کد خبر: ۲۵۷۹۸۵
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۲۱ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۴

فاز جدید تحرکات مقتدی صدر با فراخوان به تحصن

ماجرای اصلاحات در عراق، با دعوت امروز شنبه مقتدی صدر به تحصن های 45 روزه، از جمعه آینده وارد فاز جدیدی شده و به اعتقاد ناظران، به مرحله پیچیده ای رسیده است و تا شامگاه این روز هنوز دولت عراق در قبال این فراخوان واکنشی نشان نداده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
به گزارش ایرنا، رهبر جریان صدری ها دربیانیه ای خطاب به طرفداران و سایر مردم عراق ، از آنان خواسته است از جمعه آینده در مقابل دروازه های منطقه امنیتی (الخضراء) یک تحصن 45 روزه را آغاز کنند تا از این طریق دولت عراق به وعده های خود مبنی بر انجام اصلاحات زیر فشار مطالبات مردمی عمل کند. 
صدر دراین بیانیه ضمن درود به تظاهرکنندگانی که طی سه جمعه گذشته به فراخوان وی پاسخ مثبت داده اند، خواستار پیوستن سایر عراقی ها به حرکت سازماندهی شده وی شد.
وی جمعه گذشته ، در اجتماع میدان التحریر در مرکز بغداد، از مردم خواسته بود تا دولت را برای انجام اصلاحات واقعی و انقلابی زیر فشار قرار دهند، چرا که از نظر وی کشور از نظر فساد به مرحله خطرناکی رسیده است. 
در همین حال، هنوز مشخص نیست که دولت العبادی با درخواست صدر جهت تحصن در مقابل دروازه های منطقه سبز موافقت کند یا نه ، اما به نظر می رسد، جریان های سیاسی با این حرکت صدری ها چندان موافق نیستند، بویژه آنکه جنگ علیه داعش به مرحله حساس خود رسیده و از سوی دیگر برخی طرح های خارجی درباره عراق نگرانی های جدی در این کشور را باعث شده است. 
مقتدی صدر اولین بار ، آخرین جمعه فوریه گذشته (سه هفته پیش)، طرفداران خود را به برگزاری یک تظاهرات در میدان التحریر فراخواند و در سخنان خود در آن تجمع از دولت خواست در اجرای اصلاحات، مقابله با فساد دولتی و تشکیل دولت تکنوکرات که ایده حیدر العبادی نخست وزیر بود، سرعت ببخشد. 
وی بعد از اولین تجمع، برای هفته بعد خواستار برپایی تظاهرات در مقابل دروازه منطقه سبز شد که پس از حاشیه هایی میان مسئولان جریان صدر و فرماندهی عملیات بغداد سرانجام این تظاهرات برگزار شد و در آن مقتدی صدر علاوه بر تکرار شعارهای قبلی ، به سفارتخانه های آمریکا و انگلیس در منطقه سبز هشدار داد.
البته هشدار وی حاوی این نکات بود که آنان ازمداخله نظامی، اطلاعاتی و تبلیغاتی اجتناب کنند. 
بعد از دومین تجمع، رهبران ائتلاف ملی یکشنبه گذشته ، نشستی را با حضور العبادی، ابراهیم جعفری، عمار حکیم ، شهرستانی، العلاق و نیز مقتدی صدر در کربلا برگزار کردند و در بیانیه پایانی، گروه های عضو ائتلاف را از تک روی و حمل سلاح در خارج از چارچوب دولت برحذر داشتند و خواسته شد، تظاهرات سازماندهی شده، بصورت مسالمت آمیز برگزار شود.
وی بعد از این نشست که ناظران مخاطب بیانیه پایانی آن را مقتدی صدر تلقی کرده بودند، اعلام کرد که قصد دارد تظاهرات جمعه بعد را در داخل منطقه الخضراء برگزار کند، با اینحال گویا با وساطت و رایزنی های صورت گرفته، وی در بیانیه بعدی اعلام کرد، تظاهرات در میدان التحریر برگزار خواهد شد. 
جمعه گذشته سومین تظاهرات مقتدی صدر در التحریر نیز برگزار شد، اما لحن وی به مراتب ملایم تر از هفته های قبل نشان می داد.
اکنون ، ناظران در انتظار جمعه آینده هستند که صدر قرار است، حرکت خود را در صفحه شطرنج سیاسی عراق وارد فاز جدیدی کند؛ تحصن!
حیدرالعبادی از تابستان گذشته که اعتراض های عمومی نسبت به خدمات و نیز وضعیت روبه وخامت اقتصادی شروع شد و مرجعیت عراق نیز از آن حمایت کرد، یک طرح اصلاحی ارائه کرد که بعد از ماه ها ، با توفیقی همراه نشد. 
وی که با انتقادهای زیادی در پیشبرد اصلاحات روبه رو بود، با طرح اینکه با ترکیب کابینه سهامی اصلاحات امکان پذیر نیست، ماه گذشته میلادی اعلام کرد که قصد دارد یک دولت تکنوکرات غیر حزبی تشکیل دهد و از پارلمان نیز خواستار اعطای اختیارات ویژه شد که با آن مخالفت های زیادی صورت گرفت.
العبادی این هفته از گروه های سیاسی و احزاب خواست ، نیروهای تکنوکرات مورد نظر خود را برای گزینش وزیران متخصص و نخبه معرفی کنند. 
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان