کد خبر: ۲۵۷۸۸۱
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۲ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۴

در چه شرایطی مدت زمان غیبت برای خرید سربازی پنج ساله می شود؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
جانشین رییس سازمان نظام وظیفه گفت: برای آن که مدت زمان غیبت برای پرداخت جریمه سربازی پنج سال بشود، احتیاج به تصویب قانون است و ما همچنان منتظریم ببینیم قانون در این باره چه تکلیفی تعیین می کند.

زمانی که دولت در لایحه بودجه 95 پیشنهادی برای پرداخت جریمه نقدی شرط پنج سال غیبت به بالا را به جای هشت سال ارائه کرد، افرادی که مشمول این طرح قرار می گرفتند کمی امیدوار شدند که مشکلاتی که در گذشته به خاطر غیبت داشتند با تصویب این موضوع حل شود. این تصمیم در ادامه تصویب بند ط تبصره 16 لایحه بودجه 94 بود که بر مبنای آن کسانی که بیش از 8 سال غیبت کرده بوند می توانستند جریمه بپردازند و کارت معافیت بگیرند

بر اساس این مصوبه میزان جرایم تصویب شده سربازان غایب با سطح تحصیلات زیر دیپلم 10 میلیون، دیپلم 15 میلیون، فوق دیپلم 20 میلیون، لیسانس 25 میلیون، فوق لیسانس 30 میلیون، دکترای پزشکی 40 میلیون و پزشکان متخصص و بالاتر 50 میلیون تومان تعیین شد.

آن زمان تصمیمی بر ادامه داشتن طرح در سال آینده گرفته نشد و مقامات نظام وظیفه تاکید داشتند که این طرح تنها برای سال 94 اجرا می شود. با آمدن یک بند در لایحه بودجه 95 و پیشنهاد برای پرداخت جریمه نقدی به شرط پنج سال غیبت و بالاتر، غیبت دارها خوشحال شدند که نه تنها فرصت برای سال آینده به آن ها داده شده، که شرط هم کمی آسان تر است و افراد بیشتری تحت پوشش قرار می گیرند.

سردار کمالی: با پنج ساله شدن مخالفیم و از تصویب لایحه جلوگیری می کنیم

این خوشحالی اما دیری نپایید. بلافاصله بعد از مطرح شدن، سردار کمالی، جانشین منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح تاکید کرد که بحث کاهش سنوات غیبت سربازی برای بهره‌مندی از جریمه ریالی به 5 سال، منتفی است . او گفت که ممکن است همین طرح فعلی در سال 95 نیز استمرار داشته باشد یعنی کسانی که تا پایان سال 94، 8 سال غیبت یا به عبارتی تا پایان سال 95 ،‌9 سال غیبت از سربازی داشته باشند، بتوانند با پرداخت جریمه از انجام خدمت سربازی معاف شوند اما پنج ساله شدن آن مشکلاتی ایجاد می کند.


جانشین اداره سرمایه های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح همچنین با اشاره به قانون خرید خدمت مشمولان غایب درلایحه بودجه سال آینده دولت گفت: تصمیم گیری در مورد قوانین خدمت نظام وظیفه غایبان و سربازان فراری برعهده ستاد کل نیروهای مسلح است و این لایحه مورد موافقت این ستاد نیست .

سردار موسی کمالی این لایحه دولت را تبعیض آمیز و جایزه ای برای مشمولان غایب که مرتکب جرم شده اند دانست و گفت: بر اساس توافق قبلی فقط مشمولانی که هشت سال غیبت دارند می توانند با پرداخت جریمه از انجام خدمت سربازی معاف شوند .

او گفت: خرید خدمت برای مشمولان پنج سال غیبت مشکلات زیادی برای نیروهای مسلح ایجاد می کند و این ستاد برای جلوگیری از تصویب این لایحه در مجلس اقدام خواهد کرد.

تسهیلاتی برای سربازان دهک های پایین تر

با این که سردار کمالی از افزایش احتمالی میزان جریمه ها در سال آینده خبر داده بود، خبر خوشی مخابره شد. جانشین منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح از موافقت این ستاد با پرداخت قسطی جرایم غیبت سربازی در صورت تدوین سازوکار مناسب برای این امر خبر داد.


او با اشاره به پیشنهاد برخی از نمایندگان مجلس نسبت به فراهم کردن تسهیلات پرداخت جریمه غیبت در اقساط کوتاه‌مدت یک ساله گفت: به دنبال این پیشنهاد ستاد کل نیروهای مسلح اعلام داشت که در صورت فراهم کردن سازوکاری مناسب هیچ مخالفتی با پرداخت قسطی جریمه غیبت مشمولان ظرف مدت یک سال ندارد.

سردار کمالی در پایان با بیان اینکه میزان جریمه نقدی مشمولان دارای بیش از 8 سال غیبت در سال آینده 10 درصد بیشتر از مبلغ فعلی است، گفت: با توجه به اینکه در سال آینده مشمولانی که امسال دارای 8 سال غیبت بودند وارد سال نهم غیبت خود می‌شوند و می‌بایست به ازای اضافه شدن این یک سال 10 درصد به میزان جریمه آنها افزوده شود، توصیه می‌کنیم که در صورت تکمیل فرایند ثبت‌نام اخذ معافیت خود در سال جاری هرچه سریعتر نسبت به تکمیل مراحل پرداخت جریمه و اخذ معافیت خود اقدام کنند تا مشمول افزایش 10 درصدی جرایم مربوطه نشود.

برای ادامه طرح در سال آینده نیازمند قانون هستیم

سردار کریمی، جانشین سازمان نظام وظیفه ناجا در گفتگو با خبرآنلاین هم شایعاتی که مربوط به پنج ساله شدن شرط معافیت با پرداخت جریمه است را تکذیب کرد و گفت هنوز تصمیمی بر این موضوع گرفته نشده است.

او ادامه داد: هنوز چند روز تا پایان مهلت برای دارندگان شرایط طرح پرداخت جریمه سربازی باقی است و مراکز پلیس +10 از متقاضیان ثبت نام می کنند.

سردار کریمی درباره ادامه طرح در سال آینده هم به خبرآنلاین گفت: چه برای تداوم چیزی که امسال اتفاق افتاد و چه برای تغییرات احتمالی، نیازمند تصویب قانون هستیم که به محض تصویب و اجرای ساز و کارهای مقدماتی، برای سال آینده اقدامات انجام خواهد شد.

با این که سردار کمالی و نیروهای مسلح مخالف پنج ساله شدن شرط غیبت سربازی هستند اما همه چیز بستگی به نمایندگان دارد. اگر نمایندگان در زمان بررسی لایحه پیشنهادی دولت به این نتیجه برسند که 5 ساله شدن شرط خرید بهتر است، این اتفاق در سال آینده خواهد افتاد.

نظرات بینندگان