arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۷۳۲۹
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۲ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۴

دستگیری ۵۶۱۰ سارق و جمع آوری ۱۳۷۰۰ معتاد متجاهر در آذربایجان شرقی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان شرقی از دستگیری پنج هزار و ۶۱۰ سارق و جمع آوری ۱۳ هزار و ۷۰۰ معتاد متجاهر در استان طی ۱۱ ماهه سالجاری خبر داد.

به گزارش مهر، سردار محسن حسن خانی پیش از ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: تولید امنیت و ارتقاء احساس وجود آن در جامعه یک امر جمعی است و نقش رسانه ها در این خصوص از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی در خصوص عملکرد نیروی انتظامی استان نیز اظهار داشت: بر اساس پایش های صورت گرفته در خصوص مؤلفه های مؤثر بر امنیت در سطح آذربایجان شرقی، هرچند در برخی موارد منفی با افزایش روبرو هستیم اما ضریب امنیت استان در سطح بالایی قرار دارد و از امن ترین مناطق کشور محسوب می شود.

فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان شرقی مبارزه با سرقت، مواد مخدر، افزایش امنیت روانی، کنترل مناطق مرزی و کاهش تصادفات را از اولویت های این نیرو در سال ۹۴ عنوان و تصریح کرد: در حوزه مبارزه با سرقت، از سال ۹۳ با تشکیل قرارگاه ویژه این حوزه در استان شاهد کاهش آمار جرایم سرقتی هستیم بطوریکه در ۱۱ ماهه سالجاری کاهش پنج درصدی سرقت نسبت به سال ۹۳ را داریم.

وی با بیان اینکه میزان ۷۳ تا ۷۸ درصدی کشف سرقت در سال گذشته نیز به ۸۳ درصد در سالجاری افزایش یافته، افزود: در این میان پنج هزار و ۶۱۰ سارق دستگیر شده اند که دو درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد و از این تعداد ۷۰ درصد دستگیر شدگان را افراد معتاد تشکیل می دهند.

حسن خانی به اقدامات حوزه مواد مخدر نیز اشاره کرد و گفت: در سالجاری ۱۳ هزار و ۷۰۰ معتاد متجاهر در آذربایجان شرقی جمع آوری شده اند که این عدد معادل تمام افراد جمع آوری شده در چند سال گذشته است و البته در این خصوص با وجود همکاری و تعامل مناسب دستگاه های دخیل، باید نسبت به افزایش ظرفیت مراکز ماده ۱۶ توجه ویژه شود.

وی خاطر نشان شد: در همین راستا یک هزار و ۶۰۰ کیلو انواع مواد مخدر در استان کشف و ضبط و شش هزار قاچاقچی و توزیع کننده نیز دستگیر و با تشکیل پرونده تحویل مراجع قضایی شده اند و همچنین ۱۹۷ عملیات پاکسازی  و سالم سازی مراکز آلوده نیز انجام و آموزش های پیشگیری از اعتیاد نیز برای ۲۱ هزار نفر ارائه شده است.

فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان شرقی در ادامه از افزایش ۳۸ درصدی ارزش ریالی کالاهای قاچاق مکشوفه در استان نیز خبر داد و افزود: کشف بیش از دو میلیون مواد محترقه و نیز دو کارگاه تولید این مواد با نام های تجاری خارجی از اقدامات صورت گرفته در این حوزه بوده است.

وی در خصوص عملکرد زیرمجموعه های ارتباطی و نظارت همگانی نیروی انتظامی استان نیز گفت: در ۱۱ ماهه سالجاری شاهد افزایش ۱۲ درصدی تماس با سامانه ۱۹۷ برای رصد جرایم پرسنلی بوده ایم که ۵۰ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته و علاوه بر این با افزایش تعداد اپراتورها و خطوط مرکز فوریت پلیسی ۱۱۰، بیش از ۸۰۰ هزار تماس با این مرکز ثبت شده که این رقم نیز حاکی از افزایش پنج درصدی تماس ها با ۱۱۰ بوده و از این تعداد نیز ۶۳ درصد تماس ها منجر به عملیات شده است.

حسن خانی با اشاره به طرح های ویژه نیروی انتظامی در ایام پایانی سال و عید نوروز تاکید کرد: خانواده و محله محوری موضوعی است که برای جلوگیری از سوانح چهارشنبه آخر سال و نیز حوادث و جرایم ایام تعطیلات سال نو باید در کنار اقدامات نیروی انتظامی مورد توجه مردم و سازمان های مرتبط قرار گیرد.

فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان شرقی دستگیری ۵۶۰ اتباع خارجی، توقیف ۴۲۹ خودروی حامل این اتباع و تشکیل ۲۶۶ هزار پرونده با مینگین حداقل دو نفر نراجع در کلانتری ها و پاسگاه ها را از دیگر اقدامات این نیرو عنوان و تصریح کرد: با وجود ازدیاد جمعیت شهری و افزایش حاشیه نشینی در استان، استعداد انسانی نیروی انتظامی آذربایجان شرقی متناسب با این مؤلفه ها افزایش نداشته اما پرسنل موجود به معنای واقعی و باا مجاهدت درصدد برقراری امنیت و آرامش پایدار برای شهروندان هستند.

نظرات بینندگان