کد خبر: ۲۵۷۲۷۴
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۰۹ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۴

بسته‌ پیشگیری از مرگ‌و‌میر جوانان تدوین شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : رییس اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت، سوانح و حوادث ترافیکی را عامل اصلی مرگ و میر میان جوانان اعلام کرد و از تدوین بسته سلامت و همچنین پیشگیری از مرگ و میر جوانان خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر گلایل اردلان شایع‌ترین علل مرگ و میر میان جوانان را حوادث ترافیکی عنوان کرد و گفت: با توجه به آخرین آمار مرکز مدیریت شبکه در سال 90، سوانح و حوادث ترافیکی بیش از 30 درصد علل مرگ در سنین 18 تا 29 سال را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: جوانان ریسک‌پذیری بالایی دارند و رفتارهای مخاطره‌آمیز و هیجانی در آنها از گروه‌های سنی دیگر بیشتر است. این موضوع آنها را وادار به انجام مانورها و حرکات خطرناک در حین رانندگی می‌کند. پلیس راهور ناجا و راهنمایی و رانندگی و ... با نصب تیزرها و تبلیغات خوبی که در سال‌های اخیر انجام دادند و اطلاع‌رسانی خوبی که ایجاد کردند، حوادث ترافیکی کاهش یافته است، ولی هنوز مرگ و میر در گروه سنی جوانان بالا است.

وی افزود: بر اساس بررسی جمعیت‌شناسان، مرگ و میر جوانان سیر نزولی نداشته است و اگر مداخله‌ی جدی در بحث رفتاری جوانان صورت نگیرد، این مرگ و میر بازهم افزایش پیدا می‌کند.

رییس اداره سلامت جوانان معاونت بهداشت وزارت بهداشت، توجه به حوادث ترافیکی را نیازمند رویکردی چندبخشی دانست و ادامه داد: عامل انسانی در حوادث ترافیکی در 57 درصد موارد باعث ایجاد حادثه می‌شود، اما جاده و وسایل نقلیه نیز از عواملی هستند که می‌توانند باعث ایجاد این حوادث شوند و ما در وزارت بهداشت ممکن است نتوانیم مداخله مستقیم در این رابطه داشته باشیم.

اردلان از تدوین بسته‌های پیشگیری از مرگ و میر جوانان در وزارت بهداشت خبر داد و درباره جزییات آن توضیح داد: ما رفتارهای مخاطره‌آمیزی که ایجاد حادثه می‌کنند را به ترتیب اولویت شناسایی و بر مبنای آن بسته آموزشی تدوین کردیم. برای مثال در این بسته به جوان هشدار داده شده است که در تاریکی چگونه رانندگی کند یا این که سوءمصرف مواد مخدرچقدر در زمان رانندگی خطرناک است.

وی افزود: این بسته برای عابران پیاده و رانندگان طراحی شده است. یک بسته نیز برای آموزش مربیان که به طور مستقیم با جوانان در ارتباط هستند با همکاری مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های وزارت بهداشت و دفتر آموزش و سلامت و اداره پیشگیری از حوادث ترافیکی مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر در حال تدوین است.

رییس اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت از تشکیل کمیته اجرایی سلامت جوانان خبر داد و افزود: کمیته اجرایی سلامت جوانان در سراسر کشور تشکیل شده و استانداران و معاونان بهداشتی عضو اصلی آن هستند. در این کمیته‌ها تمام ذی‌نفعان داخلی و خارجی مانند پلیس راهور، نیروی انتظامی، هلال احمر، بهزیستی، استانداری و ... عضو هستند و قرار شده است یکی از زیر کمیته‌ها، مسئول بررسی مرگ و میر جوانان باشد.

وی، مراکز بهداشتی - درمانی و همچنین دانشگاه‌ها را محل هدف توزیع این بسته‌ها عنوان کرد و افزود: هدف ما ارائه این بسته‌ها در کل کشور است، اما با توجه به محدودیت‌های مالی که وجود دارد، برنامه‌ را از استان‌های محدودتری شروع خواهیم کرد.

وی در ادامه درباره جزییات بسته سلامت جوانان نیز گفت: بسته خدمت سلامت جوانان در دو سطح پزشک و غیرپزشک آماده شده و در حال حاضر در اختیار پایگاه‌ها و مراکز جامع سلامت قرار داده شده است. در پایگاه سلامت ارزیابی‌های لازم انجام و در صورت نیاز، فرد مراجعه کننده به مراکز جامع سلامت ارجاع داده می‌شود. مثلا اگر فرد اضافه وزن دارد به این مراکز فرستاده می‌شود تا پزشک او را ببیند و در صورت نیاز آزمایش‌های پاراکلینیک برای او تجویز و به مشاوره تغذیه ارجاع داده می‌شود.

به گفته رییس اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت، سوءمصرف مواد مخدر و اختلالات رفتاری نیز در مراکز بهداشتی و درمانی شناسایی و به کارشناس سلامت روان ارجاع داده می‌شوند.
نظرات بینندگان