arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۸۳۱۰
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ : ۱۴ - ۲۴ اسفند ۱۳۹۴
«انتخاب» بررسی می کند؛

مسلمانان آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری به چه کسی رای می دهند؟

مسلمانان در ایالات متحده از نظر عددی اقلیتی چند درصدی(3.3 میلیون نفر) در بین 318 میلیون شهروند آمریکایی محسوب می شوند. اما حقوق و مسائل مربوط به آنان این روز ها به یکی از محوری ترین موضوعات انتخابات امریکا تبدیل شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مسلمانان و شیعیان آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری به چه کسی رای می دهند؟

فواد شمس: مسلمانان در ایالات متحده از نظر عددی اقلیتی چند درصدی(3.3 میلیون نفر) در بین 318 میلیون شهروند آمریکایی محسوب می شوند. اما حقوق و مسائل مربوط به آنان این روز ها به یکی از محوری ترین  موضوعات انتخابات امریکا تبدیل شده است. 

دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری خواه فردی است که با حمله به مسلمانان و اسلام جنجال بسیاری در آمریکا به راه انداخته است. با این حال، در طرف دیگر برنی سندرز از جوامع اسلامی ساکن آمریکا حمایت بسیاری کرده است.

دونالد ترامپ اخیرا در سخنانی اسلام و مسلمانان را دشمن آمریکا نامید. این اظهارات با واکنش منفی جوامع اسلامی ساکن آمریکا و مسلمانان مقیم این کشور قرار گرفت. تا جایی که یکی شعارهای اعتراضی دانشجویان ایالت میشیگان علیه ترامپ این بود: «مسلمانان آمریکا علیه ترامپ متحد شوید»

نکته ی جالب در این میان، حمایت صریح برنی سندرز از شهروندان مسلمان ساکن آمریکا است. او در چند سخنرانی خود در مجامع عمومی  از مسلمانان برای حضور در جایگاه سخنرانی خود دعوت کرده است. او همچنین به مساجد و مراکز مسلمانان سر می زند و حتی در یکی از سخنرانی های خود، یک دختر محجبه را  به بالای صحنه دعوت کرد و مهربانانه با وی برخورد کرد. 

برنی سندرز که خود را سوسیال دموکرات توصیف می کند، علاوه بر این که موافق  بهبود رابطه با ایران است، از هر گونه دخالت نظامی در کشورهای خاورمیانه اجتناب می کند. وی حتی سیاست های گذشته دولت آمریکا در دخالت نظامی در کشورهای اسلامی همچون عراق و افغانستان را به صراحت محکوم  می کند و کودتای 28 مرداد سال 32 در ایران را یک اشتباه بزرگ می خواند.  

سندرز در مناظره اش به صراحت از دولت قانونی دکتر محمد مصدق حمایت کرد و کودتای آمریکایی علیه وی را یک اشتباه جبران ناپذیر نامید.

سندرز  که خود از یک خانواده ای یهودی تبار آمده است، از هرگونه تبعیض مذهبی انتقاد می کند. و مسلمانان را شهروندانی می داند که نباید به دلیل دین شان مورد آزار و اذیت و تبعیض قرار بگیرند. 

شاید همین مواضع وی موجب شد که در ایالت میشیگان آمریکا که  تعداد اعراب مسلمان در آن بالا است، رای بالایی بیاورد.

در واقع میشیگان مرکز مسلمانان آمریکا است. در این ایالت تعداد مسلمانان به نسبت زیاد است.  اما معمولا  شهروندان عرب تبار و مسلمان در آمریکا کمتر در انتخابات های این کشور نقش آفرین بودند. اما این بار با توجه به این که اسلام در کانون توجه رسانه ها و مبارزات انتخاباتی قرار داشت رای مسلمانان لااقل به عنوان یک امر نمادین مهم تلقی می شود.

بر اساس نتایجی که سایت رسمی هفته نامه تایم منتشر کرده، اکثریت مسلمانان ایالت میشیگان به برنی سندرز رای داده اند. بر اساس این آمار در انتخابات درونی حزب دموکرات آمریکا برنی سندرز نزدیک به 70 درصد رای مسلمانان ساکن این ایلات را به دست آورد است. به طور مثال در شهر "دیربورن" ایالت میشیگان که بیش از 40 درصد ساکنان آن را اعراب مسلمان تشکیل می دهند، سندرز حدود 60 درصد آرار را کسب کرده است.  

در دیگر شهرهای میشیگان که مسلمانان حضور دارند آمار به همین شکل است.   یکی از نکات قابل توجه دیگر در مورد ایالت میشیگان، حضور  مهاجران لبنانی است که در اوایل دهه 80 میلادی به این منطقه مهاجرت کردند. این مهاجران عرب و لبنانی تبار اکنون اکثرا شهروند آمریکا حساب می شوند. در میان این مهاجران لبنانی تبار تعدادی نیز از شیعیان لبنانی در این ایالت ساکن هستند. 

براساس گزارش های منتشر شده، اکثریت لبنانی ها و آمریکایی های شیعه در انتخابات به برنی سندرز رای داده اند.   البته با توجه به تعداد مهاجران عرب_ آمریکایی و شهروندان مسلمان این کشور نمی توان از نظر عددی رای آنان را در انتخابات خیلی تاثیرگذار دانست. یعنی چند هزار نفر شیعه نمی توانند عدد بزرگ و تاثیرگذاری در انتخابات آمریکا باشند. اما از نظر نمادین رای مسلمانان ساکن آمریکا به برنی سندرز حکایت از آن دارد که مسلمانان این کشور خواهان روی کار آمدن فردی هستند که نه تنها اسلام را دشمن نمی داند، بلکه خواهان پایان یافتن آزار و اذیت شهروندان مسلمان است.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۳
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
2
12
اميدواريم به كسي راي دهند كه تفكرات و عقايد جناب آقاي اوباما را داشته باشد.
سعادت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
1
4
با سلام
جمعیت مسلمانان در امریکا طبق سرشماری 2014 جمعیتی نزدیک به 6.67 میلیون نفر میباشد
بهمن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
23
1
گرگ زرد برادر شغال است ! :: فرق برتی سندرز با جرج بوش در مورد ایران ، عین تفاوت شغال و گرگ است که تفاوت در نوع دریدن دارند ولی هردوتاشون ذاتشون پلید و و حشی هست
نظرات بینندگان