گونه رأی آورد، عده‌ای گمان کردند که قطعاً تافته جدا بافته‌ای است و دیگر خطائی و اشتباهی در او راه ندارد. این شیوه تفکر هم اشتباه است. برتری ایشان نسبت به بقیه رقبا نسبی بود؛ آن هم در بعضی از مسائل که البته مسائل حساسی بودند. بعد هم در عمل ثابت شد که این برتری خیلی چشمگیر است. تأییدات مقام معظم رهبری و تعبیراتی که ایشان در باره این دولت به کار بردند، در تاریخ می‌ماند. ایشان فرمودند از اول مشروطیت تا به حال چنین دولتی سر کار نیامده است و تعبیر بسیار بلندی است. بالاخره کارهای عظیمی انجام شدند که دوست و دشمن به آنها اعتراف دارند، ولی فراموش نکنیم که اینها هیچ‌کدام دلیل مطلق بودن یک فرد نمی‌شوند و ممکن است او هم اشتباه کند.

وی گفت: بعد که نقطه ضعف‌هایی در بعد فکری و ارزشی ظاهر شدند، قضاوت‌های مختلفی اظهار گردیدند. بعضی‌ها گفتند این فرد اصلاً از اول منحرف بود و اینها همه کلک و این شعارها را برای فریب مردم بود. کسان دیگری در نقطه مقابل گفتند همین الان هم دارد راست می‌گوید و اشتباه نمی‌کند. قضاوت‌های دیگری هم بینابین بود، ولی کم‌کم چیزهایی ظاهر شدند که اصلاً قابل توجیه نیستند و هیچ منطقی آنها را تأیید نمی‌کند. نه برهان عقلی تأیید می‌کند، نه دلیل شرعی و نه اقتصادی و نه کار سیاسی است.

مصباح یزدی تصریح کرد: اینکه آدم جوری رفتار کند که نزدیک‌ترین دوستان و صمیمی‌ترین همکارانش هم آزرده و با او مخالف شوند و توی روی او بایستند، این رفتار برای یک سیاستمدار در هیچ منطقی پذیرفته نیست. سیاستمداران، دشمنان صریحشان را هم یک‌جوری نگه می‌دارند که روزگاری از آنها استفاده کنند. آن وقت انسان با صمیمی‌ترین دوستانش طوری برخورد کند که انگار دارد با دشمنانش برخورد می‌کند، آن هم با رفتارهای سبکی که در عزل بعضی از وزرا شد. آن وقت این سئوال مطرح شد که این رفتارها اصولاً چگونه با منش این شخص سازگارند؟ بهره هوشی این شخص به تصدیق دوست و دشمن از حد متعارف بالاتر است، پس چگونه شیفته یک شخص عادی می‌شود؟ آن هم شیفتگی‌ای که چنین حرکات نامعقولی از او سر بزند!

