کد خبر: ۲۵۷۷۷۰
تاریخ انتشار: ۲۹ : ۲۰ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۴

مقام حماس در گفتگوی تلویزیونی از دلایل اختلاف با تهران گفت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ایسنا نوشت: محمود زهار، موضوع سوریه را دلیل بروز وضعیت کنونی در روابط میان حماس و ایران دانست.

محمود زهار، عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) با تاکید بر بی‌طرفی جنبش متبوعش در "بازی محورهای منطقه‌ای" نتیجه چنین اقداماتی را شکست دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) زهار در گفتگو با برنامه «العربی الیوم» که از شبکه تلویزیونی العربی پخش شد، گفت: متهم کردن حماس به دست داشتن در ترور هشام برکات، دادستان کل مصر چیزی نیست که همه دستگاه‌های امنیتی مصر به آن باور و اعتقاد داشته باشند.

وی با رد چنین اتهاماتی علیه جنبش حماس، از قاهره خواست تا ضمن تجدید نظر در این دیدگاه، دست از اتهام زنی به حماس بردارد تا روابط دو طرف از حالت متشنج کنونی بیرون بیاید.

محمود زهار با اشاره به اینکه رابطه جنبش حماس با سازمان کل اطلاعات مصر مثبت بوده و هست، گفت: این رابطه مبتنی بر تفاهم، همکاری و هماهنگی مشترک بوده و از دوره وزارت عمر سلیمان تا به امروز نیز این شرایط ادامه داشته است اگر چه ارتباطات و تماس ها میان دو طرف در حال حاضر در پایین‌ترین حد است.

وی در ادامه با غیر حرفه‌ای دانستن رفتار وزارت کشور مصر در برخورد با موضوع ترور دادستان کل مصر، خواستار جبران این امر شد و انجام آن را گامی ضروری در مسیر موفقیت مصر در بازیابی نقشی دانست که این کشور در بسیاری از پرونده های مربوط به مسئله فلسطین دارد.

محمود زهار با تاکید بر اینکه تحرکاتی در سطح داخلی و منطقه ای برای اصلاح روابط جنبش حماس و قاهره صورت گرفته است، ابراز امیدواری کرد که قاهره به عدم صحت ادعاهای مطرح شده علیه حماس پی ببرد و دست از محاصره بردارد و گذرگاه رفح را بگشاید.

جماعت اخوان المسلمین موضوع دیگری بود که محمود زهار به آن پرداخت و تاکید کرد که حماس هیچ ارتباط سازمانی و در هیچ سطحی با این گروه ندارد. حماس یک جنبش مبارز است که هدف اساسی و اصلی‌اش آزادسازی فلسطین می باشد.

وی در ادامه اتهامات مطرح شده از سوی جنبش فتح مبنی بر دخالت حماس در امور داخلی مصر را محکوم کرد و آن را دروغ دانست.

عضو دفتر سیاسی جنبش حماس در پاسخ به پرسشی در خصوص مذاکرات اخیر فتح و حماس در قطر یادآور شد که مذاکرات اخیر بر خلاف گفتگوهای پیشین نتیجه ای نداشت و جنبش فتح مسئول شکاف موجود میان فلسطینیان است.

محمود زهار، جنبش فتح را به تلاش برای خارج نمودن حماس از عرصه سیاسی متهم کرد و گفت که این جنبش از طریق محاصره، گرسنه نگاه داشتن مردم و جلوگیری از بازسازی غزه به دنبال تحقق همین هدف است.

این عضو برجسته حماس در ادامه به موضوع رابطه با ایران پرداخت و گفت: جنبش حماس برای بهبود روابطش با این کشور می کوشد؛ ولی این مناسبات نیاز به بازسازی دارد.

وی با ابراز تاسف از شکاف موجود در جهان اسلام که دلیل آن نیز مناقشات موجود در خاورمیانه است، گفت: جهان اسلام به دست خویش، خود را نابود می کند.

وزیر خارجه سابق فلسطین گفت: ما به دنبال بهبود روابط خود با ایران، عربستان، جهان عرب و جهان اسلام هستیم.

وی موضوع سوریه را دلیل بروز وضعیت کنونی در روابط میان حماس و ایران دانست و خاطرنشان کرد که در دوره حضور جنبش در سوریه این انتظار وجود داشت که حماس یا با نظام یا با مخالفان نظام در یک جبهه باشد اما حماس گزینه دشواری را انتخاب کرده است؛ زیرا نمی خواهد در بازی محورهای منطقه ای مشارکت کند. در این بازی هم حماس و هم فلسطینیان شکست خواهند خورد.

روابط حماس با عربستان موضوع دیگری بود که زهار به آن پرداخت و گفت که حماس بعد از ورود ملک سلمان به قدرت با وی دیدار داشته؛ ولی رابطه دو طرف تا این لحظه تغییری پیدا نکرده است. جنبش بر بهبود روابطش با عربستان تاکید دارد.

وی ابراز امیدواری کرد که یک هیات به نمایندگی از اقشار مختلف ملت فلسطین برای دیدار با مسئولان عربستان و بهبود روابط البته به شکلی که در راستای خدمت به آرمان فلسطین باشد راهی عربستان شود.

زهار در پاسخ به پرسشی درخصوص اقدام اخیر شورای همکاری خلیج فارس در درج نام حزب الله در لیست گروه های تروریستی گفت: در مورد اصطلاح تروریسم توافق نظر میان اعضا وجود ندارد. درج نام حزب الله در لیست گروه های تروریستی صرفا یک موضع سیاسی بوده است. جنبش حماس در بازی محورهای منطقه ای دخالت نمی کند و جانب هیچ طرفی را نمی گیرد و خود را از این موضوع دور نگاه می دارد زیرا برای خود مشکل بزرگی به نام اسرائیل دارد.

نظرات بینندگان