کد خبر: ۲۵۸۱۴۷
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۶ - ۲۳ اسفند ۱۳۹۴

موشک‌های قذافی در دست داعش

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
هم‌زمان با تلاش گروه تروریستی داعش برای دامن زدن به ناآرامی‌ها در لیبی، نگرانی درباره دسترسی این گروه به تسلیحات باقی مانده از دوران دیکتاتور سابق این کشور افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه ایندیپندنت، تیموتی میچتی، بازرس باتجربه یک شرکت انگلیسی در سفر خود به لیبی توانسته به برخی اطلاعات دست یابد. این در حالی است که ادعا می‌شود افرادی که میچتی آن‌ها را مبارزان محلی می‌نامد ممکن است برخی موشک‌های ضدهوایی قابل حمل بر شانه را که در زمان سقوط معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی ناپدید شدند در اختیار داشته باشند.

این افراد مسلح مقابل میچتی اما پرده از یک زرادخانه کوچک برمی‌دارند: چهار موشک اس‌ای-7 و دو مدل جدیدتر از این موشک‌ها. این موشک‌ها قابلیت هدف قرار دادن یک هواپیمای غیرنظامی را دارند.

مردان مسلح به میچتی گفته‌اند، این تسلیحات را از قاچاقچیان بیابانگرد خریداری کرده‌اند در حالی که بررسی‌های میچتی با سر نخ شماره سریال این موشک‌ها نشان داده است این تسلیحات متعلق به دوران قذافی است.

در حال حاضر این موشک‌ها مجهز به پرتاب‌کننده نیستند که همین آن‌ها را غیرقابل‌استفاده می‌کند اما این مساله باعث کاهش نگرانی‌ها درباره این موشک‌ها نمی‌شود. باید در نظر گرفت که صدها شاید هم هزاران عدد از این موشک‌ها هستند که باید در این نگرانی در نظر گرفته شوند؛ موشک‌هایی که به اعتقاد برخی مقامات آمریکایی احتمالا به دست تروریست‌های داعش افتاده‌اند. مقامات اطلاعاتی آمریکا می‌گویند با تداوم تلاش داعش برای دامن زدن به ناآرامی‌های چهار ساله لیبی این گروه احتمالا در تلاش است تا از این تسلیحات برای گسترش حضور استراتژیکش در لیبی به ویژه در میادین نفتی آن استفاده کند. شواهدی هم وجود دارد که نشان می‌دهد این گروه به موفقیت‌هایی هم دست یافته است.

با توجه به اینکه تاکنون هیچ گروهی از موشک‌های لیبیایی برای حمله به یک هواپیمای مسافربری استفاده نکرده است این احتمال هنوز وجود دارد که داعش برای حمله به یک هواپیمای غیرنظامی آفریقایی یا اروپایی کاملا مجهز است.

در این میان مقامات وزارت خارجه آمریکا می‌گویند، با وجود تهدیدی که این موشک‌ها ایجاد می‌کنند، دولت آمریکا عملا تلاش برای کشف و نابودی آن‌ها را متوقف کرده است و دلیل آن هم خطرناک بودن بیش از اندازه رهگیری این تسلیحات در خاک لیبی است.

به اذعان مقامات سازمان ملل و آمریکا، هنوز مشخص نیست که این تعداد انبوه موشک چگونه همچنان در لیبی باقی مانده است. قذافی طی دوران 40 ساله حکومتش در این کشور حدود 20 هزار عدد از این موشک‌ها را خریداری کرده بود که بسیاری از آن‌ها در بمباران ناتو در سال 2011 از بین رفت. مدت نه چندان طولانی پس از سقوط قذافی، باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا تیمی را به لیبی اعزام کرد که توانستند حدود 5000 مورد از این موشک‌ها را شناسایی و نابود کنند. اما سرگروه این تیم که خواست نامش فاش نشود اذعان می‌کند که نمی‌داند چه تعداد از این موشک‌ها همچنان باقی‌ مانده است.

نظرات بینندگان