arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۸۴۸۸
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۲ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۴

روند رشد شاخص بورس ادامه می یابد؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بورس تهران در حالی به تعطیلات نوروزی خود می‌رود که شاخص بورس با حمایت گروه‌های خودرویی، فلزی و مسکن، مقاومت 79 هزار واحدی را شکست و با رد شدن از کانال 80 هزار واحدی، روند صعودی خود را تثبیت کرد.

به گزارش انتخاب، بورس تهران که پس از یک روند صعودی آغاز شده در پی فرمان اجرایی برجام، در اسفند‌ماه متوقف شده بود. عدم حمایت حقوقی‌ها و همچنین تجربه ریزش شاخص در سال 93 از جمله عواملی بود که روند صعودی بورس تهران را با نا‌اطمینانی روبه‌رو کرد. به همین جهت شاخص در محدوده بین 78 و 79 هزار واحد یک مقاومت را در درون خود داشته است.

در دو روز معاملاتی گذشته شاخص با قدرت از این محدوده عبور کرده و به نحوی روند صعودی شکل گرفته خود را تثبیت نمود. تحرکات بازار فلزات جهانی و همچنین تحرکات داخلی بازار فلزات از جمله عواملی بود که باعث افزایش شاخص با حمایت حداکثری فلزی و فولادی‌ها بود.

دلیل اصلی توقف روند نزولی قیمت فولاد، تصمیمات دولت چین برای کاهش ظرفیت مازاد تولید فولاد خود بوده و تاثیر این اتفاق در بازارهای داخلی ایران هم مشهود شده است، به‌طوری که بازار فولاد کشور در حال آغاز یک روند با ثبات در راستای روندهای قیمتی جهانی است. در این زمینه در هفته گذشته آهن، مس و فولاد افزایش قیمت داشته‌اند.

با این حال در صورتی که این جهش قیمت با ثبات باشد، شرکت‌های این گروه که غالبا ضرر‌ده شده بودند، مجبور به تعدیل پیش‌بینی و ارائه گزارش‌های جدید هستند. قیمت جهانی فلزات در کنار تحریک داخلی تقاضای مسکن از جمله عواملی است که باعث به وجود آمدن خوش‌بینی زیادی در این گروه شده است.

منبع: اقتصاد نیوز
نظرات بینندگان