arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۸۹۳۳
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۲۰ - ۲۷ اسفند ۱۳۹۴

روسیه: درخواست کناره گیری بشار اسد از قدرت غیرقابل قبول و غیرقانونی است

در حالی که آمریکا و کشورهای متحدش و برخی گروه های معارض سوری تحت حمایت خارجی هر از چند گاهی خواستار کناره گیری بشار اسد از مقام رئیس جمهوری سوریه می شوند، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه این خواسته را غیرقابل قبول و غیرقانونی خواند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
به گزارش ایرنا، زاخارووا روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران گفت: اظهارات مبنی بر کناره گیری فوری بشار اسد از مقام رئیس جمهوری سوریه غیرقانونی و به ویژه مضحک است زیرا در چند سال اخیر بطور دائم مطرح می شود و هر بار بر کناره گیری فوری وی تاکید می کنند.
بر اساس اطلاعات خبرگزاری روسیا سگودنیا، خانم زاخارووا در مورد اصرار برای برکناری بشار اسد از مقام رئیس جمهوری سوریه گفت: این گونه خواسته ها را که در سال های اخیر از طرف مقامهای غربی بارها شنیده ایم غیرقانونی می دانیم و معقدیم که اصرار برای کناره گیری سران کشورها غیرقابل قبول است.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: در منشور سازمان ملل شرایط عدم مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر به صراحت قید شده است.
وی افزود: در واقع اسناد حقوقی بین المللی زیادی وجود دارد که این گونه خواسته ها (برکناری اسد) را غیرقانونی می کند. 
سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ یک از سناریوهای تغییر حکومت در منطقه نتایج مثبتی نداشته است. این گونه سناریوها بیجا و غیرمعقولانه است.
زاخارووا افزود: روسیه بارها اعلام کرده است که هیچ کس حق ندارد از خارج سرنوشت حکومت سوریه را تعیین کند و سرنوشت بشار اسد را فقط ملت سوریه می تواند تعیین کند.
مقامهای آمریکایی و غربی در راستای مداخله جویی های خود بارها خواستار کناره گیری بشار اسد از مقام رئیس جمهوری سوریه شده و در این خواسته خود، به مواضع و خواسته های ملت سوریه هیچ توجی ندارند.
روسیه این رویکرد مقامهای غربی و متحدان منطقه ای آمریکا را مردود خوانده و بر تعیین سرنوشت سوریه و رئیس جمهوری آن توسط مردم این کشور تاکید کرده اند.
دیمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه به تازگی در این رابطه اعلام کرد: اکنون و تا زمانی که سرنوشت نظام سیاسی سوریه تعیین می شود بشار اسد باید در مسند قدرت باقی بماند و موضع روسیه بر این امر استوار شده است. 
نخست وزیر روسیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «یورو نیوز» با اشاره به حمایت گسترده سوری ها از رئیس جمهوری سوریه، گفت: بشار اسد به عنوان رهبر ملی باید در تمام فرآیندهای سیاسی سوریه مشارکت کند و فقط مردم این کشور حق تعیین سرنوشت رئیس جمهور خود را دارند. 
مدودیف گفت: باید به این واقعیت توجه کنیم که در هر صورت بشار اسد خوشایند کسی باشد یا خیر؟ رئیس جمهور کنونی سوریه است و به همین دلیل باید در تمام مراحل و فرآیندهای سیاسی کشور خود مشارکت کند.
وی افزود: سرنوشت بشار اسد به عنوان رهبر ملی سوریه را باید مردم این کشور تعیین کنند و وی این موضوع را درک می کند. رییس جمهوری سوریه در سفر اخیر خود به مسکو آشکارا به به این نکته اشاره و خاطرنشان کرد که اگر سوری ها از وی حمایت نکنند، در مدیریت کشور مشارکت نخواهد کرد.
نخست وزیر روسیه افزود: اکنون و تا زمانی که سرنوشت نظام سیاسی سوریه تعیین می شود بشار اسد باید در مسند قدرت باقی بماند و موضع روسیه بر این امر استوار شده است.
مدودیف در ادامه، آمریکا و اتحادیه اروپا را از مداخله در امور داخلی سوریه برحذر داشت و این سیاست را خطرناک خواند. 
وی اضافه کرد: روسیه، آمریکا و اتحادیه اروپا نباید در مسایل مربوط به دوره انتقالی سیاسی در سوریه درگیر شوند، بلکه باید شرایط مساعد به منظور اغاز این روند را تامین کنند. 
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان