کد خبر: ۲۵۷۶۰۲
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۱۹ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۴

لزوم فعال کردن صنعت گردشگری و توسعه صنعت توریسم

اگر بخواهیم صنعت توریسم برای کشور منبع درآمد خوبی باشد، باید ارگانهای مختلف حمایت لازم را جهت توسعه صنعت توریسم به عمل آورند و برای امنیت گردشگران و تبلیغات صحیح اهمیت زیادی قائل شوند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
صنعت جهانگردی به عنوان بزرگترین و متنوع ترین صنعت در دنیا به حساب می آید. بسیاری از کشورها این صنعت پویا را به عنوان منبع اصلی درآمد، اشتغال، رشد بخش خصوصی و توسعه ساختار زیربنایی می دانند. اگر بخواهیم صنعت توریسم برای کشور منبع درآمد خوبی باشد، باید ارگانهای مختلف حمایت لازم را جهت توسعه صنعت توریسم به عمل آورند و برای امنیت گردشگران و تبلیغات صحیح اهمیت زیادی قائل شوند.

به گزارش انتخاب، به طور کلی صنعت توریسم از دو جهت دارای اهمیت است:

اولاً موجب آشنایی مردم را با دیگر فرهنگ ها، نژادها، اقوام، سرزمین ها و گویش ها و ... فراهم می نماید. ثانیاً از نظر اقتصادی یکی از منابع درآمد و ارز محسوب می شود که امروزه جنبه اقتصادی این صنعت بیشتر مورد توجه می باشد. علاوه بر آن برای کشورمان حائز اهمیت ویژه ای نیز محسوب می شود و آن خط بطلان کشیدن بر تصویرسازی های واهی گذشته غرب و رسانه های تحت سلطه آن از ایران است که با فعال کردن این بخش ضمن برخورداری از عواید آن باعث جذب سرمایه گذاری در حوزه های مختلف در کشورمان باشیم.

در کشور ما صنعت توریسم آن چنان که باید و شایسته آن است گسترس و توسعه نیافته است . با وجود اینکه در تمامی برنامه های توسعه سالیانه اخیر ، به رهایی از اقتصاد تک محصولی متکی بر صادرات نفت تأکید شده، ولی در مقام عمل موفقیتی در این زمینه بدست نیافته است.

اخیرا یک روزنامه معروف جمهوری آذربایجان با تمجید از صنعت گردشگری ایران نوشته است: بی تردید این صنعت خوش آتیه ترین چشم انداز برای رشد در این کشور را دارد.

روزنامه ‘آذر نیوز ‘ نخستین روزنامه انگلیسی زبان جمهوری آذربایجان با چاپ گزارشی در شماره روز جمعه گذشته خود نوشت: انتظار می رود ایران به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای خاورمیانه و یکی از بیست اقتصاد بزرگ جهان ، به دنبال لغو تحریم هایی که پیش از این سرمایه گذاری در ایران را از سال ۲۰۰۶ محدود کرده بود، شاهد رشد قابل ملاحظه ای باشد.

به نوشته این روزنامه، درحال حاضر، سهم جمهوری اسلامی ایران از گردشگری در جهان ۲۴ صدم درصد است نتیجه ای که به هیچ وجه منافع این کشور را تامین نمی کند.

در بخش دیگر این گزارش آمده است: امروزه ایران در کانون توجه گردشگران امریکایی و اروپایی قرار گرفته است که در نظر دارند باب ورود به این کشور را برای کشف هر آنچه که در آن نهفته است، بگشایند.

همچنین کارلوس آراگون جیل دلاسرنا ‘ نماینده اسپانیا درتهران معتقد است که ایران به یک مقصد گردشگری و اقتصادی در منطقه تبدیل خواهد شد.

وی این اظهار نظر را در مراسم امضای یک توافق گردشگری بین ایران و هتل های زنجیره ای اسپانیا ایراد کرد.

وی با اشاره به اینکه هدف ما گسترش حجم تجاری در ایران طی سال های آتی است، افزود: احداث هتل های با کیفیت در ایران لازمه سرمایه گذاری درصنعت گردشگری است .

هتل های زنجیره ای ملیه و ایران توافقنامه ای درمورد ورود این زنجیره به بازار ایران امضا کرده اند.

ایران که به گروه های هتل بین المللی جذاب برای این کشور چشم دوخته است ، برای توسعه هتل بین المللی ملیه فرصت های زیادی ایجاد خواهد کرد چرا که تهران و دیگر نقاط اطراف دریای خزر مقاصد گردشگری کلیدی محسوب می شوند که سخت مورد علاقه گردشگران قرار خواهد گرفت.

بنابراین با ایجاد زیرساخت ها ومعرفی مناسب جاذبه ها برای جذب گردشگری میتوان از آن به عنوان منبع عظیم جهت ارزآوری به کشور و فعال کردن این بخش و استفاده از ظرفیت بالقوه آن سود جست.

نظرات بینندگان