کد خبر: ۲۵۷۹۷۵
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۲۰ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۴

توضیحات دانشگاه تهران درمورد احضار دانشجویان به کمیته انضباطی+بیانیه دانشجویان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دبیر کمیته انضباطی دانشگاه تهران با اشاره به احضار چند تن از دانشجویان این دانشگاه به کمیته انضباطی دانشگاه و بیانیه‌ای که توسط شورای صنفی برخی از دانشگاه‌های سراسر کشور در این مورد صادر شد،گفت:‌ برای همه دانشجویان احضار شده دعوتنامه کتبی ارسال و دلیل این احضار در پرونده دانشجویان ذکر شده است.

دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی و بیر کمیته انضباطی دانشگاه تهران با اشاره به بیانیه‌ای که توسط شوراهای صنفی برخی دانشگاه‌ها در مورد احضار چند تن از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران صادر شده، گفت: در این بیانیه نام برخی دیگر از دانشگاه‌ها و این که دانشجویانی نیز از این دانشگاه‌ها به کمیته انضباطی احضار شده است، ذکر شده است. در ابتدا باید تاکید کنم که اتفاقی که در دانشگاه تهران افتاده هیچ ارتباطی با دانشگا‌ه‌های دیگر ندارد. دانشگاه تهران درجریان احضارهایی که در دانشگاه‌های دیگر صورت می‌گیرد، نیست. همانطوری که دانشگاه‌های دیگر در جریان چنین اتفاقاتی در دانشگاه‌ تهران نیستند. بنابراین این امر یک حرکت هماهنگ از سوی دانشگاه‌ها نبوده است.

وی با تاکید بر این که دانشگاه یک جامعه کوچک است، افزود: اکثر افراد دانشگاه افرادی فرهیخته و قانونمند هستند اما ممکن است در بین جامعه دانشگاهی افرادی وجود داشته باشند که قوانین را رعایت نکنند. در مورد چنین افرادی دانشگاه تهران دارای ساز و کاری است که این ساز و کار قدمتی چند ساله دارد. بر اساس این ساز و کار، کمیته ای در دانشگاه تهران به تخلفات افراد رسیدگی می‌کند.

دبیر کمیته‌ انضباطی دانشگاه تهران در مورد عملکرد کمیته‌های مذکور توضیح داد: زمانی که از یک فرد دانشگاهی شکایت می‌شود، کمیته‌ انضباطی به فرد مورد شکایت اعلام می‌کند که چنین شکایتی از او به عمل آمده است و فرد می‌تواند پرونده را مطالعه کرده و در مورد محتویات پرونده توضیحات خود را ارائه کند. لازم به ذکر است که این پرونده در دبیرخانه کمیته انضباطی تشکیل می‌شود و وظیفه کمیته‌ انضباطی صدور رای نیست.

سرسنگی در مورد ساختار کمیته انضباطی نیز توضیح داد: کمیته انضباطی متشکل از دو حقوق‌دان، نماینده دانشجویان، نماینده دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه است.

وی افزود: کمیته مذکور کمیته بدوی بوده و دانشجویان می‌توانند در این کمیته حضور یابند و توضیحات خود را بدهند. چنان که اعضای کمیته تشخیص دهند مستندات به حد کافی وجود دارد بر اساس آیین‌نامه انضباطی دانشجویان که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است رای خود را صادر می‌کند و چنانچه رای صادر شده علیه فرد باشد، فرد می‌تواند به رای اعتراض کند و پرونده به کمیته‌ تجدید نظر ارجاع داده می‌شود.

کمیته تجدید نظر متشکل از رییس دانشگاه، رییس دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری، دو حقوق‌دان و نماینده دانشجویان است.

وی افزود: اعتراض فرد در کمیته‌ تجدیدنظر مورد بررسی قرار می‌گیرد و چنانچه رایی که در این کمیته صادر می‌شود مورد قبول دانشجو نباشد دانشجو مجددا می‌تواند اعتراض خود را به کمیته عالی تخلفات در وزارت علوم اعلام کند.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران در ادامه با تاکید بر این که احضار دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی فقط به صورت تلفنی نبوده است، توضیح داد: در اخبار منتشر شده در مورد احضار دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی شایعاتی مبنی بر احضار تلفنی این افراد وجود دارد باید در این مورد بگویم که برای تمام افرادی که احضار شده‌اند دعوتنامه کتبی ارسال شده است.

وی ادامه داد: در واقع هنگامی که فردی از سوی کمیته انضباطی احضار می‌شود از طرف کمیته به این فرد تلفن شده و اطلاع داده می‌شود که دعوتنامه‌ای از سوی کمیته انضباطی برای آنها ارسال شده و فرد موظف است برای دریافت این دعوتنامه به معاونت آموزشی دانشگاه مراجعه کرده و نسبت به دریافت اقدام نماید.

سرسنگی تاکید کرد: از طرف دیگر با توجه به این که در روزهای آخر سال قرار داریم ممکن است میزان رفت و آمد دانشجویان به محیط دانشگاه کم باشد و دانشجو از چنین دعوتنامه‌ای خبردار نشود بنابراین برقراری تماسی تلفنی موجب اطمینان خاطر کمیته انضباطی از اطلاع دانشجویان از وجود چنین دعوتنامه‌ای است.

وی با تاکید بر اینکه در دعوتنامه‌ای که از طرف کمیته انضباطی ارسال می‌شود ذکر دلیل احضار جایز نیست، گفت: از آنجایی که دعوتنامه‌ای که توسط کمیته‌ی انضباطی ارسال می‌شود ممکن است توسط افراد مختلف خوانده شود و این امر موجب شود آبروی فرد به خطر بیفتد در این دعوتنامه دلیل احضار فرد قید نمی‌شود. اما امکان ندارد فرد به کمیته‌ی انضباطی مراجعه کند و دلیل احضار آن به خود فرد گفته نشود. در واقع هنگامی که فرد به کمیته مراجعه می‌کند پرونده را پیش روی او قرار داده و فرد می‌تواند هم محتویات پرونده را مطالعه کند.

دبیر کمیته انضباطی دانشگاه تهران با اشاره به مراجعه تعداد کثیری از دانشجویان این دانشگاه به کمیته انضباطی به بهانه احضار چند تن از دانشجویان گفت: زمانی که تعدادی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به کمیته انضباطی احضار شدند جمع کثیری از دانشجویان دیگر را همراه خود به کمیته آوردند وهمه این افراد خواستار مشاهده پرونده شدند. در صورتی که چنین کاری خلاف قانون است و ممکن است آبروی فرد با این کار برود.

سرسنگی در ادامه با بیان این که تعداد دانشجویان احضار شده 5 نفر بوده است،‌گفت: در اخبار منتشر شده اعلام شده است که تعداد دانشجویانی که احضار شده‌اند 9 نفر است اما پرونده 4 نفر هنوز تکمیل نشده و در دستور بررسی قرار دارد از طرفی دیگر سالانه بین 100 تا 200 پرونده در کمیته انضباطی دانشگاه تهران تشکیل می‌شود. اکنون چه اتفاقی افتاده که احضار این 5 نفر باعث انتشار چنین اخباری شده است.

وی با تاکید بر این که احضار گروهی این تعداد برای ایجاد رعب و وحشت بین دانشجویان نبوده است، گفت: گاهی تخلف انجام شده به صورت فردی بوده و گاهی تخلفی که انجام می‌شود به صورت گروهی است. از آنجایی که بخشی از جرم این دانشجویان مشترک بوده به این صورت احضار شده‌اند. از طرفی دیگر هنگامی که فرد خلافی انجام نداده چرا باید دچار رعب و وحشت شود.

دبیر کمیته انضباطی دانشگاه تهران در ادامه با بیان این که احضار دانشجویان به دلایل صنفی نبوده است، گفت: متاسفانه در این موارد از احساسات پاک دانشجویان سوء استفاده می‌شود.

برخی از افرادی که احضار شده‌اند دلیل احضار خود را مسائل صنفی بیان می‌کنند در صورتی که من با قطعیت اعلام می‌کنم که یک پرونده در کمیته انضباطی دانشگاه تهران به دلیل مصارف صنفی تشکیل نشده است. حتی دانشگاه تهران دانشجویان را به مسائل صنفی تشویق می‌کند و به دنبال تشکیل شورای مرکزی صنفی در دانشگاه است.

سرسنگی در ادامه گفت: همچنین شایعه‌ای بوده مبنی بر این که برخی از اساتید به دانشجویان اعلام کردند که من به اساتید گفته‌ام که دانشگاه تهران قصد دارد پس از انتخابات از دانشجویان زهر چشم بگیرند. سوال من این است که چرا باید از چنین انتخابات پرشکوهی از دانشجویان زهرچشم بگیریم.

همچنین باید تاکید کنم که ذکر چنین صحبت‌هایی که صحت ندارد از نظر حقوقی و شرعی اشتباه است.

وی با تاکید بر این که کمیته انضباطی حافظ منافع دانشجویان است، گفت: تعدادی از دانشجویان احضار شده هنگامی که برای دریافت نامه‌ی خود به کمیته مراجعه کرده‌اند، نامه را جلوی دبیرخانه پاره کردند. این در حالی است که در طول سال پرونده تعداد زیادی از دانشجویان در یک فضای آرام مورد بررسی و رسیدگی قرار می‌گیرد. در صورتی که کمیته احساس کند که شکایت علیه دانشجویی ناروا است، رای علیه دانشجو صادر نمی‌کند.

دبیر کمیته انضباطی دانشگاه تهران در ادامه نیز گفت: در بیانیه‌ای که توسط دانشجویان صادر شده به پرونده فردی اشاره شده است که حکم دو ترم تعلیق اخذ مدرک را از کمیته دریافت کرده است. در این مورد باید گفت: پرونده این فرد ربطی به پرونده 5 نفر دیگر نداشته و شکایتی که از این فرد به عمل آمده مربوط به تاریخ 30 اردیبهشت است اما از آنجایی که از هنگام بررسی پرونده در کمیته تا زمان صدور رای یک پروژه طولانی طی می‌شود صدور رای این فرد همزمان با این اتفاق بوده است اما این دو هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند.

بر اساس این گزارش،شورای صنفی برخی از دانشگاه‌های سراسر کشور،بیانیه‌ای در خصوص احضار دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران صادر کرده‌اند که به شرح زیر است:

"صبح روز سه شنبه 18 اسفند سال 1394 ، درحالیکه به ایام نوروز و تعطیلات رسمی دانشگاه نزدیک میشدیم، 3 تن از دانشجویان دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران با تماسهای تلفنی متعدد و البته غیرقانونی به کمیتۀ انضباطی احضار شدند. با این احضارها آشکار شد علاوه بر این که تعداد احضارشدگان سیر صعودی گرفته، نحوۀ احضارهای غیرقانونی نیز بیش از پیش در دستور کار کمیته انضباطی قرار گرفته است. دانشجویان که پیش از این به رویۀ احضارهای کتبی بدون درج موارد اتهامی در احضاریه، اعتراض رسمی و مشخصی داشته اند، اینک با احضارهای غیرشفاف شفاهی مواجه شده اند.

لازم به ذکر است که این قبیل اقدامات، علاوه بر اینکه نفسی غیرقانونی داشته و غیرقابل پذیرش هستند، برای فضای دانشگاهی ماهیتی تشنج زا دارند. در کنار این اتفاق، در این روز حکم انضباطی یکی دیگر از دانشجویان فارغ التحصیل این دانشکده نیز با عنوان پشتوانۀ قانونی ای ندارد و خارج از تنبیهات مندرج در آیین نامۀ انضباطی دانشجویان است پس از گذشت یک ماه -از تاریخ صدور، به صورت رسمی به اطلاع ایشان رسید.

با حضور بیش از 66 تن از دانشجویان در کمیتۀ انضباطی دانشگاه تهران در اعتراض به این احضارها، روشن شد که علاوه بر این 6 تن، 5 تن دیگر از دانشجویان دانشکدۀ علوم اجتماعی هم در لیست احضارهای آتی این کمیته قرار دارند و به گفتۀ دبیر کمیتۀ انضباطی دانشگاه به زودی برای آنان هم احضاریۀ کتبی صادر خواهد شد. اما احضار گروهی دانشجویان آن هم در روزهای آخر اسفند که به گمان مسئولین میبایست دانشگاه خلوت باشد، یک پیام مشخص دارد: ساکت شوید!

دانشجویان با حضور عمومی خود در کمیتۀ انضباطی صراحتاً اعلام کردند که دورۀ ایجاد فضای ارعاب از طریق احضارهای گروهی غیرقانونی گذشته است. طی این رخداد شش دانشجویی که مورد احضار کتبی قرار گرفتند نیز مکرراً از دبیر کمیتۀ انضباطی درخواست کردند که علت احضارشان و عدم قید آن در احضارنامۀ کتبی را در حضور جمع دانشجویان بیان کند، اما به این خواستۀ ایشان با سکوت پاسخ داده شد.

با توجه به عدم پاسخگویی دبیر کمیتۀ انضباطی به مطالبۀ دانشجویان درباب بیان اتهامات دانشجویان احضارشده، تا زمانی که فرایندهای انضباطی به روند شفاف و قانونی خود بازنگردد، دانشجویان احضارشده به این کمیته مراجعه نخواهند کرد.این اتفاقات تلخ درحالی رخ میدهد که نمایندگان دانشجویان نیز در جلسۀ دوم دیماه با حضور هیأت رئیسۀ دانشگاه تهران بر این نکته تأکید کردند که روند فعالیتهای کمیتۀ انضباطی دانشگاه ((باید)) مطابق قانون باشد وریاست دانشگاه نیز متعهد شدند که اقدامات غیرقانونی در باب احضار دانشجویان به کمیتۀ انضباطی متوقف میشود.

اما متأسفانه بعد از گذشت کمتر از سه ماه از آن جلسه، شاهد ادامۀ فرایندهای غیرقانونی در این رابطه بودیم.شایان ذکر است روند این احضارها به دانشگاه تهران محدود نمیشود، در دانشگاه علم و صنعت ایران نیز دانشجویان به بهانۀ پوشش نامناسب به اتاقهای گفتگوی کمیتۀ انضباطی احضار شدند.

100 نفر در عرض یک ماه به این اتاقها احضار شدند، و 36 نفر در ماه پیش از آن، این اعداد و ارقام نشان میدهد طبق برخوردها، تقریباً همۀ دانشجویان علم و صنعتی متخلف و قانونشکن هستند. احضار 136 دانشجو در عرض دو ماه خود جای سؤال دارد، مگر آن که مشکل از معیار و میزان تشخیص تخلف باشد و نه عمل دانشجویان. در پی اعتراض شورای صنفی دانشگاه علم و صنعت نسبت به این اقدام، مسئولین کمیتۀ انضباطی اظهار داشتند که این عمل فرهنگی و در جهت آگاه سازی دانشجویان بوده و منجر به صدور هیچ حکمی در کمیتۀ انضباطی نخواهد شد. این درحالی است که هفتۀ گذشته برای تعدادی از این دانشجویان به بهانه های مختلف حکم انضباطی صادر شد.

ما دانشجویان ضمن اعلام اعتراض صریح خود به این فرایندها و مخصوصاً احضارهای گروهی 18 اسفند دانشگاه تهران و ماههای گذشتۀ دانشگاه علم و صنعت ایران، خواستار توقف فوری این فرایند و پاسخگویی شفاف دربارۀ چرایی آن هستیم و معتقدیم آغاز دوبارۀ احضارهای گروهی نه تنها برای دانشجویان این دانشگاه ها، بلکه برای همۀ دانشجویان کشور اتفاقی نگران کننده است که باید در مقابل آن موضعی شفاف، قاطع، و قانونی گرفت. مسئولین امر به جای تهدید، ترعیب و سرکوب دانشجویان موظفند به دنبال پاسخگویی به مطالبات برحق آنان باشند."

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان