کد خبر: ۲۵۸۵۵۴
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۶ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۴

دلواپسان آچمز شدند/بعیدی‌نژاد: شورای امنیت پاسخ‌ افراد در تردید را داد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت خارجه نتیجه جلسه روز دوشنبه شورای امنیت درباره ایران را نشان‌دهنده اقتدار دفاعی و صداقت تیم مذاکره کننده هسته‌ای دانست.

به گزارش انتخاب، حمید بعیدی نژاد در کانال رسمی خود نوشت:

- وقتی آقای دکتر عراقچی با همان طمأنینه همیشگی و با استدلال‌های چند لایه و حقوقی توضیح می‌دادند که: ١- بحث موشک در برجام اصلا مطرح نشده است و ایران با قدرت می‌تواند به برنامه‌های دفاعی موشکی خود ادامه دهد، و ٢- این که حتی نقض قطعنامه شورای امنیت هم به نقض برجام منجر نخواهد شد، برخی رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی با تعجب شدید این استدلال‌ها را متاسفانه حتی به تمسخر می‌گرفتند و استدلال می‌کردند که بحث موشک در قطعنامه 2231 شورای امنیت به‌صراحت ذکر شده است و با این کار کشورهای پنج بعلاوه یک عملا برنامه موشکی ایران را به اجرای برجام گره زده‌اند. آن‌ها اصرار داشتند که این استدلال تیم مذاکرات هسته‌ای که نقض قطعنامه شورای امنیت، نقض برجام نیست به هیچ‌وجه حقوقی و تخصصی نیست و موضعی سیاسی و برای آرام کردن افکار عمومی است.

- و باز وقتی آقای دکتر عراقچی توضیح می‌دادند که عبارتی که در قطعنامه شورای امنیت در خصوص موشک آمده است اولا واجد توصیه است و ثانیا شورای امنیت فقط ایران را دعوت به منع توسعه برنامه موشکی که برای حمل سلاح‌های هسته‌ای طراحی شده باشد کرده است، این عزیزان باز این استدلال‌ها را رد می‌کردند و باز اصرار می‌کردند که با این عبارت در قطعنامه شورای امنیت باید برنامه موشکی کشور تعطیل شود.

خوشبختانه اتفاق دیروز در بررسی موضوع آزمایشات موشکی ایران در شورای امنیت، تمامی پاسخ‌های لازم و روشن به ابهامات این افراد در تردید را داد.

اولا خود آمریکا و اروپا در همان مرحله اول اعلام کردند که در هر صورتی آزمایشات موشکی ایران به اجرای برجام صدمه و نقضی وارد نمی‌کند. ثانیا بحث بر سرِ نقض قطعنامه شورای امنیت هم نیست بلکه بحث بر سرِ تاثیرات بی‌ثبات کننده این اقدامات است. روسیه و برخی دیگر از اعضا نیز به صراحت بر توصیه‌ای بودن عبارت قطعنامه شورای امنیت و تاکید بر حمل سلاح هسته‌ای تاکید کردند. ما حصل و جمع‌بندی تمام این تفاسیر و بحث‌ها در اتخاذ نکردن هیچ‌گونه اقدامی از سوی شورای امنیت در جلسه دیروز خلاصه شد.

- نتیجه جلسه دیروز شورای امنیت هم نشان‌دهنده اقتدار دفاعی ایران و هم اثبات اقتدار و صداقت تیم مذاکره کننده کشورمان در ارائه یک ارزیابی واقعی به جامعه ایران بود. این دقت نظرها اول از همه از هنر مذاکراتی آقای دکتر ظریف بوده است که بر همه این ریزه‌کاری‌ها که حتی توضیح آن برای علاقمندان و متخصصان هم سخت است اشراف دارند. این حاصل یک عمر تجربه سیاسی و بین‌المللی و آشنایی ایشان با مباحث حقوق بین‌الملل و نظام تصمیم‌گیری در شورای امنیت و در مرحله بعد پیگیری‌های مستمر تیم مذاکرات هسته‌ای است که امروز یک نمونه‌اش را مردم عزیزمان شاهد هستند. از این موارد بسیار است و سال‌ها طول می‌کشد که قوت متن برجام برای متخصصان جامعه مکشوف شود. تیم مذاکرات هسته‌ای به این صداقت و تلاش بی‌منت افتخار می‌کند، هر چند هیچ‌گاه به‌دنبال اثبات خود بر نیامده است. 
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۱۸
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
-
|
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
1
96
تا کور شود هرآنکه نتواند دید
محمد محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
1
91
سالها بود که جای علم و خرد و اندیشه در تصمیم گیری های کشورم خالی بود ...
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
1
80
من بار ها در کمیسیون برجام مجلس از امثال آقای زاکانی و کوچکزاده و رسائی و .... شنیدم که ایران نمیتواند آزمایش موشکی داشته باشد و هر چه آقای عراقچی توضیح میداد به گوششان نمیرفت بله خود به خواب زده را نمیشود بیدار کرد
رهگذر
|
United States
|
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
1
77
درود بر استاد و سردار دیپلماسی ایران اقای ظریف
حسنک وزیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
2
71
دلواپسانی که همسو با دشمنان , در داخل به خارجی ها سیگنال می دهند که ایران باید تحریم شود باید به علت اقدام علیه امنیت ملی تحت پیگرد قرار گیرند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
1
67
آفرین بر دانش و منطق و اعتمادبنفس و شکیبایی تیم مذاکره کننده
نظرات بینندگان