کد خبر: ۲۵۷۶۱۱
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۲۱ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۴

وزیر تجارت انگلیس در راس هیات بزرگ اقتصاد راهی ایران می شود

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز روز پنجشنبه در گزارشی نوشت: «ساجد جاوید» وزیر تجارت و توسعه انگلیس در راس یک هیات بلندپایه اقتصادی شامل بازرگانان و شرکت های انگلیسی، در ماه ' می' آینده به ایران خواهد رفت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
فایننشال تایمز افزود: در جریان این سفر قرار است شماری از بازرگانان برجسته انگلیسی در حوزه های نفت و گاز، خدمات مالی، زیر ساخت ها و مهندسین انگلیسی وی را همراهی کنند. 
این روزنامه انگلیسی افزود: وزیر تجارت و توسعه انگلیس در صدد است تا از آنچه «فرصت های بی پایان» پس از لغو تحریم های بین المللی علیه تهران می خواند، نهایت استفاده را به عمل آورد.
ساجد جاوید، وزیر تجارت و توسعه انگلیس در جریان کنفرانس «بررسی فرصت ها و چالش های اقتصادی ایران» که چهارشنبه گذشته در لندن برگزار شد ضمن اشاره به سفر آتی اش به ایران گفت که دولت انگلیس برای گستری روابط تجاری اش با تهران تمام تلاش خود را بکار خواهد بست.
وی گفت که به عنوان وزیر تجارت انگلیس تلاش می کند تا در جریان تعامل با بانک ها و موسسات مالی و اعتباری انگلیسی و آمریکایی موانع و مشکلات باقی مانده را برطرف سازد. 
جاوید گفت: مشکل اصلی بانک ها این است که دقیقا نمی دانند برای حل مشکلات مالی با ایران باید چه کاری صورت دهند.
وزیر تجارت انگلیس به استفاده اقتصادی چین از فرصت تحریم ها علیه ایران اشاره کرد و گفت: اما دلیلی ندارد که با برداشته شدن تحریم ها این شرایط ادامه پیدا کند.
وی افزود که دولت انگلیس در تلاش است تا ضمن به کار گیری متخصصین زبده در بخش تجارت با ایران به شرکت های انگلیسی مشورت و کمک کند.
جاوید همچنین با بیان اینکه «انگلیس نمی تواند صرفا به شرکای قدیمی و همیشگی اش اتکا کند» تصریح کرد: آینده انگلیس فراتر از متحدان همیشگی اش در اروپا است.
وزیر تجارت و توسعه انگلیس همچنین از امضای یادداشت تفاهمی میان اداره ضمانت مالی صادرات انگلیس(UKEF) و صندوق ضمانت صادرات ایران برای تسهیل تجارت بین دو کشور خبر داد و گفت: تجارت درها را باز می کند و بستری را برای بهبود روابط دیپلماتیک ایجاد می کند.
آخرین سفر هیات اقتصادی انگلیس به ایران در اواخر سال گذشته میلادی صورت گرفت که در جریان آن شماری از بازرگانان و شرکت های انگلیسی از سوی اتاق بازرگانی انگلیس راهی تهران شدند. 
به گفته منابع انگلیسی ؛ این سفر پیش از اجرایی شدن برجام و برداشته شدن تحریم های بین المللی علیه ایران صورت گرفت، و به همین دلیل نتوانست منجر به عقد قرارداد و یا معامله ای میان طرفین شود.
«مارتین جانسون» مدیر کل اتاق بازرگانی انگلیس ایران در گفت و گو با ایرنا پیش از سفرش به ایران گفته بود: ما در این سفر قصد داریم «ببینیم، بشنویم و بهتر درک کنیم» چراکه به اعتقاد ما این بهترین روش برای آغاز مناسبات تجاری با ایران است.
وی گفت: شرکت های انگلیسی هنوز نمی توانند با ایران وارد معامله شوند؛ اما آن ها می توانند در این سفر با فضای ایران آشنا، طرف های ایرانی را شناسایی کرده و ارتباطاتشان را به روزرسانی کنند.
با این حال، سفر اخیر رئیس جمهور کشورمان به ایتالیا و فرانسه که سبب عقد قراردادهای تجاری چند میلیاردی شد، سبب شده است تا دولت انگلیس رسما وارد عمل شده و هیئتی را به همین منظور به ایران روانه سازد.
به گفته وزیر تجارت انگلیس این هیات قرار است ماه «می» میلادی یعنی دو ماه دیگر عازم ایران شوند.
دراین میان جورج آزبورن وزیر دارایی انگلیس نیز ابراز علاقه کرده است که در سال جاری میلادی در راس یک هیات بلندپایه اقتصادی به ایران برود.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان