کد خبر: ۲۵۷۴۵۳
تعداد نظرات: ۱۴ نظر
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۰۸ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۴
تحلیل «انتخاب» از آخرین نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛

برنی سندرز، همچنان شگفتی ساز / رقابت نزدیک تد کروز و دونالد ترامپ

دومین سه شنبه بزرگ انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا ۲۰۱۶ روند‌های گذشته را به شکل دیگری تغییر داد. به طوری که دیگر نمی‌توان به راحتی گفت که سرنوشت این انتخابات در نظر سنجی‌ها قابل پیش بینی است. به خصوص اینکه برنی سندرز کاندیدای چپگرای حزب دموکرات بار‌ها نشان داده که فرا‌تر از پیش بینی نظرسجی ها، ظاهر می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
برنی سندرز، همچنان شگفتی ساز / رقابت نزدیک تد کروز و دونالد ترامپ

فواد شمس: دومین سه شنبه بزرگ انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا ۲۰۱۶ روند‌های گذشته را به شکل دیگری تغییر داد. به طوری که دیگر نمی‌توان به راحتی گفت که سرنوشت این انتخابات در نظر سنجی‌ها قابل پیش بینی است. به خصوص اینکه برنی سندرز کاندیدای چپگرای حزب دموکرات بار‌ها نشان داده که فرا‌تر از پیش بینی نظرسجی ها، ظاهر می‌شود.

آخرین بار، در «سه شنبه بزرگ 2» بود که سندرز در ایالت میشیگان برخلاف همه تصورات توانست در یک رقابت تنگاتنگ هیلاری کلینتون را شکست دهد. شکست هیلاری در ایالت می‌شیگان از این نظر حائز اهمیت است که پیش از این همه نظرسنجی‌ها پیش بینی می‌کردند که او به راحتی این مردم ایالت را با خود همراه کند. اما رای دهندگان می‌شیگانی بازی را تغییر دادند.

کلینتون که در روز‌های اخیر بر روی رای دهندگان سیاهپوست بیش از همه سرمایه گذاری کرده است، در ایالت می‌شیگان هم توانست اکثریت سیاهپوستان را با خود همراه کند اما نه اکثریت قاطع گذشته را!

بر اساس آمار تفکیکی آرا، در این ایالت سیاهپوستان جوان‌تر بیشتر به برنی سندرز سوسیالیست رای داده‌اند. اما سیاهپوستان مسن همچنان به هیلاری کلینتون وفادار مانده‌اند. راز این وفادرای را باید در رابطه خیلی خوب هیلاری کلینتون با کلیساهای ویژه سیاهپوستان یافت. معمولا سیاه پوستان مسن تر بر مبنای رهنمود‌هایی که کلیسا ارائه می‌کند، رای می‌دهند.

هیلاری کلینتون بر روی عملکرد خود در بین سیاهپوستان بسیار حساب باز کرده است. نتیجه این رفتار را هم می توان در آراء ایالت می‌سی سی پی دید. این ایالت که اکثر ساکنان آن از اقشار حاشیه نشین و سیاهپوستان فقیر هستند، جذب تبلیغات هیلاری کلینتون شدند.

برنامه‌های سندرز بیشتر مورد توجه طبقه کارگر یا جوانان و تحصیل کرده‌های دانشگاهی است و در می‌شیگان سیاهپوستان جوان‌تر و تحصیل کرده‌تر بیشتر به او رای دادند. نکته مهم دیگر انتخابات می‌شیگان رای بالای مسلمانان و عرب تبار‌های ساکن این ایالت به برنی سندرز است. در این ایالت 70 درصد از خانواده‌های مهاجران مسلمان و خصوصا عرب‌های ساکن امریکا به برنی سندرز رای داده‌اند.

در این دور از انتخابات به دلیل حملات امثال دونالد ترامپ یا دیگر نامزد‌های تندروی جمهوری خواه مثل تدکروز به مسلمانان آمریکا، این اقشار به نسبت دوره‌های قبل بیشتر به انتخابات و روند‌های آن توجه می‌کنند. در این میان برنی سندرز بار‌ها در می‌تینگ‌های انتخاباتی و مناظره‌هایش نسبت به حملات جمهوری خواهان به مسلمانان و اعراب و در کل نسبت به دیگری ستیزی نامزدهای جمهوری خواه واکنش انتقادی نشان داده است.

سندرز بار‌ها از حقوق شهروندی تمام آمریکایی‌ها از جمله مسلمانان و خاورمیانه‌ای‌ها دفاع کرده است. او اعلام کرده تمام شهروندان ساکن آمریکا باید بدون در نظر گرفتن‌نژاد، حنسیت، رنگ پوست و مذهبشان حقوق برابری داشته باشند. از این رو سندرز مورد توجه اقلیت‌های نژادی و اقلیت‌های مذهبی ساکن آمریکا است.

برنی سندرز که یک یهودی تبار است، از مخالفان سرسخت هرگونه تبعیض نژادی و مذهبی است. از این رو به نظر می‌رسد در ایالت‌های دیگر نیز اقلیت‌های نژادی و مذهبی بیشتر به وی رای دهند. به هر صورت در اردوگاه دموکرات‌ها هیلاری کلینتون فعلا توانسته است با رایی که از سیاهپوستان ساکن می‌سی سی پی به دست آورد، از زیر بار شکست می‌شیگان کمر راست کند. اما احتمالا درایالت‌های دیگر که اکثرا در شمال آمریکا هستند نتواند رای چندانی کسب کند. در واقع مردم ایالت‌های لیبرال‌تر و شمالی تر بیشتر به دنبال برنامه‌های اجتماعی و اقتصادی عدالت محورانه هستند. بنابراین شاید سندرز در این ایالات بتواند پیروزی قابل توجهی کسب کند.

اما در اردوگاه جمهوری خواهان با وجود اینکه ترامپ همچنان پیشتاز است، اما از قاطعیت پیروزی‌هایش کاسته شده است. با اینکه در انتخابات سه شنبه بزرگ ۲ باز هم از ۴ ایالت سه ایالت را ترامپ از آن خود کرد، اما فاصله‌اش نسبت به نفر‌های دوم یعنی تدکروز کم شده است. نکته جالب توجه در مورد کمپ جمهوری خواهان این است که مارکو روبیو که کاندیدای مورد علاقه بزرگان حزب جمهوری خواه است و به نظر می‌رسید جریان اصلی و رسمی حزب به وی نظر مساعدی دارد، از رقابت‌ها جا مانده است به صورتی که حتی یک دلیگیت هم نتوانست کسب کند.

این نشان می‌دهد که وضعیت جزب جمهوری خواه بسیار نا‌به سامان است. توده‌های حزبی و مردمی که به این حزب رای می‌دهند به هیچ عنوان بر سر خط اصلی رهبران حزب توافق ندارند. رای بالای آنان به ترامپ که به هیچ عنوان یک جمهوری خواه رسمی محسوب نمی‌شود، نشان از نارضایتی جدی در میان جمهورخواهان دارد. از طرف دیگر تدکروز رقیب اصلی ترامپ نیز جز جناح شورشی حزب جمهوری خواه محسوب می‌شود. تدکروز بیشتر به جریان تی پارتی نزدیک است. هر چقدر رقابت‌ها در بین جمهوری خواهان تشدید می‌شود، نوع گفتار و رفتار جمهوری خواهان در مناظره‌ها سخیف‌تر و سطحی‌تر می‌شود تا جایی که حتی مورد طعنه رقبای دموکرات خود قرار گرفه‌اند به صورتی که برنی سندرز اعلام کرده با توجه به نوع گفتار و رفتار جمهوریخواهان در مناظره‌ها، اگر رئیس جمهور شود بودجه مراقبت سلامت روانی جامعه را افزایش می دهد. 

با این اوضاع به نظر می‌رسد که در اردوگاه دموکرات‌ها رقابت تنگاتنگ هیلاری کلینتون و برنی سندرز تا روز آخر ادامه می‌یابد و البته بهم ریختگی در میان جمهوری خواهان نیز همچون یک کلاف سردرگم شده که هر روز گره‌های کور بیشتری پیدا می‌کند.


نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۴
در انتظار بررسی: ۱۷
غیر قابل انتشار: ۳
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
7
135
پیروزی سندرز یعنی انقلاب آمریکا همینطور که میدانید چپ گرا ترین فرد مجلس سنا برنی سندرز هست
سیدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
7
124
امیدواریم‌روندروبه‌جلوبه‌نفع‌سندرز‌رقم‌بخورد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
63
29
نویسنده به شدت جانبدارنه متن را نوشته که احتمالاً به علت صحبت های سندرز راجع به ایران و مسلمانان هستش. سندرز مشی لیبرال تر داره؟!! آقا سندرز خودش ادعا سوسیال بودن داره، این چه حرفیست. گویا به شدت هم دنبال القا پوپولیست بودن کلینتون هستین. کلینتون کاملاً پیشتاز هست و نیازی به کمر راست کردن نداره، همین تحلیل های جانبدارنه هست که ذهن مخاطبان رو گمراه میکنه. البته سیاست کلی سایت انتخاب هم حول همین محوره متاسفانه
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
6
45
آقای ناشناس بنظر میرسه شما اصلا معنی لیبرالیسم و سوسیالیسم رو نمیدونید لیبرالیسم به معنی آزادی های شخصی و فردی و در بعد اجتماعی هست سوسیالیسم یعنی قدرت نظارت دولت بر اقتصاد کشور آقای سندرز هم به شدت لیبرال هستند هم اینکه خواستار تغییرات سوسیالیستی بیشتر مثل medicare for all ایشون که خیلی بهتر obamacare هست و یا مجانی شدن هزینه کالج و دانشگاه ها و همچنین حداقل پایه حقوق 15 دلار در ساعت و از اعقاید لیبرالیشون مثل دستمزد برابر برای زنان و مردان قانونی شدن ماری جوانا و سقط جنین و حقوق همجنس بازان و خیلی مسایل دیگر البته من تو بعد لیبرالی ایشون بسیار انتقاد دارم اما واقعا هیچ کاندیدایی بهتر از ایشون برای برقراری صلح در کشور تلاش نخواهد کرد از انتخاب انتظار دارم نظرات رو کامل نمایش بده اگه به آزادی بیان اهمیت میده
صالح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
5
72
امیدوارم خدا به مردم امریکا عقل بده تا به سندرز رای بدن. تنها کسی که حرف حساب میزنه و عقل تو سرش هست همین سوسیالیست پیر هست. معلوم نیست چه بلایی سر دنیا بیاد اگه تد کروز دیوانه یا ترامپ دلقک رییس جمهور شن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
البته همه جمهوری خواهان مثل کروز روانی نیستن
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
5
19
اینجوری که این مقاله نوشته حزب جمهوری خواه از هم فروپاشیده و درب و داغونه.خخخخخحخ
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
27
13
انتخاب هیچ اهمیتی به آزادی بیان نمیدهد چقدر بزدل
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
29
12
رییس جمهور بعدی آمریکا هیلاری کلینتون است! شک نکنین!
پاسخ ها
قاسم
| Netherlands |
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
رییس جمهور بعدی آمریکا برنی سندرز هست حاضرم شرط ببندم بعد میشیگان دیگه خیلی مطمئن شدم البته باید تا 15 مارس صبر کرد تا ببینیم در فلوریدا -اوهایو-نورس کاریلونا -ایلینوی- و میزوری چه اتفاقی خواهد افتاد البته کالیفرنیا و خیلی از ایالت های شمالی هنوز مونده فقط جنوبی ها تقریبا تمومه
تتنبق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
2
19
فقط سندرز...
اكبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
9
18
ترامپ ، اغاز گر جنگ جهانى خواهد بود. بدون هيچ ترديدى
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
5
11
از انتخاب ممنونم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
2
28
امیدواریم سندرز رای بیاره .
نظرات بینندگان