arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۸۷۴۹
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۰۰ - ۲۷ اسفند ۱۳۹۴

تصاویر : دیدار پرویز پرستویی با بزرگان سینما

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 پرویز پرستویی که در اختتامیه جشنواره فیلم فجر سیمرغ‌اش را به عزت الله انتظامی، جمشید مشایخی، داود رشیدی، علی نصیریان و محمدعلی کشاورز اهدا کرده بود، در آستانه سال نو به دیدارشان رفت؛ بزرگانی که همیشه از آنها به عنوان "پنج تن بازیگری" یاد کرده و معتقد است دیگر در سینمای ایران مانند آنها تکرار نخواهد شد.

به گزارش «انتخاب» به نقل از ایسنا، یکی از آداب سال نو دیدار بزرگان است، افرادی که حق گردن ما دارند و باید قدردان آنها بود. برای سینمای ایران هم چه بزرگانی مهمتر از عزت الله انتظامی، جمشید مشایخی، داود رشیدی، علی نصیریان و محمدعلی کشاورز که هرکدام به تنهایی خاطرات چند نسل را شکل می‌دهند و برای بازیگران دیگر راهگشا بوده‌اند.

و برای دیدار با این بزرگان چه بازیگری مطرح‌تر از پرویز پرستویی که همیشه از آنها به نیکی یاد کرده و به عنوان الگو نام برده است.

تصاویر : دیدار پرویز پرستویی با بزرگان سینما

دیدار با بزرگان بازیگری سینمای ایران با عزت‌الله انتظامی آغاز شد، آقای بازیگری که این روزها درگیر بیماری است اما مثل همیشه شیک پوش، با صلابت و خوش‌رو در کنار مجید انتظامی و عروس‌اش میزبان جمع حاضر بود.

آقای بازیگری که دو سال پیش 90 سالگی‌اش را با حضور پرستویی جشن گرفتیم و حالا مشکلات ریه و کمر رد پای خودش را مشهودتر از گذشته بر او گذاشته است. اما همچنان سرشار از عشق به بازیگری است و وسواس همیشگی‌اش را به نقش‌هایی که پیشنهاد می‌شود دارد.

پرویز پرستویی با بیان اینکه همیشه در زندگی و بازیگری از عزت‌الله انتظامی الگو گرفته است،گفت: آقای انتظامی به تعریف نیازی ندارد و نمونه بی‌بدیل بازیگری هستند. معتقدم قدرت عجیب و غریبی در بازیگری دارند که خدایی است و یک استثنا محسوب می‌شوند.

این بازیگر با یادآوری روزهای همکاری‌اش با انتظامی در فیلم «دیوانه از قفس پرید» یادآور شد: ایشان همیشه صبح زود در صحنه حاضر می‌شدند و بسیار به حرکاتشان دقت می‌کردم. یک بار ندیدم به صندلی تکیه بدهند چون لباس کارشان بود و نمی‌خواستند حالتش به هم بخورد. حتی میان کار نمی‌خوابیدند تا صورت جمع نشود و گریم به هم نخورد. هر موقع هم که نوبت بازی‌شان می‌شد اصلا سن و سال مطرح نبود و مثل یک نوجوان با اشتیاق مقابل دوربین می‌رفتند و حتی اگر بازی هم نداشتند به سر صحنه می‌آمدند تا بازی مقابلشان را ببینند.

انتظامی هم با یادآوری بازی‌های پرستویی خصوصا در «آژانس شیشه‌ای» اظهار کرد: خیلی خوب است آدم در کار هنری‌اش این ارزش را پیدا کند و چقدر خوب است تماشاگر را محترم بشمارد. برای من همیشه تماشاگر جایگاه بالایی داشته و در مقابلش تعظیم کرده‌ام و معتقدم تماشاگر بسیار مهم است. این هنرها در دل مردم جا بگیرد، بیرون نمی‌آید. باید تماشاگر تو را باور کند و اگر تو را قبول کرد برنده‌ای در غیر آن به درد نمی‌خورد.

آقای بازیگر که تصویرش در فیلم «گاو» در پوستر جشنواره جهانی فیلم فجر نقش بسته است به بازی اش در این فیلم اشاره کرد و از سختی های آن روزگار سخن گفت.

تصاویر : دیدار پرویز پرستویی با بزرگان سینما

منزل علی نصیریان مقصد دیدار بعدی بود که این بازیگر با وجود بیماری همسرش به تنهایی میزبان ما بود. بازیگری که همچنان می درخشد و این روزها در نقش «بزرگ آقا» سریال شهرزاد مخاطبان زیادی دارد بطوریکه پرستویی هم آن را مهم ترین ویژگی این سریال دانست و گفت: البته نیازی به گفتن من نیست اما کار شما حیرت انگیز است و لحظه به لحظه با نگاهتان تماشاگر را غافلگیر می کنید. من و همسرم مخاطب پروپاقرص «شهرزاد» هستیم و یک لحظه آن را رها نمی کنیم.

پرستویی که در «دیوانه از قفس پرید» با این بازیگر هم بازی بوده است علاقه اش به بازی علی نصیریان را مربوط به سالهای خیلی دور عنوان کرد و ادامه داد: جزو کسانی بودم که به مقابل اداره تئاتر می آمدم تا امثال شما، پرویز فنی زاده و منوچهر فرید را وقتی خارج می شدید ببینم. اگر علاقمند بازیگری شدم نتیجه دیدن تئاتر ها و فیلم هایی مثل «گاو»، «پستچی» و «آقای هالو» بود و معتقدم شما پنج تن کاری در بازیگری کردید که تکرار نمی شود.

تصاویر : دیدار پرویز پرستویی با بزرگان سینما

علی نصیریان هم با بیان اینکه از هر نسلی افراد شاخصی پیدا می شوند گفت: خود شما هم از پدیده های نسل بعد ما هستید و قطعا در این دوره هم پیدا خواهد شد و بسیار امیداور هستم.همین دیروز جوانی از شیراز که رباعی می گوید کتابش را فرستاد که واقعا حیرت زده شدم و معتقدم خیام عصر حاضر است.

تصاویر : دیدار پرویز پرستویی با بزرگان سینما

این بازیگر پیشکسوت پس از خواندن ابیاتی از این کتاب با اشاره به زمان ورودش به بازیگری آن را با شرایط امروز متفاوت دانست و ادامه داد: آن زمان جوان ایده آلی داشت و دنبال چیزی بود اما الان معلوم نیست باید دنبال چه باشد. در حال حاضر آموزشگاه های ما اعتنایی به بیش از هزار سال شعر ما ندارند در صورتیکه داخل آن فکر، اندیشه و همه چیز هست.

تصاویر : دیدار پرویز پرستویی با بزرگان سینما

نصیریان که کتاب خاطرات پرستویی را به عنوان هدیه از این بازیگر دریافت کرد با آرزوی دیدن کارهای درخشان تر در آینده از او خواست به تربیت بچه های نسل بعد از خود بپردازد.

تصاویر : دیدار پرویز پرستویی با بزرگان سینما

این بازیگر درباره حضورش در سینما به ایسنا گفت: باید نقشی با شد که به سن و سال من بخورد و دیگر از من گذشته نقش های سخت را مانند آنچه سالها پیش در «جاده های سرد» مقابل دوربین رفتم را بازی کنم.

منزل داود رشیدی مقصد بعدی ما بود که به همراه همسرش احترام برومند و دخترش لیلی پذیرای حضور پرستویی و خبرنگار و عکاس ایسنا بودند.

تصاویر : دیدار پرویز پرستویی با بزرگان سینما

پرستویی با یادآوری همکاری اش با داود رشیدی در سریال «آوای فاخته» گفت: آن موقع تلویزیون خیلی خوب بود و قرار بود کارهای خوب ساخته شود. 5 ماه در کرمان بودیم و آقای رشیدی نقش پدر من را بازی می کردند. ایشان روحیه متفاوتی نسبت به هم سن و سالانشان دارند و آنقدر صمیمی می شوند که آدم فاصله را نمی فهمد.

وی ادامه داد: وقی در جشنواره جایزه گرفتم به صندلی ها نگاه می کردم جای خالی این عزیزان را می دیدم افرادی که بودنشان به مراسم وزن می دهد و قطعا ارزش جایزه برای من هم بیشتر می شد. دوست داشتم مانند کشورهای دیگر در ردیف جلو این پیشکسوتان را می دیدم.

تصاویر : دیدار پرویز پرستویی با بزرگان سینما

احترام برومند با اشاره به مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر و اهدای سیمرغ توسط پرستویی به داود رشیدی و چهار بازیگر دیگر اظهار کرد: داود مراسم را زنده از تلویزیون می دید و اعلام شما ما را بسیار خوشحال کرد. این کارها روی پیشکسوت ها تاثیر زیادی دارد کسانی که زمانی رونق اصلی همین جشنواره بودند و یادم هست سال های اول داود 6، 7 فیلم در جشنواره داشت.

تصاویر : دیدار پرویز پرستویی با بزرگان سینما

وی ادامه داد: کتاب و تئاتر از ذهن داود دور نمی شود و همچنان علاقه زیادی به مطالعه دارد.

تصاویر : دیدار پرویز پرستویی با بزرگان سینما

پرستویی بار دیگر با اشاره به سریال «آوای فاخته» گفت: افتخار می کردم که در انجا نقش پدر و مادرم را داود رشیدی و نیکو خردمند داشتند نقش هایی که امروز پیدا کردن بازیگر مناسب برایش بسیار سخت است.

جمشید مشایخی دیگر بازیگری بود که به دیدارش رفتیم و علی رغم بیماری که داشت اعلام کرد:دو روز در خانه افتاده بودم اما الان با آمدن شما بسیار بهتر شدم.

مشایخی که در کنارش همسر و پسرش سام حضور داشتند با بیان اینکه سالهاست عاشق پرویز پرستویی است گفت: این رک گویی و اینکه مجیز کسی را نمی گوید ارزش زیادی دارد آن هم در روزگاری که همه متملق شدند. همچنین فاطمه معتمد آریا که او هم بازیگر باشخصیتی است.

تصاویر : دیدار پرویز پرستویی با بزرگان سینما

این بازیگر در صحبت هایش به ناصر تقوایی اشاره کرد و ادامه داد: چرا این هنرمند بزرگ نباید کارکند؟ چرا شرایط برای او فراهم نیست و این جای تاسف دارد.

تصاویر : دیدار پرویز پرستویی با بزرگان سینما

پرستویی در ادامه صحبت های مشایخی گفت: الان وضعیت به گونه ای است که به ناصر تقوایی بگویند کار کن هم نمی کند و این نامردی است که وضعیت را به جایی برسانیم که بگوید کار نمی کنم. در شرایطی که برای حیوانات جمع می شویم و اعتراض می کنیم چرا ما سینمایی ها برای کار نکردن تقوایی اعتراض نمی کنیم؟

تصاویر : دیدار پرویز پرستویی با بزرگان سینما

این بازیگر با اشاره به همبازی شدن در دو فیلم «بانوی من» و «سیزده59» در کنار مشایخی از فروتنی و اخلاق او به عنوان ویژگی گم شده در سینمای امروز یاد کرد و گفت: ای کاش بازیگرانی که غوره نشده مویز می شوند از امثال ایشان الگو بگیرند.

منزل پنجمین بازیگر پیشکسوت محل آخرین دیدار ما بود و محمد علی کشاورز که این روزها در منزل به فیزیوتراپی برای بهتر شدن وضعیت پایش مشغول است میزبان ما بود.

پرستویی با اظهار تاسف از اینکه تاکنون فرصت همبازی شدن با کشاورز را نداشته است از تئاتر ها و فیلم های این بازیگر یاد کرد و گفت: 200 سال دیگر هم نقش های شما تکرار نمی شود و شما نسلی آشنا به همه چیز بودید. شماکه نقش‌هایی مثل شعبان استخوانی و یا فیلم «مادر» را بازی کردید و همیشه برایم سوال بود چگونه به این نقش‌ها رسیده اید. نقش هایی که باید با یک دنیا مطالعه مقابل دوربین رفت و برای بازی در نقش یک لات حداقل باید 8 جلد تهران قدیم را خواند.

تصاویر : دیدار پرویز پرستویی با بزرگان سینما

کشاورز هم پرستویی را به معنای واقعی کلمه هنرمند دانست که خصوصیات انسانی را دارد و ادامه داد: در دانشکده استادی بنام حسین تهرانی داشتیم که می گفت اول آدم باشید بعد هنرمند که این مصداق پرستویی است. جوانان باید ببینند شما چه کردید و چگونه سمبل بازیگری شده اید.

تصاویر : دیدار پرویز پرستویی با بزرگان سینما

این بازیگر که بیشتر وقتش را به مطالعه می گذراند با اظهار تاسف از اینکه بازیگران امروز شناخت کمی نسبت به سرزمینشان دارند گفت: بچه ها باید بگردند و مملکت خودشان را یشناسند و مردمی که در این مملکت زندگی می کنند.

پرستویی در ادامه صحبت های کشاورز اظهار کرد: امروز به هر کجا رفتیم تاکید بر ادبیات، شعر و اخلاق بود. من هم به دنبال آرمان ها و اهدافی می گشتم که این عزیزان یاد دادند که امروز نیست و به خاطر همین انگیزه بازیگری ام کم شده است.

پرویز پرستویی بعد از پایان این دیدارها که بیش از 8 ساعت ادامه داشت با اظهار خوشحالی از فراهم شدن چنین فرصتی اظهار کرد: پشتوانه من این عزیزان هستند که به آن‌ها افتخار می کنم. من متکی به این نسل هستم و همیشه من کوچکترین گفته‌ام که پیرو مکتب این اساتید هستم.

وی ادامه داد:‌ آدم‌هایی که هنوز هم به روز هستند. متاسفانه کسانی که در این حرفه مدعی هستند اگر از آن‌ها بخواهید 4 خطر شعر بگویند یا یک کتاب نام ببرند به مشکل می‌خورند و بعد هم می خواهند اتفاقات عجیب و غریب برایشان بیفتد که در نهایت هم نمی افتد.

پرستویی افزود: خوشحالم که آخر سال 94 فرصت شد سراغ این عزیزان بروم و دست این آدم‌ها را ببوسم و برای بعد انرژی بگیرم. بزرگانی که همیشه پیگیر کارهایشان بودم و افتخار می کنم که از نزدیک با این آدم‌ها حرف بزنم و امیدوارم نفس گرمشان مستدام باشد.

این بازیگر با تاکید بر اینکه باید از این بزرگان احترام گذاشتن و ادبیات گفتاری را یاد بگیریم گفت: خود من آدم کاملی نیستم و هنوز بعد از 60 سال نیاز به آموزش و تجربه دارم و دیدن این افراد خیلی از غلط‌هایی که در ذهنم داشتم را اصلاح کرد.

تصاویر : دیدار پرویز پرستویی با بزرگان سینما

پرستویی در آستانه سال جدید از آرزویش برای سینما در سال 95 سخن گفت و اظهار کرد: آرزو می کنم در سال آینده همه خانواده سینما همدیگر را دوست داشته باشیم و اشکالات همدیگر را نقد کنیم و ایرادات هم را بگیریم و سعی کنیم همدیگر را حفظ کنیم.

وی افزود: آرزوی سلامتی و بهروزی برای سینمای ایران و همه اهالی آن به خصوص طول عمر برای 5 تن سینمای ایران دارم و امیدوارم سایه‌شان بر سر هنر ایران مستدام باشد.

عکاس : همت خواهی
نظرات بینندگان