کد خبر: ۲۵۷۷۶۰
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۹ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۴

حمله کامرون علیه بانک بارکلیز به دلیل مانع تراشی در همکاری های تجاری انگلیس با ایران

روزنامه تایمز روز جمعه در گزارشی از حمله دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس علیه بانک انگلیسی «بارکلیز» به دلیل مانع تراشی در کار شرکت هایی که درصدد همکاری های تجاری با ایران هستند، خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تایمز نوشت: دیوید کامرون، در نامه ای تند به «جز استالی» مدیر اجرایی بانک «بارکلیز» تصریح کرده است که این بانک برخلاف سیاست های دولت انگلیس عمل می کند و باید موضعش را مشخص کند.
این روزنامه افزود: کامرون با بیان اینکه «اداره تجارت و سرمایه گذاری انگلیس به شرکت های انگلیسی توصیه می کند تا از فرصت تعامل با یکی از بزرگترین بازارهای تجاری قرن (ایران) نهایت استفاده را صورت دهند» نوشت: به نظر می رسد که سیاست بانک بارکلیز مستقیما با سیاست اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و سیاست دولت انگلیس در تضاد است.
تایمز نوشت: کامرون در این نامه تصریح کرد: 'من از شما می خواهم که موضع تان را در این رابطه مشخص کنید. '
این روزنامه انگلیسی افزود: با این حال 'استالی' در پاسخ به نامه کامرون نوشت که 'در حال حاضر شرکت های اروپایی نسبت به رویکردشان نسبت به ایران با در نظر گرفتن تحریم های اولیه آمریکا که تعامل مستقیم میان شرکت ها و افراد حقیقی با ایران را محدود می کند، تردید بزرگی دارند.'
تایمز به نقل از وی افزود: 'همچنین از آنجا که ارائه خدمات مالی مان با فرایندهای مالی آمریکا گره خورده است، مجبور هستیم تا در این خصوص محدودیت های تجاری با ایران را رعایت کنیم. ' 
این روزنامه انگلیسی نوشت: «پیتر هیگ» مدیر شرکت چند ملیتی «مولی اسلیپ» می گوید که پس از برداشته شدن تحریم ها وی رابطه تجاری اش را با توزیع کنندگان ایرانی از سرگرفته است. 
تایمز به نقل از هیگ نوشت: 'اما بارکلیز به من گفت که تراکنش های مالی با ایران را عمل نمی کند و پولی را که از این کشور دریافت و یا احساس کند که مبدا آن ایران باشد، پس خواهد داد.'
تایمز نوشت: به رغم لغو تحریم های بین المللی اتحادیه اروپا و سازمان ملل علیه تهران اما بانک های انگلیسی همچنان از انجام تراکنش های بانکی با موسسات ایرانی امتناع می کنند.
این روزنامه انگلیسی ادامه داد: 'این در حالی است که در جریان کنفرانس اقتصادی چهارشنبه گذشته، ساجد جاوید وزیر تجارت و توسعه انگلیس از شرکت های انگلیسی خواست تا از فرصت های بی نهایت بازار ایران نهایت استفاده را به عمل آورند.'
تایمز افزود: در همین حال اداره ضمانت مالی و صادرات انگلیس نیز تدابیر ویژه ای را صورت داده است تا از صادرکنندگان انگلیسی حمایت کند.
به نوشته این روزنامه انگلیسی، «ساجد جاوید» همچنین درصدد است تا در راس یک هیئت اقتصادی در ماه می به تهران سفر کند.
تایمز افزود: با این حال بانک های انگلیسی همچنان نگران اقدامات تلافی جویانه وزارت دارایی آمریکا هستند که هنوز تمام تحریم ها علیه ایران را کاملا برنداشته است. 
این روزنامه انگلیسی نوشت: بسیاری از بانک های انگلیسی در آمریکا شعبه دارند و به همین خاطر نگرانند که به واسطه همکاری با ایران مجوزشان را از دست بدهند.
تایمز نوشت: انجمن بانکداران انگلیس می گوید که بانک های انگلیسی نیازمند شفافیت بیشتری از سوی مقامات آمریکایی هستند.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان