کد خبر: ۲۵۸۰۸۴
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۲ - ۲۳ اسفند ۱۳۹۴

جهانگیری:افرادی با زد و بند، وام‌های چند هزار میلیاردی دریافت کرده‌اند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: افرادی هستند که با زد و بند، وام‌های کلان چند هزار میلیاردی دریافت کرده‌اند و این در حالی است که برخی فعالان بخش خصوصی که سالیان سال و در نسل‌های مختلف است قادر نبوده‌اند تا این حد چند صد میلیاردی، تسهیلات دریافت کنند.

به گزارش انتخاب به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه شورای عالی پیشکسوتان اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی ایران ضمن تسلیت سالروز شهادت حضرت زهرا (س)، از پیشکسوتان اتاق بازرگانی بعنوان صاحبان دانش و تجربه یاد کرد و گفت: این افراد گنجینه‌های ارزشمندی برای کشور هستند که باید قدر آنها را بدانیم.

وی افزود: وقتی صحبت از سرمایه‌های کشور می‌شود، اکثر افراد به منابع طبیعی کشور فکر می‌کنند اما سرمایه‌های انسانی بسیار با ارزش‌تر از منابع طبیعی هستند که باید از آنها حراست شود.

معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه دولت تردیدی ندارد که بخش خصوصی باید میدان‌دار اصلی اقتصاد کشور باشد، گفت: دولت به طور کامل آمادگی دارد در یک تعامل سازنده با بخش خصوصی واقعی، موانع پیش روی تولید و سرمایه گذاری در کشور را حل و فصل کند.

وی با اشاره به سفر هفته گذشته خود به استان ایلام و بهره‌برداری از سد سیمره اظهار داشت: در ساخت این سد کار پیچیده مهندسی انجام شده است و این باعث غرور و افتخار می‌باشد که توانمندی بزرگی در مهندسی کشور شکل گرفته که قادر هستند کارهای بزرگی انجام دهند.

جهانگیری با تاکید براینکه اندوخته‌های تجربی پیشکسوتان و صاحب نظران اقتصاد کشور باید تدوین شود، گفت: متاسفانه در تدوین تاریخ اقتصاد ایران ضعیف عمل شده است و اگراین تجربیات به درستی ثبت و مدون شود، بسیاری از خطاها در آینده تکرار نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در گذشته بخش خصوصی جایگاه مطلوبی در اذهان عمومی نداشت، خاطرنشان کرد: خوشبختانه امروز با افتخار گفته می‌شود که بخش خصوصی باید محور و مدار اقتصاد ایران باشد.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: در گذشته این ابهام همواره در کشور وجود داشت که بخش خصوصی تا چه میزان اجازه دارد که بزرگ شود. خوشبختانه با ابلاغ سیاست‌های اصل 44 از سوی مقام معظم رهبری این ابهامات به طور کامل رفع شد و مشخص شد که هیچ سقفی برای کار و فعالیت بخش خصوصی در کشور وجود ندارد و بخش خصوصی باید بتواند تا هر سطحی که می‌خواهد، رشد کند.

جهانگیری گفت: البته یک موضوع انحرافی که در این میان بوجود آمده این است که عده‌ای یک شبه بخش خصوصی شده‌اند و نمونه آن افرادی هستند که با زد و بند، وام‌های کلان چند هزار میلیاردی دریافت کرده‌اند و این در حالی است که برخی فعالان بخش خصوصی که سالیان سال و در نسل‌های مختلف است که فعالیت سالم صنعتی و اقتصادی دارند، قادر نبوده‌اند تا این حد چند صد میلیاردی، تسهیلات دریافت کنند.

وی تصریح کرد: دولت تدبیر و امید به لحاظ نگرش و رویکرد، هیچ محدودیتی برای توسعه فعالیت بخش خصوصی قائل نیست اما موانعی پیش روی آن وجود دارد که باید مرتفع شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با  تاکید بر اینکه باید گفتگوها واقعی باشد و به دنبال راهکار باشیم گفت: تاکید بر اصلاح روندها و رفع موانع به تنهایی کافی نیست بلکه باید راهکار و پیشنهاد نیز ارائه دهیم به گونه‌ای که همه جوانب و ابعاد و زوایای مختلف در آن لحاظ شده باشد.

جهانگیری در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون در شرایط اقتصادی حساسی قرار داریم، افزود: در سالهای گذشته اقتصاد کشور از مسیر صحیح خارج شد و امروز بنا داریم اقتصاد را به ریل اصلی خود بازگردانیم و سرعت حرکت آن را نیز افزایش دهیم.

وی با اشاره به اینکه بیکاری یک چالش اصلی برای کشور محسوب می‌شود گفت: اگر همه فارغ التحصیلان و افراد جویای کار را فرزندان خود بدانیم، از بیکاری آنها رنج می بریم.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در سالهای گذشته قدرت خرید مردم در شهرها 15 درصد و در بخش روستایی 29 درصد کاهش یافته و لازم است گام هایی در جهت بهبود وضعیت معیشت مردم و افزایش رفاه آنها برداریم.

جهانگیری با یادآوری اینکه رقبای اصلی ایران در منطقه طی سالهای گذشته رشد اقتصادی داشته اند گفت: براساس سند چشم انداز بیست ساله قرار بود ایران در جایگاه نخست منطقه قرار گیرد اما امروز که ده سال نخست آن به پایان رسیده است با وجود منابع سرشار و درآمدهای فراوان ولی متاسفانه با اهداف تعیین شده فاصله زیادی داریم

وی ضمن تشکر از نیروهای مسلح کشور به خاطر برقراری اقتدار امنیتی کشور، تصریح کرد: در شرایطی که هرگوشه از منطقه درگیری و کشتار و ناامنی وجود دارد، با تلاش نیروهای قدرتمند مسلح، امروز ایران کانون ثبات و آرامش در منطقه است و بر ما واجب است که در این شرایط اقتدار اقتصادی کشور را نیز برقرار کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید براینکه برجام در حقیقت آغاز کار است، لغو تحریم ها و توافق هسته ای را فرصتی برای توسعه کشور دانست و گفت: ما نیازمند استفاده از فناوری های پیشرفته، منابع مالی و دستیابی به بازارهای بین المللی هستیم و برجام فرصتی بزرگ است که پیش روی ما است تا بتوانیم به این اهداف دست پیدا کنیم.

جهانگیری با اشاره به کاهش بهای نفت و نوسان ایجاد شده در قیمت ارز در بسیاری از کشورهای همسایه تصریح کرد: در روزهای اخیر بانک مرکزی هیچ دخالتی برای کاهش قیمت ارز نداشته است و دولت نیز هیچگونه دخالت اداری نکرده است. اعتماد مردم نسبت به آینده و مدیریت کشور باعث شده که هیچ اقدام ناگهانی ازسوی مردم سر نزند و اگر این اعتماد در میان مردم وجود نداشت،‌ شاهد افزایش لحظه ای قیمت ارز بودیم.

وی در ادامه سخنان خود به تشریح برخی از برنامه های دولت برای سال 95 پرداخت و گفت: توسعه صادرات غیرنفتی و جذب سرمایه گذاری خارجی یکی از اولویت های اساسی دولت در سال 95 است ضمن آنکه مصمم هستیم موانع توسعه صادرات غیرنفتی را برطرف کنیم و لازم است نظام بانکی و صندوق توسعه ملی نیز از این اقدام پشتیبانی کنند.

معاون اول رییس جمهور اصلاح نظام بانکی را نیز از برنامه های دولت در سال 95 برشمرد و افزود: بانکها باید افزایش سرمایه داشته باشند و قدرت تسهیلات دهی آنها نیز بالا برود.

جهانگیری با تاکید بر لزوم اصلاح نظام اداری کشور، گفت: طرحی سه ساله برای اصلاح نظام اداری در دولت به تصویب رسیده است و تلاش داریم با راه اندازی دولت الکترونیک و دولت همراه، خدمات هرچه بهتری را به مردم ارائه دهیم.

وی با تاکید براینکه یکسان سازی نرخ ارز نیز برای سال 95 در دستور کار دولت قرار دارد، اظهار داشت: البته به دنبال یکسان سازی نرخ به صورت دستوری نیستیم بلکه می خواهیم نرخ ارز بصورت واقعی و در بازار تعیین شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه بیش از 500 هزار میلیارد تومان طرح نیمه تمام در کشور وجود دارد گفت: دولت اهتمام دارد طرح های نیمه تمام را به بخش خصوصی واگذار کند چرا که این طرح ها با بودجه دولتی قابل اجرا نیست و باید سازوکاری طراحی شود که بخش خصوصی این طرح ها را اجرا کند و دولت از بخش خصوصی خدمات را خریداری نماید.

دکتر جهانگیری بهبود فضای کسب و کار را نیز از اولویت های دولت برای سال 95 معرفی کرد و گفت: براساس گزارش های دریافتی 2000 مجوز در دستگاه های اجرایی شناسایی شده که تاکنون 400عدد از آنها لغو شده است و لازم است رییس اتاق بازرگانی با وزارت اموراقتصادی و دارایی برای تکمیل این برنامه مذاکره کند.

وی با تاکید براینکه باید پارس جنوبی تکمیل و فعالیت خود را در میادین مشترک نفت و گاز افزایش دهیم گفت: سال 95 باید وضعیت ساخت و ساز و مسکن نیز در کشور رونق جدی پیدا کند و باید همه این اولویت ها ذیل اقتصاد مقاومتی دنبال و پیگیری شود.

معاون اول رییس جمهور در بخش پایانی سخنان خود گفت: از بخش خصوصی نیز انتظاراتی وجود دارد که یکی از این انتظارات تلاش مضاعف برای توسعه صادرات است و لازم است شرکت های بزرگی برای این منظور تاسیس شود تا فرصت های فراهم شده جهت توسعه صادرات از دست نرود.

در این نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: بخش خصوصی در سالهای اخیر تضعیف شده است و لازم است برای مشارکت هرچه بیشتر بخش خصوصی در امر سازندگی و افزایش سرمایه گذاری، شرایطی فراهم شود تا این بخش تقویت شود.

مهندس نعمت زاده ضرورت بکارگیری مدیران توانمند را مورد تاکید قرار داد و افزود: نوآوری و ابتکار باید در نگرش مدیران بخش صنعت وجود داشته باشند تا بتوانند کشتی اقتصاد را به درستی هدایت کنند.

رییس اتاق بازرگانی ایران نیز در این جلسه با تاکید براینکه فعالان اقتصادی آمادگی دارند که در کنار دولت اهداف اقتصادی و توسعه کشور را دنبال کنند گفت: امروز حضور فعالانه و جدی بخش خصوصی بیش از هر زمان دیگری احساس می شود و تجربیات گذشته این موضوع را به ما دیکته می کند که تنها راه نجات اقتصاد کشور از وضعیت فعلی حرکت به سمت رونق اقتصاد با محوریت بخش خصوصی است.

در این جلسه رییس شورای عالی پیشکسوتان اتاق بازرگانی،‌ رییس اتاق بازرگانی تهران و چند نفر از اعضای این شورا نیز در سخنانی به بیان دغدغه ها و دیدگاه های خود پرداختند و بر آمادگی شورای عالی پیشکسوتان اتاق بازرگانی برای همکاری و همفکری هرچه بیشتر با دولت تاکید کردند.
نظرات بینندگان