کد خبر: ۲۵۸۶۵۱
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۰ - ۲۶ اسفند ۱۳۹۴

واکنش وزارت خارجه به گزارش احمد شهید درباره وضعیت حقوق بشر در ایران

گزارش گزارشگر در مورد جمهوری اسلامی ایران از نظر محتوایی جانبدارانه و "با اهداف سیاسی" و تبعیض آمیز تهیه شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سخنگوی وزارت امور خارجه به گزارش احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر واکنش نشاد داد.

به گزارش انتخاب، حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به گزارش احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر به اجلاس 31 شورای حقوق بشر، اعلام کرد:

گزارش هائی از این قبیل بر اساس نظر چند کشور و به منظور هدف قراردادن برخی کشورهای دیگر با سوء استفاده از ساز و کار های بین المللی حقوق بشر تهیه می شود. این روش "گزینشی" نه تنها باعث "بهبود وضعیت" حقوق بشر در سطح جهان نمی شود بلکه متاسفانه آن را به مسئله ای در حد منازعه سیاسی میان کشورها تنزل داده و در دراز مدت موجب تضعیف "ارتقاء" حقوق بشر در سطح جهانی می شود.

به نظر ما گزارش گزارشگر در مورد جمهوری اسلامی ایران از نظر محتوایی جانبدارانه و "با اهداف سیاسی" و تبعیض آمیز تهیه شده است. از نظر روشی نیز این گزارش نامتوازن و ذهنی است و بیش از اینکه به واقعیات موجود توجه کند بر اساس اطلاعات غیر موثق تهیه شده است.

دولت جمهوری اسلامی ایران به تعهدات محتوایی خود در زمینه ارتقا حقوق بشر پایبند بوده و مطابق قانون اساسی و ارزش های دینی در راستای ارتقای حقوق بنیادین شهروندان خود تلاش "مستمر" می کند و در همین چارچوب در حال تدوین و ارائه "منشور حقوق شهروندی" است. اما با توجه به آنچه گفته شد و اهداف سیاسی و غیر سازنده این گزارش، آن را بصورت کلی رد می کند.

از نظر جمهوری اسلامی ایران، ارتقاء وضعیت حقوق بشر یک موضوع مهم برای همه کشورها بوده و تنها از طریق همکاری و گفتگو و برخورد یکسان و غیر گزینشی قابل تحقق است.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان