arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۷۴۷۴
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۰۹ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۴

نهاوندیان در گفتگو با سی ان ان: برنامه موشکی ایران ماهیت دفاعی دارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس دفتر رییس جمهوری ایران در گفتگو با سی ان ان اعلام کرد برنامه های نظامی ایران دارای ماهیتی دفاعی است.

به گزارش انتخاب، رئیس دفتر رییس جمهوری اسلامی ایران  که برای شرکت در همایش بررسی فرصت ها و چالش های سرمایه گذاری در ایران در لندن به سر می برد، در گفتگو با سی ان ان تاکید کرد برنامه های نظامی به ویژه موشکی ایران فقط اهداف دفاعی را دنبال می کنند و ماهیت دفاعی دارد.

کریستین امانپور ، مجری و تهیه کننده ی شبکه تلویزیونی سی ان ان در گزارشی از لندن ، امضای توافق هسته ای ایران و برداشته شدن تحریم ها را نشان دهنده ی باز شدن فضای تجاری در ایران خواند و گفت دولت انگلیس نیز آماده می شود بزرگترین هیئت تجاری خود را به ریاست وزیر بازرگانی این کشور روانه ی تهران کند. 

وی گفت: «اما همزمان با آغاز همایش بررسی فرصت ها و چالش های سرمایه گذاری در ایران ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آزمایش های موشک بالستیکی انجام داد. کاخ سفید گفته است آماده می شود واکنش فراخوری را به این آزمایش ها آماده می کند. 

امانپور در معرفی مهمان خود گفت یکی از معدود افرادی که بسیار به رئیس جمهور روحانی نزدیک بوده، رئیس دفتر وی ، محمد نهاوندیان است. 

وی از نهاوندیان پرسید: « هدف سفر شما به لندن فقط و فقط تجاری است؛ اما خبر فوری آزمایش موشک برد بلند بدست سپاه پاسداران انقلاب ، این همایش را تحت الشعاع قرار می دهد. نظر شما چیست؟ چه کسی فرمان اجرای چنین آزمایش را آن هم هم اکنون صادر کرده است؟»

رئیس دفتر آقای روحانی در پاسخ گفت: « برنامه دفاعی در ایران فقط اهداف دفاعی را دنبال می کند. و فرصت تازه ای که به موجب توافق هسته ای برای ما ایجاد شده گفتگو در زمینه تجارت و روابط اقتصادی است. برداشته شدن تحریم ها پیامی بسیار قوی به ملت ایران مخابره کرد مبنی بر اینکه آن روزها پایان یافته و منافع متقابل با تقویت روابط اقتصادی تامین می شوند. »
خبرنگار سی ان ان با اشاره به عکسی که از یکی از موشک ها منتشر شده و به زبان فارسی و انگلیسی روی آن نوشته شده « اسرائیل باید از صحنه روزگار محو شود» به نهاوندیان گفت مطمئنا چنین تصویری اقدام های شما را برای حرکت به سمت برقراری روابط اقتصادی عمل گرایانه تر با مشکل روبرو می سازد. 

نهاوندیان در پاسخ گفت: « با نگاه به آینده ، پیام تعامل سازنده که یکی از  سه محور تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری رئیس جمهور روحانی بود ، این پیام دوباره در انتخابات اخیر قویتر شده است. مردم خواهان برقراری روابط نزدیک اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی با دنیا هستند. مردم می خواهند حضور ایران را در اقتصاد جهانی شاهد باشند و فکر می کنم این مسأله ای است که بواسطه ی توافق هسته ای بدست آمد. »

نهاوندیان انتخابات اخیر را پیروزی دیگری برای ملت ایران خواند و گفت:« این انتخابات میزان حضور و شعور سیاسی ملت ایران را نشان داد و به دنیا ثابت کرد که سرنوشت افراد را صندوق های رأی رقم می زنند. نتیجه انتخابات هم گویای این بود که مردم به میانه روهای همه گروه ها و جناح ها کشور اقبال دارند. این بدان معنی است که پارلمان نو همکاری نزدیک تری را با دولت خواهد داشت تا مسائل کشور را حل و فصل کنند.» 

رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر نگاه رو به جلوی ملت و دولت ایران گفت: اگر شرایط کنونی را با سه سال پیش مقایسه کنیم اکنون که تحریم ها برداشته شده آثار آن در بخش هایی بسیاری مشهود است. صادرات نفت ایران بیش از 300 هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرده ، هزینه حمل و نقل 25 درصد کاهش یافته و دسترسی به قطعات برای هواپیما و صنعت هوانوردی فراهم شده و مردم احساس می کنند که حضورشان در اقتصاد جهانی روز بروز پررنگ تر می شود. اما در برخی حوزه ها همچون بخش بانکی برای مثال این موضوع شاید کندتر از آن چیزی که انتظار می رفت دارد اتفاق می افتد. یکی از نقاط قوت برجام (توافق هسته ای) این است که دولت ها از جمله آمریکا متعهد شدند بر روال اداری برداشته شدن تحریم ها نظارت و آن را آسان سازی کنند. و باید کار بیشتری در این زمینه صورت بگیرد. 

نهاوندیان ادعاهایی را که ضد اقدام اخیر و آزمایش موشکی مطرح می شود و تلاش هایی را که با هدف تحمیل احتمالی تحریم های تازه ضد ایران آغاز شده همه را سیاسی خواند و افزود: «  تا آنجا که در برجام به ایران مربوط می شود به جنبه های فنی تاسیسات هسته ای ارتباط دارد و از جانب کشورهای عضو گروه 1+5 به برداشته شدن تحریم ها باز می گردد ، مسائل نظامی مقوله دیگری است.»

رئیس دفتر رئیس جمهور ضمن تاکید بر عزم ایران برای باز پس گرفتن سهم خود از بازار جهانی نفت گفت: « آنانی که کاهش قیمت نفت را رقم زدند باید خودشان این روند را اصلاح کنند و فکر می کنم دیگر تولیدکنندگان هم این موضوع را درک می کنند. »

نهاوندیان در پاسخ به این پرسش که بازار هدف ایران کجاست گفت: « نخستین محموله نفتی ما در اروپا پهلو گرفت و ما فکر می کنیم اروپا برای سرمایه گذاری امن است.  »

نهاوندیان توانمندسازی بخش خصوصی را یکی از اهداف اصلی دولت رئیس جمهور روحانی خواند و افزود: « رهبر معظم انقلاب از این اصل حمایت می کنند و اعلام کرده اند. لذا با گسترش پهنه حضور بخش خصوصی و افزایش تولید ناخالص داخلی هر چه اقتصاد بزرگ و بزرگتر شود، نقص بخش خصوصی در اقتصاد بیشتر و بیشتر خواهد شد. دولت ها از مدت ها پیش خصوصی سازی را آغاز کرده اند؛ اما مشکل این خصوصی سازی که پیش از این دولت اتفاق افتاده این بود که بخشی از این خصوصی سازی به دست سازمان های عمومی غیردولتی افتاد اما هم اکنون داریم این روند را اصلاح می کنیم. »

وی با اشاره به انتقادی که از عملکرد دولت در ایران می شود تاکید کرد این فضا با فضای پیش از این دولت قابل مقایسه نیست و مردم دارند آزادانه عقاید و باورهای خود را بیان می کنند. دولت همچنین از تشکیل سازمان های غیردولتی مردم نهاد حمایت می کند و آنچه که رئیس جمهور روحانی درباره حقوق شهروندی و حقوق زنان بیان کرده بود در حال تحقق است.  
نظرات بینندگان