arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۷۵۵۰
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۴ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۴
دکتر شهید زاده برای استفاده از فرصت پساتحریم پیشنهاد داد:

اصلاح اساسنامه اداره بانک ها بر اساس قانون تجارت جهانی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دکتر مرتضی شهیدزاده رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی روز پنجشنبه 20 اسفند در جمع مدیران این بانک گفت: برای استفاده از فرصت پساتحریم ، نظام بانکی کشور باید خود را با نظام بانکی بین المللی تطبیق دهد و بهتر است این کار را با اصلاح اساسنامه اداره بانک ها بر اساس قانون تجارت جهانی شروع کند.

به گزارش انتخاب ، دکتر شهید زاده در این همایش تصریح کرد: بانک کشاورزی به عنوان بخشی پیشگام در بدنه نظام جمهوری اسلامی، تلاش خواهد کرد تا در شرایط پس از تحریم با ایجاد تحول و طراحی مدل کسب و کار جدید،  بیش از پیش برای حمایت از تولید و تامین امنیت غذایی کشور تلاش کند.

شهید زاده در ادامه با تاکید بر لزوم تغییر و همسویی با تحولات بین المللی، بهترین راهکار برای استفاده از فرصت پسابرجام و موفقیت در بازار رقابتی بین المللی را ایجاد تغییر و تحول اساسی نظام بانکداری کشور دانست و آشنایی با ماهیت بانکداری جامع و فرصت های پیش رو،  تبیین شرایط محیطی و مدل های کسب و کار جدید، تبیین تاثیر مفاهیم بانکداری جامع بر جریان های درآمدی و  تغییر نگرش استراتژیک به مدل کسب و کار بانکداری را ضرورت های امروز بانکداری کشور برشمرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح چالش های موجود در نظام بانکی کشور پرداخت و گفت: عدم تطابق قوانین و مقررات با رویه های بانکی بین المللی،  عدم تدوین مدل کسب و کار بانکی در بانک های کشور،   شعبه محوری،   مدیریت نامناسب نقدینگی و عدم توازن بین سپرده‌ها و تسهیلات ،   نرخ بالای مطالبات معوق ،   عدم شفافیت صورت های مالی بانک ها،   قیمت بالاي تمام شده پول ،   تمرکز غیرضروری بر جمع‌آوری سپرده بدون تحلیل مالی و   رقابت مخرب در زمینه افزایش سود بانکی از جمله معضلات و چالش های امروز نظام بانکی کشور و موانع استفاده از فرصت های پساتحریم هستند.

شهید زاده افزود: راهکار مقابله با چالش های موجود در نظام بانکی کشور ، بهبود مدل کسب و کار نظام بانکی  و تاکید بر بانکداری جامع به عنوان الگویی برای تفکر مجدد در بانک های کشور است.

وی در پایان سخنان خود، با بیان این که  مدل کسب و کار نظام بانکی کشور تاکنون تدوین نشده است ، گفت:  امروز نظام بانکی کشور باید خود را با نظام بانکی بین المللی تطبیق دهد و بهتر است این کار را با اصلاح اساسنامه اداره بانک ها بر اساس قانون تجارت جهانی شروع کند.

شهیدزاده اظهاد داشت:  در شرایط کنونی فرصت مناسبی فراهم شده است تا اصلاح نظام بانکی کشور مبتنی بر تدوین مدل کسب و کار بانکی مورد تاکید قرار بگیرد و این موضوع نیاز به تغییر در قانون ندارد.

وی تاکید کرد : مدل کسب و کار بانکداری در دنیا طی 30 سال گذشته تغییرات اساسی کرده و بانک های کشور از رقبای خارجی خود عقب مانده اند بنابراین بدون وجود مدل کسب و کار  و یا عدم تطبیق مدل با استانداردهای جهانی نمی توان به نظام بانکی بین الملل متصل شد.

این گزارش می افزاید در ادامه نشست ، پروفسور سید صدرالدین نجاتی گیلانی از اساتید بین المللی مدیریت استراتژیک و  مهمان ویژه این همایش، مطالبی را با موضوع «چالش های درون و برون سازمانی بانک ها در محیط فرارقابتی پساتحریم» برای مدیران بانک کشاورزی ارائه داد.

وی با تاکید بر اینکه  مدل کسب و کار سیستم بانکی ایران باید جهانی شود به تشریح مدل جدید کسب و کار در پساتحریم بر مبنای ایجاد شادی و رضایت در مشتری پرداخت و داشتن آینده ای موفق را در گرو نیروهای جدید با تفکر جدید، عدم استفاده از مدل کسب و کار قدیم و ایجاد تحول در درون کارکنان، مدیران و سازمان ها دانست.

نجاتی در بخش دیگری از سخنان خود عمر تحریم های غیر رسمی علیه ایران را بیش از 30  سال دانست و با تاکید بر اینکه بانک کشاورزی به دلیل تاریخچه وقدمت خود فرصت های درخشانی خواهد داشت ،گفت:  برای اصلاح سیستم بانکی باید اقتصاد کشور اصلاح شود.

وی در ادامه با بیان نکاتی درمورد دگرگونی طبقات مصرف و  دیدگاه خریداران ، موضوع ریسک آینده را مرتبط با ایجاد تفکر جدید در منابع انسانی دانست و به تشریح تفکر استراتژیک برای آینده سازی و تغییر نگرش راهبردی در آینده سازی پرداخت.

نجاتی در خاتمه ، قابلیت های کلیدی برای آینده ، استراتژی های لازم  و تفکر راهبردی برای بانک کشاورزی را تشریح  کرد و تصویری از  آینده بر اساس محورهای کلیدی ارائه داد.

شایان ذکر است نشست سراسری مدیران بانک کشاورزی با حضور دکتر مرتضی شهیدزاده رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی، اعضای هیات مدیره، مدیران امور ، روسای ادارات و مدیران ستادی این بانک در استان ها در ساختمان مجموعه آموزشی - رفاهی الهیه برگزار شد و پروفسور سید صدرالدین نجاتی گیلانی از اساتید بین المللی در زمینه مدیریت استراتژیک ، مهمان ویژه این همایش یک روزه بود.
نظرات بینندگان