arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۷۷۴
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۸ - ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۰

ارگان سپاه: مصاحبه رحیم مشایی با ایرنا ساختگی است

هفته نامه صبح صادق كه ارگان رسمی سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی در تازه ترین شماره خود با طرح ادله ای با ساختگی دانستن مصاحبه اسفندیار رحیم مشایی با خبرگزاری ایرنا وی را متهم كرد كه هدفش از این مصاحبه به وسط كشیدن پای رئیس جمهور به حاشیه‌هایی خودساخته است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

هفته نامه صبح صادق كه ارگان رسمی سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی در تازه ترین شماره خود با طرح ادله ای با ساختگی دانستن مصاحبه اسفندیار رحیم مشایی با خبرگزاری ایرنا وی را متهم كرد كه هدفش از این مصاحبه به وسط كشیدن پای رئیس جمهور به حاشیه‌هایی خودساخته است.

به گزارش انتخاب به نقل از اعتدال، رضا گرمابدری در سرمقاله صبح صادق تحت عنوان «دو صد گفته چو نیم كردار نیست» می‌نویسد: پس از مسائل اخیر كشور كه دل مردم مومن، متعهد و انقلابی ایران را به درد آورد و در مقابل دشمنان كینه توز داخلی و خارجی را شاد كرد، خبرگزاری ایرنا مصاحبه ای از اسفندیار رحیم مشائی، مشاور و رئیس دفتر رئیس جمهور با این خبرگزاری را منتشر كرد. درباره این مصاحبه نكات قابل تأملی وجود دارد كه به چند مورد اشاره می شود:

1- پرسش ها و پاسخ ها دقیقاً مربوط به مسائل اخیر كشور است، لذا این سوال مطرح می‌شود كه چرا برای پاسخ به این پرسش ها مشائی انتخاب شده است، شاید بعضی معتقد باشند اگر هر كس دیگری از مجموعه دولت در این مصاحبه شركت می كرد، این پرسش می توانست درباره وی نیز مطرح شود. این استدلال تا حدی درست است، اما نه آنقدر كه از اهمیت پرسش مطرح شده بكاهد، زیرا درباره افراد دیگر در این مسائل حرف و حدیثی وجود نداشت، حال آنكه در این باره حرف ها و حدیث های بسیاری به كنایت و یا صراحت متوجه مشائی بود و این نكته مصاحبه با وی را درباره مسائل منظور سوال برانگیز كرده است.

2- از شكل پرسش ها و پاسخ ها این گونه برداشت می‌شود كه به شكل واقعی گفت وگو و مصاحبه ای انجام نگرفته و بلكه پرسش و پاسخ هایی با هدف مشخص آماده و توسط ایرنا با عنوان گفت وگو منتشر شده است.

3- پس از سخنان چند باره رئیس جمهور پس از حضور مجدد در هیئت دولت ترتیب دادن این مصاحبه(؟) با چه علل و انگیزه ای بوده است. اگر گفت وگو واقعی و در اصل صادقانه درصدد روشنگری درباره مسائل اخیر بوده باید پرسش های عدیده و مهم دیگری طرح و پاسخ داده می شد.

4- نكته مهم و پرسش برانگیز در این گفت وگو این است كه در متن پنج سوال از هفت سوال طرح شده از رئیس جمهور نام برده شده است. از كنار این مهم نمی توان به راحتی گذشت، اگر قرار است در چنین اوضاع و احوالی رسانه ای با مشائی گفت وگو كند باید پرسش ها از مسائل مرتبط با مشائی باشد كه این روزها كم هم نیستند نه اینكه با قرار گرفتن نام رئیس جمهور در كنار نام مشائی و تكرار عنوان رئیس جمهور در پرسش ها، وی به دنبال آن باشد كه پای رئیس جمهور را به این مسائل باز و از حساب وی هزینه كند.

5- از مشائی پرسیده شد: «مدت زیادی است كه عده ای تلاش می كنند درباره اعتقاد شما به ولایت فقیه تشكیك كنند و در این زمینه به شبهه افكنی و ابهام آفرینی روی آورده اند، لطفاً در این زمینه نظر خود را به صراحت بیان كنید.»

مشائی پاسخ می دهد: «... چنانكه بارها گفته ایم ما زندگی در سایه ولایت فقیه را تمرین زندگی در حكومت جهانی امام زمان(عج) می دانیم و تبعیت از ولی فقیه از لوازم به غیبت امام عصر(عج) است.»

از مشائی پرسیده شد: «اخیراً بعضی گویندگان در انتقاد غیرمستقیم از رئیس جمهور این شائبه را مطرح كردند كه گویا آقای احمدی نژاد و شما عدالت گرایی را در برابر ولایتمداری می دانید. توضیح شما چیست؟»

پاسخ مشائی: «... من این تفكیك را هم ظلم به ولایت و هم ظلم به عدالت می دانم. ولایت و عدالت هر دو اساس تشیع است و اصولاً هدف از اعمال ولایت، اقامه قسط و عدالت است.»

شنیدن این پاسخ ها و مشابه آن در برابر این نوع پرسش ها از افراد شناخته شده كه این روزها در دفاع از ولایت پرجنب و جوش وارد میدان شده‌اند انسان را خشنود می‌كند و به وجد می آورد و انسان این پاسخ ها را از آنها با تمام وجود می پذیرد، اما شنیدن این پاسخ ها از مشائی واكنش جدیدی ایجاد می‌كند، اینكه صرف بیان این سخنان كسی را راضی و قانع نمی كند و مشائی باید تك تك این ادعاها را در عمل اثبات كند.

باید به مردم حق داد كه صرف شنیدن این سخنان، آن را باور نكنند و در انتظار نشانه ای روشن تر و متقن تر از حرف و سخن باشند چرا كه با روشنگری های افراد آگاه و هوشیار، مردم در پذیرش ادعاهایی كه پر حاشیه هستند سخت گیر شده اند و برای پذیرش آن تنها عمل را ملاك قرار می‌دهند. از این رو حكیمانه آورده است: «دو صد گفته چو نیم كردار نیست» 

نظرات بینندگان