وی افزود: یک وقتی به برخی از دوستان نزدیکم گفتم که بیش از 90 درصد معتقدم که او سحر شده است! این وضعیت ابداً طبیعی نیست. هیچ آدم عاقلی چنین کارهائی نمی‌کند، مگر آنکه اختیار از او سلب شده باشد. این کارها هیچ توجیهی ندارند. یک وقت کسی اشتباهی می‌کند، آن وقت هرچه او اشتباه می‌کند، این فرد می‌آید و توجیه می‌کند! کسی که ده تا دوست دارد، 9 تا دوستش را می‌گذارد کنار و کارهای دهمی را توجیه می‌کند! آیا این یک کار عاقلانه است که انسان دائماً به آن 9 نفر اعتراض کند و حتی یک بار هم به آن دهمی اعتراض نکند؟ چطور همه اشتباه می‌کنند و کنار زده می‌شوند، اما این یکی می‌شود مطلق و هرچه می‌گوید درست است؟ این قضیه اصلاً توجیه ندارد، اما گفتن این حرف‌ها عوامانه است و کاری است که پیرزن‌ها می‌کنند. زن و شوهرها سر هر قضیه‌ای که دعوا می‌کنند، می‌گویند جادو شده[خنده حضار]. حرف عامیانه‌ای بود که بگوییم لابد او را جادو کرده‌اند. حرفی نبود که بشود همه جا زد، مضافاً بر اینکه ما خودمان هم اهل این کارها نبودیم. نه پدرمان جادوگر بود، نه خودمان این کاره بودیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: بعد روی کارها و حرف‌های شخص جنجال‌آفرین حساس شدیم، دیدیم خیلی حرف‌های بوداری است و اصلاً حرف‌های ساده‌ای نیست. بنده روز به‌ روز احساس کردم که خطر بسیار عظیمی در این جریان، نهفته است و تلاش زیادی در این راه شده. عقلم نمی‌رسید که آیا هیپنوتیزم است، سحر است، ارتباط با مرتاضین است؟ بنده این جور چیزها را بلد نیستم، ولی می‌دانستم که در این قضیه، چیزی غیرطبیعی وجود دارد. دیدیم که این شخص مسئله‌دار، این آقا را مسخّر کرده و او توی مشتش هست. البته قرائن فراوانند و خود شما بیشتر از ما اطلاع دارید که حتی تأثیر نگاه و برخورد و آثار طلسمات و چیزهایی از این قبیل در کار است. البته اینها همه مسموعات هستند و بنده به چشم خودم ندیده‌ام.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۷
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۲۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۴
0
8
سحر و جادو کدومه ؟!
نسل اول
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
4
6
ای کاش علمایی همچون آقای مصباح مسائل و معضلات کشور را ریشه ای تر و معقولانه تر تحلیل می کردند تا کار به اما و اگر ها کشیده نشود
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
2
4
وی افزود: یک وقتی به برخی از دوستان نزدیکم گفتم که بیش از 90 درصد معتقدم که او سحر شده است! این وضعیت ابداً طبیعی نیست. هیچ آدم عاقلی چنین کارهائی نمی‌کند،
هاله نور را اگر جدی میگرفتید به همه چیز پی می بردید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
1
14
مگه ایشون نبود که می گفت اطاعت از احمدی نژاد اطاعت از خداست...
پاسخ ها
ناشناس
| India |
۰۲:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۷
اینو خوب اومدی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
1
2
یعنی یه دونه نظرم اینجا ننوشتن
esi
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
2
9
یه بنده خدایی 2سال پیش همین حرفارو زد ولی کسی توجه نکرد..
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۷
گل گفتي ،‌كاري به بعضي از بچه هاش ندارم ، ولي اون بنده خدا واقعا براي نظام و انقلاب زحمت كشيد . اگه مي خواست عاقبت انديشي كنه الان .......
ناشناس
|
Germany
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
1
8
پس کیا میگفتند که این دولت به تایید امام زمان رسیده است و مخالفت با آن مخالفت با اما زمان است و این دولت دولت شهید رجایی است؟
بی نام
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
1
7
مگه به سحروجادواعتقادارید.
ناشناس
|
United States of America
|
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۵
1
2
این جمله ایشان را ببینید"اینکه آدم جوری رفتار کند که نزدیک‌ترین دوستان و صمیمی‌ترین همکارانش هم آزرده و با او مخالف شوند و توی روی او بایستند، این رفتار برای یک سیاستمدار در هیچ منطقی پذیرفته نیست. سیاستمداران، دشمنان صریحشان را هم یک‌جوری نگه می‌دارند که روزگاری از آنها استفاده کنند." و خود قضاوت کنید که ... خودشان چقدر با این گفته هم ترازند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۶
2
0
من مدتي قبل پيغام دادم كه به نقل يكي از دوستان كه به هندوستان رفت و امد دارد ودر كار احضار ارواح و ... بود نقل كردم كه مشايي خود اعتقادات بسيار قوي عرفان بودايي دارد وبخاطر نزدكي بتا بزرگان اين گروه ؛ تحت احاطه چند نفر از بزرگترين راهبان اين گروه بودايي قرار گرفته است وانها او را از هر گزند وخطري مصون داشته اند. متاسفانه اين پيغام من ظاهرا جدي گرفته نشد... قطعا همان راهبان بزرگ بودايي از طريق مشايي شخص احمدي نژ‍اد را به تسخير خود در اورده اند كه بقول آقاي مصباح وي سحر شده است.
پس اگر قراراست اين سحر باطل شود بايد با آن راهبان مقابله شود. هر چند كه انطور دوست من نقل مي كرد قدرت ان راهبان مافوق تصور است بگونه اي كه مي توانند طي العرض كنند واز كشوري در ان واحد به كشوري ديگر روند وحتي در روح افراد ديگر حلول كنند!!!
ناشناس
|
India
|
۰۲:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۷
1
6
مگه اینها تا دیروز سنگ احمدی نژاد رو به سینه نمی زدند
ناشناس
|
Seychelles
|
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۷
1
5
یک وقت خدای نکرده کسی نگه که خودش اشتباه کرده ها .... هر اتفاقی می افتد یا تقصیر امریکای جنایتکاره یا عوامل داخلیش که سنگ اندازی میکنند الان هم که دستشون به جایی نمیرسه روح و جن. فردا پس فردا احتمالا تقصیر پلنگ صورتی میندازند
ناشناس
|
Saint Martin (French Part)
|
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۸
0
0
اگه اینطوریه ما هم با جن و نمیدونم سحر زود آمریکا رو تسخیر کنیم و به نوایی برسیم یالا تا کس دیگه ایی دست به کار نشده ...
من
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۰
0
0
نمیدونم چی بگم فقط خدا خودش رحم کته.وقتی حرف مقام معظم رهبری رو جدی نمی گیره خوبش میشه
سید حسین موسوی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
0
2
پیغمبر اول شخص نظام هستی است. در تمام شئون از جمله سیاست اقوی و احق می باشند. ما قائل به عصمت ایشان هستیم. ایشان به کسانی چون طلحه و زبیر القابی را نسبت دادند که برای آن ها شأن و جایگاه رفیعی ایجاد شد. اما همین افراد در جنگ جمل در جبهه مقابل حضرت امیر به درک واصل شدند. حضرت آیت الله مصباح اگر از احمدی نژاد حمایت کردند به تکلیف و وظبفه خود در آن روز عمل کردند. و امروز هم که از احمدی نژاد انتقاد می کنندبه وظیفه خود عمل می کنند. حضرت امام ما را تکلیف گرا بار آوردند. اتفاقا این عین صداقت و درستی است. یک مورد تاریخی را ذکر کردم از این موارد در تاریخ زیاد است. فافهم و تدبر...
نظرات بینندگان