arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۸۱۲۰
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۵ - ۲۳ اسفند ۱۳۹۴

آخرین وضعیت پرونده‌های بیمارستان خمینی‌شهر، گیتی‌پسند و ...

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس کل دادگستری استان اصفهان در خصوص آخرین وضعیت پرونده‌های اسیدپاشی، گیتی پسند، بیمارستان اشرفی خمینی شهر، نفت پایتخت و نفت جی، شهردار سابق اصفهان و آخرین آمار پرونده‌های طلاق توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش انتخاب، احمد خسروی وفا شامگاه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در 11 ماهه سال جاری 580 هزار و 52 پرونده به مراکز قضایی استان وارد شده است که از این میزان 577 هزار و 667 پرونده مختومه اعلام شده است که نسبت به آمار سال گذشته که 532 هزار و 856 مورد بوده است با رشد 9 درصدی مواجه شده است.

وی با اشاره به آمار پرونده‌های ورودی به دادسراهای استان، افزود: در 11 ماهه سال جاری 233 هزار و 379 پرونده به دادسراهای استان ارجاع شده است، هم‌چنین 284 هزار و 654 پرونده وارد دادگاه‌های بدوی (حقوقی، خانواده و کیفری 2)، 50 هزار و 78 پرونده به دادگاه‌های تجدیدنظر و کیفری یک و 11 هزار و 941 مورد پرونده وارد دادگاه‌های انقلاب استان اصفهان شده است.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان به تعداد پرونده‌های ورودی به شورای حل اختلاف اشاره و تصریح کرد: در 11 ماهه سال جاری 205 هزار و 35 پرونده وارد شورای حل اختلاف شده که از این تعداد 204 هزار و 655 پرونده مختومه اعلام شده است. در حالی که سال گذشته 188 هزار و 933 پرونده به شوراهای حل اختلاف ارجاع شده بوده که 199 هزار و 959 مورد مختومه اعلام شده است که 16 هزار و 42 مورد در سال گذشته پرونده بیشتری نسبت به ورودی مختومه اعلام شد.

افزایش تعداد پرونده‌های ورودی دادگستری

خسروی‌وفا با اشاره به این‌که متاسفانه تعداد ورودی پرونده‌ها هم به دادگستری و هم به شوراهای حل اختلاف افزایش داشته است، گفت: در استان اصفهان 308 شورای حل اختلاف داریم که یک هزار و 600 نفر پرسنل دارند و نسبت سازش در خصوص پرونده‌هایی که قابلیت سازش دارند و پرونده‌هایی که منتهی به صلح و سازش شده است 26 درصد است که عدد خوبی نیست.

وی با بیان این‌که پرونده‌های ورودی دارای دو تقسیم بندی اولیه حقوقی و جزایی است، اظهار کرد: 10 جرم اول استان به ترتیب سرقت، ضرب و جرح عمد، توهین، ایراد صدمه غیرعمدی (تصادفات و صدمات کار)، تهدید، صدور چک بلامحل، تخریب، خیانت در امانت، افترا و مزاحمت تلفنی هستند که در 5 جرم اول با کشور برابر هستیم.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان اضافه کرد: 10 عنوان حقوقی اول استان نیز به ترتیب مطالبه وجه چک، مطاله خسارت تاخیر تعدیه، مطالبه طلب، مطالبه مهریه، طلاق توافقی، اعصار از پرداخت محکوم به، اعصار از هزینه دادرسی، التزام به تمکین، طلاق به درخواست زوجه و مطالبه نفقه است.

خسروی‌وفا ادامه داد: 126 پرونده تصرفات غیرقانونی اراضی ملی در استان در سال جاری تشکیل شده که 89 پرونده مختومه شده است و طبق این آمار می‌توان گفت که میزان این پرونده‌ها به کمتر از یک چهارم رسیده و با کاهشی 300 درصدی همراه بوده است. هم‌چنین در همین مدت 181 پرونده تغییر کاربری در استان مطرح شده که 169 پرونده منتهی به رای شده است.

6279 پرونده طلاق توافقی

وی تاکید کرد: برای اولین بار در استان اصفهان در سه ماه گذشته اولین مجتمع قضایی خانواده راه‌اندازی شده است که دارای 10 شعبه دادگاه خانواده است.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با اشاره به این‌که 871 پست مصوب برای قضات استان تعریف شده است که 542 قاضی وجود دارد و 38 درصد این پست‌ها بلاتصدی است، گفت: تعداد پست‌های اداری مصوب 3777 عدد است که 1603 نفر شاغلین این پست‌ها هستند و در واقع 62 درصد پست‌های اداری خالی هستند.

خسروی‌وفا افزود: دلایل متعددی از جمله بیکاری، سرقت را جرم اول استان کرده است. پرونده‌های دادگستری گاهی بر اساس تصمیمات دولت‌ها و یا مصوبات مجلس ناگهان افزایش و یا بالعکس ناگهان کاهش می‌یابد و حتی گاهی مجرمان فصلی در این استان ظهور و بروز می‌کنند یا حتی عده‌ای به دلیل نداشتن جا و مکان و یا غذا مرتکب جرم می‌شوند تا در زندان به این سه موضوع برسند.

وی به پرونده‌های طلاق اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار در سال جاری 6279 پرونده طلاق توافقی و 4710 پرونده درخواست طلاق از سوی زوجه به دادگاه‌ها ارجاع شده است.

اسیدپاشی احتمالا کار یک نفر است

رئیس کل دادگستری استان اصفهان در خصوص پرونده اسیدپاشی اظهار کرد: در خصوص این پرونده باید متهم شناسایی شود تا بتوان صحبت کرد و متاسفانه هنوز نیروهای اطلاعاتی و انتظامی در خصوص پرونده به جمع بندی نرسیده‌اند، اما احتمالا کار یک نفر است.

به گزارش ایسنا، خسروی‌وفا در خصوص پرونده نفت جی و نفت پایتخت گفت: پرونده این شرکت‌ها مراحل آخر خود را طی می‌کنند و به زودی احکام این دو پرونده اعلام خواهد شد.

پرونده شهردار سابق اصفهان در مرحله کارشناسی

وی در خصوص پرونده شهرداری و شهردار سابق اصفهان تصریح کرد: پرونده شهرداری و شهردار سابق اصفهان در مرحله کارشناسی قرار دارد و در واقع مراحل رسیدگی خود را طی می‌کند، البته باید این نکته را توجه داشته باشیم که ما نمی‌توانیم پرونده‌هایی با درجه بالاتر از چهار را با جزئیات اعلام کنیم.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان در پاسخ به خبرنگار ایسنا در خصوص آخرین وضعیت پرونده گیتی پسند، گفت: بر اساس آمار در سه روز گذشته گیتی پسند مطالبات 5600 نفر را مسترد کرده است و کار در این پرونده با مدیریت پیش می‌رود، چراکه ما اعتقادی به متوقف کردن چرخ اقتصاد کشور نداریم و حقیقتا سعی داریم به گونه‌ای عمل کنیم که کارخانه‌های بزرگ با مشکل مواجه نشوند و به زودی مبلغ دیگری به این شرکت اضافه شده و می‌تواند تعداد بیشتری از مطالبات را مسترد کند.

خسروی‌وفا به پرونده بیمارستان اشرفی خمینی‌شهر و قضیه بخیه اشاره و خاطرنشان کرد: 18 اسفند ماه دادگاه تجدیدنظر این پرونده نیز برگزار شده است و دادگاه ختم رسیدگی را اعلام کرده است و در فرجه یک هفته‌ای برای سه نفر احکام صادر خواهد شد. 
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان