کد خبر: ۲۵۸۲۶۰
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۱ - ۲۴ اسفند ۱۳۹۴

آغاز دور جدید مذاکرات ژنو در خصوص بحران سوریه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دور جدید مذاکرات ژنو در خصوص بحران سوریه امروز دوشنبه (24 اسفند) آغاز می‌شود.

به گزارش انتخاب به نقل از اسکای نیوز، دور جدید مذاکرات درخصوص بحران سوریه، امروز بدون دستور کاری ویژه با حضور نمایندگان دولت سوریه و معارضان در ژنو آغاز خواهد شد. 

 در حالی که معارضان خواهان کناره گیری بشار اسد در مرحله انتقالی هستند، نمایندگان دولت معتقدند این موضوع بر سر میز مذاکره قابل طرح نیست؛ مسئله‌ای که سرنوشت مذاکرات را در هاله‌ای از ابهام قرار می‌دهد. 

بشار جعفری، رئیس هیئت اعزامی سوریه روز یکشنبه در ژنو اظهار داشت هنوز هیچ دستور کاری در جدول مذاکره با معارضان قرار نگرفته است. وی پس از استقبال از دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، در یک کنفرانس مطبوعاتی که در محل اقامتش در ژنو برگزار شد، گفت: «هنوز مشخص نیست قرار است با چه گروهی مذاکره انجام شود و درباره چه مسائلی توافق کنیم. دستور کار بعدا مشخص خواهد شد.» 

جعفری در پاسخ به سؤالی در مورد چشم انداز دمشق در مرحله انتقالی گفت: «چیزی تحت عنوان مرحله انتقالی وجود ندارد و به هنگام استفاده از این اصطلاحات باید دقت بیشتری به کار برد.» وی در ادامه گفت: «این بحث در آینده مطرح و توضیحات بیشتری در مورد آن ارائه خواهد شد.» 

نماینده سوریه در سازمان ملل افزود دیدارش با دی میستورا پیش از شروع مذاکرات شکل خوبی به مباحثات خواهد داد و گفتگو‌ها را به سمت موضوعات اصلی پیش خواهد برد. 

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه نیز در تأیید مواضع جعفری افزود دمشق با هیچ کس در مورد ریاست جمهوری وارد مذاکره نخواهد شد. وی در ادامه تصریح کرد: «اسد خط قرمز ماست و هیئت دولت ما هیچ مذاکره‌ای را در این خصوص در دستور کار خود قرار نخواهد داد.»
نظرات بینندگان